İmdat! Sabit Diskim Doldu

Her bilgisayar kullanıcısının başına gelmiştir bu olay... Bazen bir program yüklerken çıkar karşımıza, bazen internetten bir dosya download ederken. Hepsinin bir ortak özelliği vardır aslında. “Hey gidi günler!..” dedirtir bizlere. Hard-Diskimizin kapasitesinin çok düşük olduğu halde onca para verdiğimiz ve şu an sadece bir programın yüklenirken işgal ettiği yer kadar kapasitesi olan eski Hard-Diskimizi hatırlarız ve onunla yaptığımız çalışmalar, öğrendiğimiz şeyler gelir aklımıza... “Acaba karşılığını aldık mı?” diye düşünürüz halbuki, çoktan bize hakkını iade etmiştir Hard-Disk.

Eskileri böyle hatırlarken başımıza gelecek yeni olayların dersini de almış oluruz diye düşündüm. Hard-Disk kapasitesi ne kadar artarsa artsın, yeni programların da hatırı sayılır bir işgal hakkı oluyor bilgisayarımızda her geçen gün. Şimdi bilgisayarımızı ve Hard-Diskimizi optimum şekilde kullanmayı görelim.

Sabit diskinizdeki boş alan miktarını öğrenin

Bunu hepiniz biliyorsunuz artık. Bilgisayarım'a girince geçerli sürücümüz olan (C:)’ye mouse' un sağ tuşuyla bir kere tıklayınca çıkan mönü' de Özellikler' i seçin. Genel kartını seçerek, boş alan miktarı, dolu alan miktarı ve bunların yüzdelerini oradan görebilirsiniz, hem rakamla hem de grafikle. Bilgisayarınızda başka sabit disk sürücüleri de varsa veya sabit diskiniz bölünmüşse, bu  durumda (D:), (E:) gibi sürücülere de sahipsiniz demektir. Onlara da aynı şekilde ulaşabilirsiniz. Bu arada yanlış anlaşılacak bir konuya da yaklaşmış olduk ve bunu farkına vararak açıklıyorum: “Ben (C:) sürücüme baktım, bilgisayarcımın söylediği kadar görünmüyor acaba kazıklandım mı?” diye düşünürseniz bir de diğer sürücülere bakıp toplamını hesaplayın. Eğer toplamı da tutmuyorsa,o zaman bu cümleyi yorumsuz bitiriyorum.

Gereksiz yazılımları kaldırın. Doğru bir şekilde!

Başlar mönü' sünden Ayarlar-Denetim Masası' nı açın. Program Ekle ve Kaldır simgesini açın. Şimdi bilgisayarınızda sonradan kurulmuş olan bütün programlara ulaştınız. Yararlı olmayacağını düşündüklerinizi silebilirsiniz. Dikkat! Buradan silinen programları bir daha geri alamazsınız. Yeniden kurmanız gerekir.

Disk temizleyicisi' ni çalıştırın

Başlat Menüsünden Programlar-Donatılar-Sistem araçları-Disk temizleme ya da Bilgisayarım' dan sabit diskinize sağ mouse tuşuyla bir kere tıklayınca açılan mönü' den Özellikler'e tıklayıp Sağ alt taraftaki Diski Temizle butonuna basarak ulaşabilirsiniz. Açılan mönü' de genelde Temporary İnternet Files,Geri Dönüşüm Kutusu, Geçici Dosyalar gibi klasörler işaretli olarak çıkar. Bunları silmenizin herhangi bir sakıncası olmaz ve böylelikle diskinizde yer açmış olursunuz.

Windows' unuz şişmesinin bir nedeni de...

Temp klasörüdür. Bu klasör program kurarken, internetten dosya indirirken, zip'li dosyaları açarken kullanılan bir klasördür. Tabi ki programları kurunca, zip'li dosyaları açıp kullanınca, internetten indirdiğimiz dosyalarla ilişkimiz bitince burada bıraktıkları izleri ileride bize şişman bir windows olarak geri döner. Bu klasörü silmek windows' u biraz daha hızlandırır. Bilgisayarım- (C:)-windows-temp şeklini takip edersiniz bu klasörün içine ulaşır ve silebilirsiniz.

Sabit diskinizde hâlâ yer açamadıysanız...

Dosya boyutu olarak az yer kaplayan, ama genelde bir tanesiyle idare edemeyeceğiniz dosyalara bir göz atın, ne kadar yer işgal ediyor?. Bunlar MP3 ve resim dosyalarıdır. Hiçbir zaman bir tanesiyle yetinmediğimiz dosyalardır bunlar değil mi? Evet. Eğer diskinizde yer açma sevdanız bunları silmenizi gerektirecek kadar yoğunsa siliniz.

Bütün bu işlemlerden sonra bir bakım iyi gelir.

Scandisk ve defrag, windows' un pek kendini ortaya çıkarmayan, fakat yararlı programlarından ikisidir. Gerçi scandisk, elektrik kesintilerinde ya da yanlış kapatılan sistemler yeniden başlatıldığında devreye girer ikinci şekliyle. Bahsettiğim şey hani bazen bilgisayarınızı açarken mavi bir ekran çıkar karşınıza ve aşağıda sarı bir çizgi ilerler sağa doğru %10..20..60..70 diye, işlemini bitirdikten sonra tekrar eski şekliyle sisteminiz açılmaya devam eder. Scandisk' in diğer görüntüsünü ise şu şekilde görebilirsiniz. (C:) sürücüsüne sağ mouse tuşuyla tıklayınca özelliklere tıklarsanız yukarıdan da Araçlar kartını seçerseniz, Hata Denetimi ve Disk Birleştirme başlığı altında, Şimdi Denetle ve Şimdi Birleşti butonları vardır. Orada da açıklamasını yaptığı gibi şimdi denetle butonuyla dosyalarınızdaki bozuklukları bulup düzeltmeye çalışacaktır. Şimdi birleşti butonu ise, diskinizdeki dağılmış program bilgilerini bir araya getirerek daha stabil bir çalışma ortamı sağlar diskin içersinde.

İşte şimdi bahane kabul etmiyorum. Bu işlemleri yapıp da sistemim hızlanmadı diyenlere rastlamadım.

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 27.07.2003

http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail