20. Bölüm


Tuz Aşırı Tuz Tansiyonu Yükseltir mi?

Hayır. Yüksek tansiyon genellikle genetik bir hastalıktır. Böbrek veya kalp dolaşım hastalıkları yüksek tansiyonun ortaya çıkmasına neden oluyor. Ama aşırı tuz tüketimi de bu rahatsızlıkların ortaya çıkması için adeta davetiye hazırlıyor.

Yüksek tansiyonda zannedilenin aksine tuz, hastalığın ana nedeni değil.

Bazı araştırmalarda tuz kullanma oranın çok az olduğu bölgelerde bile yüksek oranda hiper tansiyon vakalarına rastlanmış olması bunun kanıtlarından biri olarak ileri sürülüyor. Ancak diğer rahatsızlıkları tetiklediği ve onlar da kan basını yükselttiği için tuz tüketimi yine de sınırlı tutulmalıdır.

Tuz Sağlık İçin Gerekli midir?

Evet. Mutfak tuzu klor ve sodyum ihtiva eden bir karışımdır. Her iki mineral de metabolizmanın doğru işlemesi için hayati önem taşır. Sodyum iyonu potasyum ve klor iyonları ile birleştiğinde hücreler yeterince beslenerek kana gerekli olan maddeleri iletiyorlar. Böylece organizmanın su alış veriş mekanizması dengeleniyor.

Tuzun ayrıca sinir ve kas sisteminin uyarılmasında büyük payı vardır. İçerdiği klor bile sindirim gibi pek çok mekanizmaya katılmaktadır. Ancak tuz enerji vermez çünkü içerdiği klorun miktarı sıfıra denktir.

Tuz Şişmanlatır mı?

Hayır. Tuz tek başına kaloriden yoksun ve besleyici gücü olmayan bir besin maddesidir. Tuz şişmanlatmaz ancak aşırı tuz kullanımı dokularda su birikmesine yol açar. Bu sebeple en çok selülitten yakınan, hamile, aşırı kilolu veya yaşlı insanların bünyelerinde su tutmasına yani şişkinliğe yol açabilir. İşte bu durumda da kilo alımı vücudun su tutmasına bağlı olarak kaçınılmaz hale geliyor.

Spor Yapanlara Tuzsuz Diyet Zararlı mı?

Evet. Aşırı terlemeye sebep olan sportif aktiviteler sonucunda su ve mineral tuz kaybı oluyor. (Sodyum, potasyum ve magnezyum.) Yani her ter damlacığı ile vücudumuzdan mineralleri de kaybediyoruz.

Bu sebeple spor yapanların az sodyum ihtiva eden diyetlere  yönelmesi gerekiyor.

Tuzu Her gün Tüketmemiz Gerekir mi ?

Evet. Sodyum sağlık ve hayat konusunda çok büyük önem taşımaktadır. Onsuz bir beslenme düzeni düşünülemez bile. Bünyemizin günlük tuz ihtiyacı 5 gram kadardır. Bunun 3 gramı mutfak tuzundan diğeri ise besinlerin içerdiği gizli tuzla alınıyor. Bu miktarın altına düşmek vücudun su dengesinin bozulmasına sebep oluyor. Bu da bütün vücutta kasılmalara sebep oluyor.

Sodyum İhtiva Etmeyen Tuz Kullanmak, Tuzu Azaltmak İçin Doğru Bir Yol mu?

Hayır. Yediğimiz tuz miktarını azaltmak için kullandığımız sofra tuzu yerine az sodyumlu tuz kullanmak doğru bir yöntem değil. Çünkü bu tür tuzun içerdiği klor miktarı % 35 tir. Üstelik tadı az olduğu için zararsız olduğu düşünülerek normal miktarın üzerinde kullanılmaktadır.

Bunun yerine yemeklerde az tuz ve çok baharat kullanmak daha doğru bir yöntemdir.

Beslenme Alışkanlıklarımız Tuz Açısından Zengin midir ?

Evet. Bizim tükettiğimiz tuz miktarı on ile on dört gram arasındadır. Ancak bu miktar yalnızca mutfak tuzu ile alakalı değil. Konserveler, peynir, salam, sosis veya hazır et suları gibi gıdalar gizli tuz içerirler.

http://darussifa.kolayweb.com/saglik8.htm’den derlendi.

İstanbul-22.08.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail