16. Bölüm


Ağrı Kesiciler Tansiyonu Etkiliyor

Amerikalı bilim adamları ağrı kesici kullanımının kadınlardaki yüksek tansiyon problemi ile bağlantısı olabileceğine inandıklarını açıkladılar. Harward Üniversitesi’nde yapılan çalışmaların sonucuna göre, parasetamol ve steroid bazlı olmayan ibuprofen tipinde bazı anti-enflammatuar ilaçları sıkça kullanan kadınların kullanmayanlara göre daha fazla yüksek tansiyon riski altında bulundukları sonucuna varıldı.
The Daily Mail 28/10/02; p.19

Parasetamol ve Çocuklarda Aksırma Nöbetleri

Hamileliklerinin son dönemlerinde sık sık parasetamol kullanan annelerin çocuklarında,kullanmayanlara oranla 2 kat daha fazla oranda inatçı aksırıklara rastlanıyor. Londra King’s Collage’deki araştırmacıların 9.000 hamile kadın  üzerinde yaptıkları çalışmada, bu kadınların yaklaşık yüzde birinin ortalama olarak günde 1 kez parasetamol kullandığını ve Parasetamol’u doğumun son aylarında kullanan kadınların çocuklarının diğerlerine göre yaklaşık olarak iki katı oranda daha fazla aksırık nöbetine yakalandığı tespit edildi. Araştırmacılar şimdilerde parasetamol kullanımı ve astım arasında da benzer bir bağlantı olup olmadığını araştırıyorlar.
The Daily Telegraph 29/10/02; p.11

Video Oyunları ve Çocuklar

İngiliz bilim adamları Video oyunlarının çocukların el-göz koordinasyonunu geliştirdiğini ve kendilerine olan güvenlerini arttırdığını söylüyorlar ancak Nottingham Üniversitesi’nden Dr. Mark Griffiths bu oyunların faydalı etkilerinin olması yanısıra aşırıya gidildiği takdirde, bağımlılık yapmak gibi olumsuz bir etkisinin de olduğuna dikkat çekti ve oyunlardaki vahşet ögelerini kınadı.
Daily Mirror 29/10/02; p.8

Orta Yaştaki Beslenme Metodumuz Ömrümüzü Etkileyebilir…

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre orta yaşlarda düşük kalori diyeti uygulamak yaşlılığı geciktiriyor. Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda düşük kalorili diyetin hücre ölümüne ve kalp hücrelerinde enflammasyona neden olan  genlerin çalışmalarını baskıladığı tespit edildi.
The Independent 30/10/02; p.2

Bebekler Hatırlayamıyor

Amerikalı araştırmacılar bir yaşından küçük bebeklerin uzun süreli hafızasının olmadığını belirttiler. Harward Üniversitesi araştırmacılarına göre 9 aylık bebekler olayları ancak bir ay kadar hafızalarında tutabiliyorlar. Bu da bebeklerin eğitimine erken başlamanın bir faydası olmayacağına olduğuna işaret ediyor.
The Daily Mail 31/10/02; p.31

http://www.gulizk.com
13.05.2003

 


Üst Ana sayfa e-mail