40. Bölüm


NAR PROSTAST KANSERİNE KARŞI ETKİLİ

Nar suyu prostat kanserinin gelişmesini yavaşlatabilir ve kanser hastalarının yaşam süresini uzatabilir.

Los Angeles te bulunan Kaliforniya üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre nar suyu kan da ki PSA (prostat kanserinin gelişmesi ile üreyen bir protein) değerini etkiliyor.

Her gün içilen bir bardak nar suyu  PSA değerlerindeki yükselişi belirgin  bir şekilde yavaşlatmıştır.  Bu değer kanserli bir hastada genel olarak  15 ayda iki kat artarken nar suyu içilince bu süre 54 aya çıkmıştır.

Prostat kanserli hastalarda PSA nın kısa bir sürede iki katına yükselmesi ölüm oranını o nisbette arttırmaktadır.  Araştırmacıların fikri ise nar suyu içmenin yaşam süresinin uzamasında faydalı olduğu belirtilmiştir.

Kanserle mücadelede nar suyunun önemi ile ilgili olarak daha kapsamlı bir araştırma yoldadır. Araştırmanın başkanı Dr.Allan Pantuck her ne kadar bu araştırmada ters etkiler tesbit edilmemiş olsada şu anda nar suyu içilmesini önermek için henüz erken olduğunu belirtmiştir.

www2.netdoctor.co.uk/news’dan özet

ASTIM HAPININ ÖLÜMCÜL BİR RİSKİ VAR

Uzmanlar, kullanımı yaygın olan astım haplarının  insanların yaşamlarını riske atabileceğini belirtiyor.

Cambridge Üniversitesinden Dr.Vassiliuo Avrupa İlaç Birliği ne bir çağrıda bulundu ve ciddi astım vak’alarında uzun süreli etkisi olan beta-agonist (LABA) haplarının reçete edilmesi ile ilgili olarak uyarılar yapılmasını önerdi.

LABA kendi başına kullanıldığında riskli ve böyle bir monoterapi hem eldeki deliller  hemde İngiliz Toraks Cemiyeti önerilerine aykırı.

Bu araştırma sırasında Dr. Vassiliuo’nun araştırma ekibi GlaxoSmithKline firması ile işbirliği yaparak 26.000 denek üzerinde deneyler yapmaya başladılar.

Ancak, bu deneyler bir müddet sonra durduruldu, çünkü plasebo kullananlara oranla pek çok LABA kullanan hasta  solunum yolu hastalıklarından öldü.

İstanbul -07.10.2006
http://sufizmveinsan.com

www2.netdoctor.co.uk/news’dan özet

Derleyen: Nilüfer Gökmen


Üst Ana sayfa e-mail