35. Bölüm


 • SÜT VEREN ANNELERİN YETERLİ  MİKTARDA KALSİYUM ALMALARI GEREKLİ

  Yeni yapılan bir çalışmaya göre emziren annelerin  mutlaka kalsiyum almaları gerekli.

  Journal of Periodontology dergisinde yayınlanan bu çalışmaya göre düşük kalsiyum içeriği olan bir beslenme şeklinde dişlerin ve diş etlerinin etrafındaki destekleyici yapılar özellikle süt veren annelerde zayıflıyor.

  Süt veren annelerin dişlerini destekleyen kemik yapısının risk altında olduğu Japonya Tohoku Üniversitesinde yapılan bir çalışmada da ipatlanmıştır.

  Doktorların süt veren anneler için tavsiye ettiği günlük kalsiyum dozu 1000-1500mg arasındadır.

  Netdoctor. Uk’den alıntı

  OTİSTİK ÇOCUKLAR İÇİN HAZIRLANMIŞ ÇİZGİ FİLMLER ÇOCUKLARI OLUMLU ETKİLEDİ

  Cambridge Üniversitesi, otizm araştırma laboratuarında yapılan araştırmada otistik çocuklara özel bir çizgi film hazırlandı ve bunu seyreden çocukların  film kahramanlarının yüz ifadelerine yansıyan duyguları anlayabilmelerine yol açtı.

  Bu çizgi filmde kahramanların yüzleri arabaların ve trenlerin üzerine çizildi. Bunun sebebi de otistiklerin  çoğu kez insanların duyguları ile empati kurmakta  ve onların yüz ifadeleri ile beden dilini anlamakta zorlanması oldu.

  Araştırmanın liderlerinden Cambridge Üniversitesinden Profesör Cohen bir tv programında şunu belirtmiştir ‘’ Dört hafta süren bu projenin sonunda otistik çocukların  duygusal anlayış olarak normal çocuklarla aynı düzeye geldikleri görüldü. Dolayısıyla, bu tip çalışmalar bizler için henüz başlangıç, ama gürüldüğü gibi çok ufak bir müdahale ile bile otistik çocuklar insanların yüzüne bakmayı öğrenebilirler ve gerekli bilgiyi almaya başlayabilirler. ‘’

  Hazırlanan DVD bu çocukların başkalarının yüz ifadelerini okuyabilme yeteneklerinde yüzde elliye varan bir artış sağlamıştır ve söz konusu  DVD tüm İngiltere de 30.000 aileye dağıtılmıştır. 

  Netdoctor.co.uk 

  OBEZ ERKEKLERİN PROSTAT KANSERİNDEN ÖLÜM OLASILIĞI DAHA FAZLA

  Amerikan Milli Kanser Enstitüsü’nün bulgularına göre obez erkekler prostat kanserinden ölmeye daha yatkınlar (her ne kadar obezite, bu hastalığın ortaya çıkmasında belirgin bir rol oynamıyorsa da ve hatta ortaya çıkmasını engelliyor olsa  bile).

  50-71 yaşları arasında 288.000 erkek arasında yapılan araştırmada zayıf erkeklerde prostat kanserinden ölüm oranının  yüzde 25 daha düşük olduğu saptandı.  Bunun sebebi kanda insüline benzeyen bir hormon olan factor 1 isimli hormonun daha düşük olması idi.  Bu hormon yüksek olduğu zaman kanser hücrelerinin büyümesini hızlandırıyor.

  Araştırmanın önde gelen görevlerinden biri ‘’Her ne kadar obezite prostat kanseri riskin arttırmıyorsada biz kesin olarak obezitenin prostat kanserinden ölüme neden olduğunu tesbit ettik’’ demiştir.

  Bu araştırmada obezite, prostat kanserinin oluşumunu engelleyebildiği, çünkü obez erkeklerde testosterone hormonun düştüğü belirlenmiştir.

  Bu hormonun dolaylı olarak prostat kanserinin gelişmesinde  bir rolü vardır. Çünkü, bu hormon DHT (Dihydrotestosterone) hormonu ile bağlantılıdır.

  Net.docto.co.uk

  İstanbul-02.03.2007
  http://sufizmveinsan.com


  Üst Ana sayfa e-mail