18. Bölüm


AĞIR METAL TEHLİKESİ

Vücutta doğal olarak bulunan bazı metallerin sağlığımıza yararları vardır. Örneğin demir kansızlığı önler,çinko ise 100’den fazla enzim reaksiyonunda yer alır. Metallerin normal olarak vücutta bulunma oranı çok düşüktür. Bu oran yükseldiği takdirde, vücutta  toksik etki yapmaya başlarlar.

Ağır metaller, yoğunlukları suyun yoğunluğunun en az 5 katı daha fazla olan metallerdir. Bunlar vücudumuz tarafından işlem göremez ve vücutta birikirler. Ağır metallere örnek vermemiz gerekirse, cıva,nikel,kurşun,arsenik,kadmiyum,alüminyum,platin ve bakır’ı sıralayabiliriz. Ağır metallerin vücutta hiçbir fonksiyonu yoktur ve vücut için zararlıdırlar.

Yaşadığımız ortama hava,su,yiyecekler,insanlar tarafından üretilen sayısız kimyasal maddeler ve ürünler vasıtasıyla karışan ağır metaller nefes alma,yutma,ciltten emilme  yollarıyla vücudumuza girerler. Eğer ağır metallerin vücudumuza giriş hızı, vücudumuzun onları dışarı atma hızından düşükse,zaman içinde vücudumuzda birikim yaparlar.

Ağır metale maruz kalma konusu tamamen yeni bir konu değildir. Roma imparatorluğunun çöküşüne kurşun kaplar içinde saklanan şarap ve diğer üzüm içeceklerinin büyük katkısı olduğu tarihçiler tarafından belirtilmiştir.

Endüstriyel ürünlerin üretiminde ağır metallerin yoğun bir biçimde kullanılması nedeniyle,insanların ağır metallere maruz kalma oranı son 50 yılda çok ciddi bir şekilde artmıştır. Cıvalı amalgam dolgular,boyalar ve musluk suyundaki kurşun,işlenmiş gıdalar, kozmetik ürünleri,şampuan,saç ürünleri ve diş macunlarındaki   kimyasal kalıntılar nedeniyle insanlar  her an  ağır metallerle iç içe yaşamaktadır.  Günümüzün endüstriyel toplumunda bu durumdan kaçış imkanı ne yazık ki, yok gibi görünmektedir.

Ağır metaller bizleri sadece evimizde ve sokakta tehdit etmezler. Ağır metallere maruz kalma konusu bazı iş kollarında çalışan insanlar için çok ciddi bir tehlikedir. Bu tehlikeye maruz kalan bazı çalışanlar, doktorlar,ilaç sanayii ,diş ürünleri ve laboratuar çalışanları,kuaförler,boyacılar,metal sanayii,kozmetik ve pil üretiminde  çalışanlar ve fotoğrafçılardır.

Ağır metal zehirlenmesinin etkileri:

Yapılan çalışmalar, ağır metallerin zihinsel ve nörolojik fonksiyonları, nörotransmitter üretimi ve kullanımını ile muhtelif hormonal faaliyetleri etkileyerek insan davranışlarını doğrudan etkilediğini ortaya koymuştur.Toksik metallerin çalışmasını etkilediği sistemler, kan ve dolaşım sistemi,toksin atma sistemleri (bağırsaklar,karaciğer,böbrekler,cilt),hormonal sistem,enerji üretim sistemleri,enzimler,mide-bağırsak ,bağışıklık,sinir ve üretim sistemleri,boşaltım sistemidir.

Ağır metallerin çok az oranlarda dahi solunması çok ciddi sağlık problemlerine neden olmakatadır.Tüm insan ve hayvanların bağışıklık sistemleri ağır metal solunması ile baskılanır. Ağır metaller ayrıca, allerjik reaksiyonlara, genlerin değişime uğramasına, zararlı bakterilerin yanı sıra faydalı bakterilerin de ölümüne ve doku hasarına neden olur.

Ağır metaller kanın asitlik oranını arttırırlar. Vücut bozulan asitlik oranını düzeltebilmek için kemiklerden gereğinden fazla kalsiyum çeker. Bu da zaman içinde osteoporoz’u arttırır.

Alüminyum, arsenik, kadmiyum, cıva ve nikel en çok maruz kaldığımız ağır metallerdir. Bunların hangi kaynaklardan alındığı ve sağlık üzerindeki etkileri aşağıda verilmiştir.

1.      Alüminyum

Alındığı kaynaklar:  Alüminyum mutfak kapları,alüminyum folyolar,anti-asit ilaçlar,deodorantlar,buffer’lı aspirin,konserve edilmiş asidik yiyecekler,gıda ek ürünleri,rujlar, diyare ve hemoroid ilaçları gibi bazı ilaçlar,işlenmiş peynir, yumuşatılmış su,musluk suyu.

Hedef organlar : Kemikler,beyin,böbrekler ve mide.

Zehirlenme belirtileri : Bunama,gastroenterit,böbrek hasar,karaciğer fonksiyon bozukluğu, iştah kaybi, denge kaybı, adale ağrısı, psikoz, nefes darlığı, bünyede zayıflık.

Hastalarım arasında en yüksek alüminyum zehirlenme oranını sürekli olarak Alüminyum içeren anti-asit ilaçlarını kullananlarda gördüm. Son dönemde yapılan araştırmalar alüminyumun Alzheimer, Parkinson, bunama,hareketlerde koordinasyon kaybı, kelimeleri düzgün telaffuz edememe gibi nörolojik problemlerin oluşumunda çok büyük katkısı olduğunu ortaya koymuştur.

2. Arsenik

Alındığı kaynaklar

Hava kirliliği,kimyasal işleme,içme suyu,balıklar,böcek öldürücüler,tarım ilaçları,fabrikasyon üretilen büyük ve küçük baş hayvanlar,metal işleme fabrikaları,deniz ürünleri, özel yapım cam ürünleri, tahta koruyucuları, kömür ile çalışan enerji üretim fabrikaları.

Hedef organler

Özellikle mide-bağırsak sistemi, akciğerler ve cilt olmak üzere vücudun pek çok organı.

Zehirlenme belirtileri:

Karın ağrısı,ağız ve boğazda yanma,kanser,koma,diyare,mide bulantısı, dolaşım sistemi problemleri, ciltte lezyonlar. Kronik olarak arseniğe maruz kalmanın en büyük tehlikesi akciğer ve cilt kanserleridir.

3.Kadmiyum

Alındığı kaynaklar

Hava kirliliği,sanat çalışmaları malzemeleri,sigara dumanı, kadmiyumlu topraklarda yetişen bazı meyve ve sebzeler ile böbrek, karaciğer, tavuk gibi et ürünleri, böcek öldürücüler, karayollarındaki tozlar,nikel-kadmiyum piller, boyalar,fosfatlı gübreler,güç üretimi yapan fabrikalar,madencilik.

Hedef organlar

Beyindeki iştah ve acı merkezleri,beyin,kalp ve damar sistemi,böbrekler,akciğerler

Zehirlenme belirtileri

Kansızlık, kuru ve kepekli cilt,nefes darlığı,yorgunluk,saç dökülmesi,kalp hastalığı, baskılanmış bağışıklık sistemi,yüksek tansiyon,eklem ağrıları, böbrek taşları veya hasarı, karciğer yetmezliği veya hasarı, iştah kaybı, koku alma duygusunda kayıp, akciğer kanseri, sırt ve bacaklarda ağrı, sararmış dişler.

4.Kurşun

Alındığı kaynaklar

Hava kirliliği, döküm demir,porselen veya çelikten yapılmış banyo küvetleri, piller, konserve gıdalar,kimyasal gübreler, kozmetik ürünler, toz, endüstriyel bölgelerde yetişmiş gıdalar,benzin,saç boyaları,kurşunlu cam,boyalar,böcek öldürücüler, lastik oyuncaklar, musluk suyu, sigara dumanı.

Hedef dokular

Kemikler, beyin, kalp, böbrekler, karaciğer, sinir sistemi, pankreas.

Zehirlenme belirtileri

Karın ağrısı, kansızlık, iştahsızlık,anksiyete, kemik ağrısı, beyinde hasar, kafa karışıklığı, konsantre olamama, kabızlık, yorgunluk, baş ağrısı, hazımsızlık, adele koordinasyonun kaybı, çabuk sinirlenme, el titremeleri, adele ağrıları, hamilelerde düşük.

Kurşun beyin hücre öldürücü bir maddedir.(Nörotoksin). Çocuklar üzerinde yapılan çalışmalarda yüksek kan kurşun değerleri ile öğrenme problemleri, hiperaktivite sendromları, zeka gerilemesi problemleri arasında bağlantı tespit edilmiştir.

5.Cıva

Alındığı kaynaklar

Hava kirliliği,piller,kozmetik ürünler, amalgam dolgular, cıvalı diüretikler, elektrikli aletler,patlayıcılar,böcek ve mantar öldürücüler, floresan lambalar, bazı balıklar, madencilik, boyalar, tarım ileçları, petrol ürünleri, musluk suyu,

Hedef organlar

Beynin iştah ve acı merkezleri,hücre zarları, böbrekler, sinir sistemi

Zehirlenme belirtileri

Doğuştan ya da çocuklukta ortaya çıkan  sinir sistemi ve fiziksel gelişim bozuklukları, kansızlık, iştahsızlık, anksiyete, körlük, kolit, depresyon, dermatitler,

Çiğneme ve yutma güçlükleri,baş dönmeleri,duygusal dengesizlikler, yorgunluk, ateş, hallüzinasyonlar, baş ağrısı, duyma kaybı, yüksek tansiyon, uyku problemleri,böbrek hasarı veya fonksiyon bozukluğu,tad ve koku almama problemleri,hafıza kaybı,kas koordinasyonu kaybı, ağızda metalik tad, uyuşma hissi, psikozlar, el titremeleri, görme bozuklukları, vücut zayıflığı, kilo kaybı.

6. Nikel

Alındığı kaynaklar

Aydınlatma gereçleri, elektrik düğmeleri, seramik, kakao, soğuk saç perması, yemek pişirme kapları, kozmetik ürünler, metal paralar, diş malzemeleri, çukulata,hidrojene yağlar, endüstriyel alanların yakınında üretilmiş gıda ürünleri, saç spreyleri, endüstriyel atıklar, süs eşyaları, metal rafinerileri, metal eşyalar,nikel-kadmiyum piller,ortodonti malzemeleri, şampuanlar, musluk suyu, fermuarlar, sigara dumanı.

Hedef dokular

Ciltte temas ettiği bölgeler,ses telleri,akciğerler,burun geçitleri.

Zehirlenme belirtileri

İştahsızlık, mavi renkli dudaklar, kanser, temas dermatiti, diyare,ateş, başağrısı, baş dünmesi, uyku problemleri, bulantı, hızlı kalp atışı, nefes darlığı,kusma.

En büyük risk metal işleme fabrikalarının civarında oturanlar için söz konusudur.

-----------------------------------------

Oral Chelation and Nutritional Replacement Therapy for Chemical & Heavy Metal Toxicity and Cardiovascular Disease

by Maile Pouls, Ph.D. , Extended Health’s Director of Research, from Townsend Letter, 1999

http://www.heall.com/healingnews/may/heavy_metals.html’den derlendi

http://www.gulizk.com
29.09.2003

 


Üst Ana sayfa e-mail