17. Bölüm


Grip aşıları hakkında

Günümüzün ileri gelen immüno genetikçilerinden Dr. Hugh Fudenberg’e göre üstüste 5 kez grip aşısı olan bir kişinin ileri yaşta Alzheimer hastalığına yakalanma riski, bir iki kez aşı olan ya da hiç aşı olmayan kişilere göre 10 kat daha fazla.
Dr. Fudenberg’e bunun nedenini sordum ve bana bu durumun grip aşılarının ihtiva ettiği cıva ve alüminyum dan kaynaklandığını ve beyinde biriken alüminyum ve cıvanın zaman içinde beyin fonksiyonlarında bozulmaya neden olduğunu belirtti.  
Dr. Fudenberg’in NVIC
International Vaccine Conference’da yaptığı konuşmadan kayda alınmıştır. Arlington, VA September, 1997.

Alkol Kullanımı ve Göğüs Kanseri İlişkisi

İngiliz bilim adamlarına göre, günde içilen tek bir bardak alkollü içki kadınların göğüs kanserine yakalanma riskini yüzde 6 oranında arttırıyor.  Oxford Üniversitesi kanser uzmanlarının belirttiğine göre alkol, her yıl İngiltere’de  2000 kadının fazladan göğüs kanserine yakalanmasına neden oluyor. Yapılan araştırmalarda  günde beş kez alkollü içki kullanan bir kadının kansere yakalanma riskinin, alkol kullanmayanlara göre yüzde otuz daha fazla olduğu tespit edildi.
The Times 13/11/02; p.1

Anastezik Gazlar ve Multipl Skleroz

İsveç bilim adamlarına göre iş hayatında anastezik gazlara maruz kalanların Multipl skleroz hastalığına yakalanma riskleri üç kat artıyor. MS hastası hemşireler üzerinde yapılan bir araştırmada, anastezik gazlara maruz kalma ile MS’e yakalanma arasında bir bağlantı olduğunu tespit edildi. Üniversity Hospital’daki araştırmacılar, “Occupational and Environmental medicine”  dergisi de yayımlanan yazılarında ameliyathanelerde daha fazla havalandırma  sağlanması konusunda ilgilileri uyardılar. Araştırmacılar, anastezik gazlara hemşireler kadar maruz kalmadıkları için hastaların aynı tehlike ile karşı karşıya olmadığını belirttiler.
BBC News Online 24/12/02

Brokoli ve Kanser

Amerikan bilim adamları Brokoli tüketiminin kanseri önlemede yardımcı olabileceğini açıkladılar. Bilim adamlarına göre bu sebze çok güçlü antioksidanlar içeriyor ancak pişirme işlemi sırasında bu antioksidanları oluşturan enzim tahrip oluyor. 
The Daily Telegraph 03/04/03; p.14

http://www.gulizk.com
03.06.2003

 


Üst Ana sayfa e-mail