28. Bölüm


Prof.Dr. İ. Hakkı İHSANOĞLU
Haftada birkaç defa balık yiyen kadınlarda felç riski daha az. Sonuçları JAMA'nın son sayısında yayınlanan bir çalışma, fazla olmayan miktarlarda balık yemenin bile felç riskini azalttığını gösterdi. Daha çok, balıkta bulunan Omega 3 yağ asitleri kalp damar hastalıkları ile ilişkili olan kan yağlarının seviyesini azaltarak pıhtı oluşumunu engeller. Omega 3 yağ asitleri en fazla uskumru, somon ve sardalya gibi yağlı balıklarda bulunmaktadır. Amerikan Kalp Cemiyeti tavsiyeleri arasına geçen sonbaharda; haftada iki porsiyon balık yenilmesini de eklemiştir. Bu son çalışmada 1980 yılında 34-59 yaşlarında olan 79.839 kadın 14 yıl süreyle incelendi. Haftada 24 defa 110 gram balık yiyen kadınlarda, pıhtı oluşumuna bağlı olarak ortaya çıkan ve ABD'de görülen felçlerin yaklaşık % 83'ünden mesul olan iskemik felçleri riskinin % 48 daha az olduğu bulundu. (InteliHealth 16.1.2001)
Az televizyon seyretmek saldırganlığı da azaltıyor. Stanford Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı bir araştırmada, ilkokulun üçüncü ve dördüncü sınıflarında okuyan 105 öğrenciye 6 ay süre ile televizyon, video ve video oyunu seyretmenin azaltılmasıyla ilgili ders verildi. Böylece televizyon, video ve video oyunu ile geçirilen toplam süre haftada 23.30 saatten 14 saate düştüğünde bildirilen saldırganlık vakalarının da % 25 azaldığı görüldü. Çalışmanın sonuçları Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine'ın Ocak 2001 sayısında yayınlandı. (InteliHealth 15.1.2001)

Sodyum alımının azaltılması kan basıncını azaltıyor. 412 kişi üzerine yapılan bir çalışmada yüksek tansiyonu bulunan veya kan basıncı istenen değerden biraz yüksek olan kişilerde sodyumdan fakir diyetin ve DASH diyetinin (sebze-meyve, düşük yağlı süt ürünlerinden zengin, doymuş yağdan fakir bir diyet çeşidi) kan basıncını azalttığı gösterildi. Sonuçları New England Journal of Medicine'ın son sayısında yayınlanan çalışmaya göre DASH diyeti ile düşük sodyum alımı bir arada olursa kan basıncı daha fazla azalıyordu. (InteliHealth 4.1.2001)

Sigara içiminin azaltılması fayda vermeyebilir. Mayo kliniğinden Dr. Hurt ve arkadaşları günde en az 40 sigara içen ve sigarayı bırakmayı değil, azaltmayı amaçlayan 23 yetişkinin davranışlarını 24 hafta süre ile incelediler. 12. haftada bu kişiler içtikleri sigara sayısını yaklaşık yarı yarıya azalttılar. Sadece 2 kişi içtikleri sigara sayısını hedef seviye olan 10 sigaraya azaltamadı. İçilen sigaradaki azalma, zararlı maddelerin vücuttaki seviyelerinde azalma meydana getirmedi. Bu yüzden Dr. Hurt ve arkadaşları ağır içicilerde içilen sigara sayısının azaltılmasının değil, sigaranın tümden bırakılmasının amaçlanmasının daha uygun olacağını belirtmektedirler. Çalışmanın sonuçları Nicotine and Tobacco Research dergisinde (2000;2:327336) yayınlandı. (InteliHealth 27.12.2000)

Kafein düşük bağlantısı araştırıldı. Bazı doktorlar uzun süredir kafein ile düşük arasında bir bağlantıdan şüphelenmekte ve hamilelere bu yüzden kafeinden kaçınmalarını tavsiye etmektedirler. İsveç ve ABD'de yapılan ve sonuçları New England Journal of Medicine'ın son sayısında yayınlanan bir çalışmada, 23 fincan Amerikan kahvesinde bulunana eşdeğer kafeinin düşük riskini % 30 artırdığı bulundu. Araştırma hamileliklerinin 6-12. haftalarında bulunan 562 kadın üzerinde yapıldı. Fazla miktarda alınırlarsa; çay, kakao ve kafeinli gazozlar da benzeri zararlı etkiyi meydana getirebilmektedir. (InteliHealth 20.12.2000)

http://www.sizinti.com.tr/konu.sizinti?SIN=71346ec047&k=465&529065071’ den alınmıştır.

İstanbul-30.03.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail