31. Bölüm


Gazlı içeceklerde şeker uyarısı

Şekerle tatlandırılmış ve teneke kutular ile şişelerde satılan kola,limonata ve meyve sularını pek çok kişi zararsız olduğu düşüncesiyle rahtalıkla tüketmektedir. Ancak, bugün bütün bu içecekler obesitenin en belli başlı nedenlerinden sayılmaktadır. ABD’ de bilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre de diabet vaka larındaki artışın nedenlerinden birisi olduğuda belirlenmiştir.
Amerikan Tıp Birliğinin bülteninde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre her ne kadar bu içecekler kalori ile yüklü olsalarda insanlarda tokluk hissi yaratmamaktadır.
Caroline Apovian isimli bir beslenme uzmanı ise şöyle demiştir : ‘’İnsan nesli henüz bu şeker yüklü içeceklere baş edebilecek kadar gelişme göstermemiştir ve Kilo almak için bundan daha iyi bir mekanizma düşünülemez... Sıvı kaloriler insanların kilo almasına yol açan en güzel yöntemdir.
Tek bir teneke kutudaki içecekte 40-50gr. kadar şeker bulunmaktadır. Dolayısıyla her gün bir kutu şekerli içecek tüketen bir kişi bir yılda 6 kilo alabilir ve obesite salgınını önleyebilmenin en güzel yolu ise doktorların hastalarını bu içeceklerden vazgeçmesi için uyarmalarıdır. ‘’
Harvard Halk Sağlığı bölümü genç ve orta yaşlı çok sayıda sağlıklı hemşire üzerinde bir araştırma yapmıştır. Diabet analizi için yapılan araştırma 1991 de başlamış ve diabet hastası olmayan ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan 90.000 kadını kapsamıştır. Bunu takiben yapılan kilo değişim analizi ise 50.000 kadını kapsamıştır.
Alınan sonuçlara göre kilo alma en fazla şekerli içecek tüketimini haftada bir içecekten günde bir veya daha fazlasına çıkaranlarda görülmüştür. Ayrıca, hergün şekerle tatlandırılmış içecekleri ve meyve suları içenlerde diabet riskide çok artmıştır.
İngiltere ise ABD’de görülen obesite modelini birkaç yıl geriden takip etmektedir. Ulusal Obesite Çalışmaları Derneği tatlandırılmış içeceklerin Atlantik ötesinde olduğu kadar burada da potansiyel bir problem olduğunu belirtmiş ve meşrubat endüstrisinin sanki bu sorundan haberi yokmuşcasına İngiliz çocuklara şekerli içecekleri pazarlamaya devam ettiğini bildirmiştir.
Buna karşılık İngiliz Meşrubat Endüstrisi Birliğinden bir yetkili ise şekerli meşrubat tüketen kadınların yaptıkları egzersizi aynı oranda arttırmadıkları için kilo aldıklarını belirtmiştir.

 

İstanbul-07.10.2004
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail