Kayıt için burayı tıklayın
3. Bölüm


MUTFAK TEMİZLİĞİ

Bulaşık kurulamanın sağlığa uygun olmadığı ve gıda zehirlenmelerine sebep olabileceği açıklandı. King's Collage'de görevli olan Gıda uzmanı Sally Bloomfield ve Aberdeen University'de görevli olan Profesör Hugh Pennington, eski moda yıkama kaplarının kullanılmasından vazgeçilmesini tavsiye ettiler. Uzmanlar ayrıca , yeni çıkan anti-bakteriyel temizlik malzemelerinin mutfaklarda kullanılmamasını ve temizlik malzemesi olarak , bildiğimiz çamaşır suyunun kullanılmasının daha sağlıklı olduğunu söylüyorlar. Prof. Pennington'a göre bulaşık yıkamanın en sağlıklı yolu, aynen bulaşık makinasının yaptığı gibi, bulaşıklerı önce sıcak suda çalkalamak, daha sonra detarjan ile sıcak suda yıkamak ve çalkaladıktan sonra kendi halinde kurumasına bırakmak. Uzmanların söylediğine göre üzerinde et kesilen tahtaları bulaşık yıkama kabında diğer tabak,çatal  ve kaşıklarla karıştırmak, bu malzemeye salmonella ve campylobacter bakterilerinin bulaşmasına  sebep olmakta  ve bu bakteriler de gıda zehirlenmelerine neden olmaktadır.

The Times, The Independent 'dan derleyen Netdoctor.co.uk    12/2000

MUCİZE BEBEK

10 yıl önce aldığı kemoterapi tedavisi öncesinde, spermlerini donduran bir doktor, şimdilerde bir oğlan çocuk sahibi olmanın gururunu taşıyor. 29 yaşındaki Andrew O’Shaughnessy'da tıp öğrenimine başlayışının ilk yılında Hodgkin lemfoma teşhis edilmiş ve doktoru kendisine yapılacak olan kemoterapi tedavisinin kısırlaştırıcı etkisi olabileceğini  söylemişti. Bu uyarı üzerine spermlerini donduran Andrew O’Shaughnessy  bugünlerde  baba oldu.

The Daily Telegraph'dan derleyen Netdoctor.co.uk    18/ 12/2000

UNUTABİLMEK

Yapılan yeni bir araştırma, geçmiş olayları kapatabilen kişilerin daha sağlıklı bir hayat sürebileceğini ortaya koydu.

Arkansas Üniversitesi Psikoloji bölümünde yardımcı profesör olan Denise Beike' ye göre geçmiş olayları kapatamamak, kişilerin kendilerine verdikleri değeri azaltıyor ve fiziksel sağlıklarını da olumsuz yönde etkiliyor.

Beike'e göre anılar ikiye ayrılıyor.Bunlardan ilki kapanmış anılar. Kapanmış anılar; beynimizde çözüme kavuşturup,bir kenara koyduğumuz olaylar ve kişilerle ilgili. Bunun tam tersi olan açık anılar ise,kendi içimizde   çözümleyemediğimiz olaylarla ilgili. Bu tip anılar kişinin hayatı üzerindeki etkisini sürdürmeye devam ediyor.

Beike; araştırmanın amacının; yaşadıkları bazı olayları kapatamıyan insanların,bunu başaramadıları için kendilerini suçlu hissetmelerine sebep olmak olmadığını ve bundan sonraki adımın, insanların olayları geçmişte bırakabilmeyi nasıl başarabileceklerinin anlaşılması olduğunu söyledi.

Reuters Health' dan derleyen Allhealth.com   8/12/2000

ÇOCUKLARDA AIDS:

Unicef tüm dünyada HIV ve AIDS ile enfekte olmuş 15 yaş ve altı çocukların sayısının 1.4 milyona ulaştığını açıkladı. Bu oran son 6 ayda yaklaşık olarak %8 lik bir artışa tekabül ediyor.

Daily Telegraph' dan derleyen Netdoctor.co.uk   12/12/2000

http://afyuksel.com
28
.12.2000

 


Üst Ana sayfa e-mail