36. Bölüm


Gözlemciler Çocuklarda Antidepresan ilaç kullanımından  dolayı intihar riski konusunda uyarıyorlar

Çocuklarda Prozac kullanımının yasaklanması için İngiliz devleti faaliyete geçti.  Buna sebep ise Amerikan bilim adamlarının bu ilacın intihar riskini arttırabileceği konusunda yaptıkları bir uyarı.

Geçen yıl çıkan bir rapora göre Prozac doktorların çocuklara verebilecekleri en zararsız antidepresandı. İngiliz İlaç ve Sağlık ürünleri Denetleme Bürosu yetkililerine göre modern, yeni nesil anti depresanlar arasında çocuklarda en etkili ve zararsız olanı ilaçtı ve buna bağlı olarak  geçen Aralık ayında diğer antidepresanların tümü çocuklar için yasaklanmıştı.

Ancak, Amerika’lı yetkililer ilaçlar arasında ayırım yapabilecek bir kriter olmadığını ve (SSRI) olarak bilinen Selective Seretonin uptake Inhibitörlerinin hepsininde çocuklar için riskli olduğunu belirtmişlerdir.  Bir FDA (Gıda ve  İlaç Denetleme Dairesi) yetkilisi bütün ilaçlarla ilgili olarak bir intihar düşüncesi ve eyleminin mevcut olduğunu belirtmiştir.

Bir çocuk psikiyatristi olan ve aynı zamanda kraliyet koleji başkanlığını yürütmekte olan Mike Shooter ‘’Sözkonusu ilaçların yararlılığı veya yan etkileri ile ilgili tartışmaların ve bilgilerin psikiyatristlere, hastalara veya onlara bakmakla sorumlu kişilere  bildirilmemesi bir vahşettir. Şayet, biz şimdi ilaçların yararlılığın abartıldığını, yan etkilerinin ise kasıtlı olarak eksik bildirildiği bir durum karşısında isek o zaman hepimiz kandırılmış oluruz. Bu da terapi amaçlı ilişkileri zedeler.’’

FDA araştırmasına göre bu tip haplar verilen hastalarda intihar riski oldukça düşüktür. Yüz çocuktan sadece iki veya üç çocukta plasebo verilen çocuklara kıyasla bir intihar eğilimi görülmüştür.  Ayrıca, bu eğilimin görüldüğü çocuklardan hiçbirisde intihara teşebbüs etmemiştir.

İntihara yönelik davranışlar Luvox, Effexor, ve Paxil kullananlarda daha fazla görülmüş, Celexa, Zoloft ve Prozac kullananlarda ise daha az görülmüştür.  Amerika şimdi İngiltere’nin uygulamalarına yetişmeye çalışmaktadır. Ancak, FDA’nın ilaçlar ve intiharı çağrıştıran düşünceler arasında bir bağlantı olduğunu açıklaması tedavi sürecinde çocuklarını kaybeden ebeveynleri çok kızdırmıştır.  Zoloft ile tedavi edilmeye başlandıktan sonra intihar eden 13 yaşındaki bir erkek çocuğun babası olan Mark Miller ‘’ebeveynlere gerçek neden söylenmedi’’ diye yakınmaktadır.

Paxil’in üreticisi Glaxo SmithKline (İngiltere’de ki ismi Seroxat) New York Eyalet savcılığı tarafından yaptıkları deneylerin sonuçlarını açıklamadıkları ve ilacın yararlı olmadığını bildirmedikleri için mahkemeye verilmişlerdir.

Sağlık Departmanından bir yetkili tüm bu yeni verilerin incelendiğini ve sonuçla ilgili olarak gerekli önlemlerin alınacağını bildirmiştir.

İstanbul-09.11.2004
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail