6. Bölüm


GÜNDE BİR MEYVE
Günde bir elma ölüm riskini % 20 oranında azaltıyor. Elmaya ilaveten yenilecek bir muz veya portakal bu oranı % 50 ye kadar çıkartabiliyor.
Lancet'de yayınlanan araştırma sonuçlarına göre günlük beslenme rejiminde yapılacak küçük olumlu değişiklikler,sağlık durumumuzda büyük farklılıklar ortaya çıkartabiliyor.İlave bir meyve yada sebze yemek en olumlu etkiyi kalp hastalıklarında gösteriyor ancak kanserde de önemli yararları var. Bu araştırma sonrasında İngiltere hükümeti,ülkenin en fakir kısımlarında bulunan  510 okudaki 80000 öğrenciye her gün bir meyve dağıtma kararı aldı. Bu uygulama 4 ila 6 yaş arası çocukları kapsayacak ve 2004 yılına kadar devam edecek.

The Independent, Financial Times, The Times'dan derleyen Netdoctor.co.uk

GEÇ DOĞUM
Çocuk sahibi olmak için otuzlu yaşlarının ortalarına kadar bekleyen kadınlar,çocuklarının uzun dönemdeki  sağlık durumlarını riske atıyorlar.Harward üniversitesindeki bilim adamları yeni doğan bebeklerin tansiyonları üzerinde bir araştırma yaptılar ve annenin yaşındaki her beş senelik artışa karşılık, bebeğin tansiyonunda 1.5 derecelik bir yükselme tespit ettiler.Çalışmayı yöneten Dr. Freeman,yaşı ileri olan annelerdeki hormonal değişikliklerin, plasentanın etkin bir biçimde çalışmasına engel olabileceğini söyledi.

Daily Mail'dan derleyen Netdoctor.co.uk

MEYVE VE SEBZELER ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA
Meyve ve sebzelerin 50 yıl öncesine kıyasla %50 oranda daha az mineral içerdiği tespit edildi. Beslenme uzmanı David Thomas, meyve ve sebzelerin mineral miktarlarını ölçümledi ve elde ettiği sonuçları,1940 yılında yapılmış bir çalışma ile kıyasladı.Sonuçlara göre,50 yıl öncesine göre, brokkoli %75 daha az kalsiyum,ıspanak %60 daha az demir,su teresi %93 daha az bakır içeriyor. Mr. Thomas eb'at,görünüm ve raf ömrüne önem veren modern tarım yöntemlerinin, meyve ve sebzelerdeki mineral azalmasına sebep olabileceğini söyledi.

Daily Mail'dan derleyen Netdoctor.co.uk

YÜKSEK GERİLİM HATLARI VE KANSER TEHLİKESİ
Yüksek voltaj gerilim hatlarının kansere neden olduğu İngiltere Milli Radyolojik Korunma heyeti tarafından ilk kez resmi olarak belirlendi.  Yüksek gerilim hatlarının yakınında oturan çocukların lösemiye yakalanma ihtimalleri daha yüksek.

The Sunday Times'dan derleyen Netdoctor.co.uk

http://afyuksel.com
07
.03.2001

 


Üst Ana sayfa e-mail