7. Bölüm


SİGARA VE BEL AĞRILARI

Maryland John Hopkins Üniversitesinde yapılan araştırmada, sigara içmenin bel ağrılarını arttırdığı belirlendi. Reuters Health'a yapılan açıklamaya göre yüksek tansiyon ve yüksek kolestrol gibi sigara içmek de damar tıkanıklığını arttırıyor.Artan damar tıkanıklığı da alt bel bölgesine giden kan miktarını azaltıyor ve disklerde dejenerasyonun başlamasına  neden oluyor.
Rauters Health

DAHA AKILLI ÇOCUKLAR

Ingiliz araştırmacılarının tespitine göre, hamileliği sırasında yağlı balık yiyen annelerin çocuklarının zekaca daha gelişmiş olduğu belirlendi. Araştırmacılara göre Salmon,sardunya,ton balığı gibi yağlı balıklarda bolca bulunan DHA isimli yağ asidi bebeğin beyin gelişimine büyük katkıda bulunuyor.Uzmanlar hamilelerin haftada 2 yada 3 kez bu tip yağlı balıklardan yemelerini tavsiye ediyorlar.
The Mail on Sunday'den derleyen Netdoctor.co.uk

ÇERNOBİL VE TİROİD RAHATSIZLIKLARI

Reuters'dan bildirildiğine göre, bir grup Fransız  Tiroid hastası, 1986 Çernobil felaketinden sonra, hükümetlerinin  halkı ikaz konusunda geç kalması nedeniyle hastalandıkları iddeasıyla hukuki işlem başlattılar.

56 Tiroid hastası ,felaketten sonra  Fransız hükümetinin,Çernobilden gelen radyoaktif element yüklü bulutların zararları konusunda halkı yeterince uyarmadığını iddea ediyorlar.
Thyroid.about.com

INSANLARDA "DELİ DANA"

Deli dana hastalığı ile ilgili olarak yapılan bir araştırmada bu hastalığın kuluçka süresinin ortalama olarak 30 yıl olduğu belirlendi. Bu sürenin bitimine doğru on binlerce kurbanın ortaya çıkabileceği  tahmin ediliyor.
Health Central.com

http://afyuksel.com
04.04.2001

 


Üst Ana sayfa e-mail