25. Bölüm


Aşılar, Cıva ve Zararları

Yapılan yeni bir araştırmanın sonucuna göre,bazı aşılarda bulunan cıva, bebeklerde otizm ve kalp hastalıklarının oluşmasına katkıda bulunuyor. Amerikan bilim adamları tarafından yapılan araştırmada, içinde Thimerosal adı verilen cıva bazlı koruyucuyu ihtiva eden aşıların yapıldığı çocuklardaki otizm oranın yapılmayanlara oranla iki kat daha fazla olduğu tespit edildi. Araştırmacılara göre otizmin ortaya çıkmasında genetik eğilim de önemli bir faktör.
The Daily Telegraph 

Göğüs Kanseri ve Böcek Öldürücüler

Doktorlar göğüs kanseri ile böcek öldürücüler arasında ilişki tespit ettiler. Belçikalı doktorların yaptığı araştırmalara göre  göğüs kanserli kadınların kanlarında sağlıklı kadınlarla kıyaslandığında 5 kat daha  fazla oranda DDT ve 9 kat daha fazla oranda HCB tipi böcek öldürücülere rastlandı. DDT parçalandığı zaman östrojen’e benzer şekilde hareket eden DDE isimli bir bileşik oluşturuyor.
The Daily Telegraph

Hamilelik Öncesinde Diyet Yapmak Riskli

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre döllenme sırasında annenin beslenme rejiminde olabilecek en küçük bir yetersizlik erken doğuma yada bebeğin sağlıksız olmasına neden oluyor. Toronto üniversitesi araştırmacılarına göre,son yıllarda erken doğum sayısında gözlenen artış, muhtemelen, annenin döllenme dönemindeki yetersiz beslenmesinden kaynaklanmaktadır.
The Daily Telegraph

Dans ve Bunama

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre dans etmek,satranç oynamak ve piyano çalmak kişiyi bunama riskinden uzaklaştırıyor. Araştırmacılar 75-85 yaş arasındaki kişiler üzerinde yaptıkları araştırmada,beyinlerini aktif tutabilen kişilerin bunama riskinin diğer kişilere göre %75 oranda daha az olduğunu tespit ettiler. Yüksek seviyede zihinsel aktivite beyni canlı tutuyor. Bu çalışma sırasında elde edilen sonuçlardan biri de dans etmenin bunamayı geciktiren tek fiziksel aktivite olması.
The Times

Mutluluk ve Bağışıklık Sistemi

Mutlu insanlar soğuk algınlığına karşı daha mukavim. Carnegie Mellon University de yapılan araştırmada deneklere virüs enjekte edildi ve bunalımlı,sinirli yada gergin olan deneklerin enerjik,mutlu ve huzurlu olanlara göre 3 kat daha fazla oranda hastalandıkları tespit edildi.
The Daily Telegraph

Diyet ile Kolesterol Düşürme

Kanadada yapılan bir araştırmada,kolesterol düşürme üzerinde en az ilaçlar kadar etkisi olan bir diyet geliştirildi. Kolesterol düşürme ilacı Lovastatin, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolü %30.9 oranında düşürürken sadece bu diyeti kullanan deneklerdeki kolesterol düşme oranı %29 olarak bulundu. Diyette ağırlıklı olarak  yüksek lifli tahıllar,taze meyve ve sebze kullanılıyor. Projenin başında olan Profesor David Jenkins bu gıdaların kolesterol’u düşürmekte aşağı yukarı ilaçlar kadar etkili olduğunu belirtti.
The Independent Online

Düşünce ile Hareket Eden Tekerlekli Sandalye

Bilim adamları sadece düşünce ile idare edilebilen motorlu tekerlekli sandalye geliştiriyorlar. Aracın, başa geçirilen başlık şeklinde bir parçası var. Bu başlığa beyindeki sinyalleri algılayan elektrotlar yerleştirilmiş. Herhangi bir yönde hareket etme isteği beyinden tek bir kez geçtiğinde bu elektrotlar oluşan beyin sinyallerini algılıyor. Elde edilen bu bilgi bilgisayar vasıtasıyla sandalyenin hareketini sağlıyor. Sandalye İsviçre deki Dalle Molle Enstitüsü ile Barselonadaki Biomedical Engineeering Research merkezi tarafından geliştiriliyor.
The Daily Telegraph

İstanbul-29.09.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail