İnternet Bankacılığını Kullanın

Teknolojinin bir diğer adıydı internet…

Yeni kavramların hayatımıza girdiği bir yerdi. Bir “yer” idi bizim için, bazıları henüz bir hiç yerine koyarken. Yeni kolaylıklar getirirken, rahatlatırken hayatımızı, biz, sadece günümüzü gün edip, eskiyle yeni arasında kurduğu köprüyü de görmezden geldik alıştıkça. Bu rahatlığın içinde zorlananlar, şu an eski dediğimiz değerlerin ezilip gitmesini, yeni jenerasyonun her oluşumunun onların değerlerini adeta sadece bir merdivenmiş gibi kullanmalarını istemeyip herkesi o değerlere çekmeye çalışan, bazen bunlar için gücü yettiklerini ezen ve kendini sınırladığı o eskiyen değerlere sıkı sıkıya tutunan eskimiş zihniyetlerle, her yenilikten sonra ,yeni projelere, araçlara adapte olmaya çalışan biz bilgisayarcılardık.

Şu an karşımızdakilerle o kadar aşinayız ki, bize getirdikleri ekstra masrafları görmezden geliyoruz. Her altı ayda bir bilgisayarlarımızı ya da en azından bir-iki parçasını değiştiriyoruz. Her iki senede bir bilgisayar alıyoruz. Ama mecburuz buna. Bilgisayarlara mecburuz. Bunu bilen bazı uyanıklar bu sonurgularının sonucunda günlerini gün ettiler, bir sürü para kazandılar, bir sürü ün kazandılar. Misal: İnternet Mahir. Bazıları da kazanmaya devam etmekteler. Bazıları doğal olarak, işi gereği bu işe çok para yatırdı ve semeresini bekliyor. Simitçilerin bile internet sitesi açtığını bir düşünelim.

Bankalar...

İşin başında internetten bir çok kolaylık yapıldığını duyurmak için sadece reklamlara o kadar para yatırdılar. Mazhar Alanson ustanın yeteneğini ortaya çıkaran reklamları hatırlıyoruz hepimiz: “Alo Garantiyi hemen ara, ne işin var bankalarda...” Güzel bir tekerleme değil mi? Bankalar bunları yaydıktan sonra su, elektrik vb. bilumum faturaları otomatik ödeme talimatı veya internet şubesinden ödeme şeklindeki yönergeleriyle bizi internete kanalize ederken, bu işlemleri bankadan yapmayı da bir o kadar zorlaştırarak bizi gene Web ortamına şutladılar. Bankalara gittiğimizde artık sürekli değişen saatleriyle ve giderek kısalan süreçleriyle beraber sinir üstüne sinir edilerek eski bir öğretim biçimi olan vurarak öğretme tedrisatıyla yönlendirdikleri Web’ te şu anda işlemleri daha kısa sürede yaptığımızı görüyoruz. Ayrıca bir havale, bir EFT 10-15-20 milyonu bulunca etekleri tutuşmuş gibi internete koşuyoruz. Sadece bazen (bize göre) gereksiz kaçan aşırı önlemli güvenlik sorularıyla başımız dertte. Ve ezberlemek zorunda kaldığımız şifrelerle. Ama sanırım insanoğlunun varlığından beri vazgeçemediği şeydir şikâyet etmek.

Zorlanıyoruz. Bütün bunlar zor geliyor. Alışmak yoruyor. Saatlerimizi, günlerimizi harcayarak öğrendiğimiz şeyleri bir başka şekilde on dakikada yapmak sevindiriyor bazen. İnternete bağlanıyoruz ve bunu can-ı gönülden istiyoruz tutkuyla. İnsanlar tarlalara ekinler eker, bunları satar, para kazanır ve hayatlarını bu döngüye göre teşekkül ederlerdi. Şimdi bizler, yeni tarlamıza ekiyoruz, farklı ekinler alıyor hayatımızı buna göre yönlendiriyoruz. En çok zorlayan şey para oluyor genelde. Parası olmayan, bilgisayarı olmayan bankalarda sırada beklemeye mahkum olurken. Yüksek miktardaki masrafları veriyorlar. Ya da borç-harç bir bilgisayar alıyor her umudumuzu ona bağlıyoruz her işi yapar düşüncesiyle.

Bu arada bankaların verdikleri hizmetleri ve ücretlerini aşağıdan öğrenelim:

AKBANK: Web’ ten yapılan işlemlerde hizmet bedeli alınmıyor. EFT işlemi ise şubelerden yapıldığı zaman alınıyor. EFT işlemi müşterinin hesabından yapıldığı taktirde binde 3, vezneden nakit yatırılarak yapıldığında binde 2 ile binde 4 oranında uygulanıyor.

HSBC: Şubesiz bankacılığı teşvik etmek amacıyla internet üzerinden gerçekleştirilen hizmet bedeli yansıtılmıyor. Şubeden yapılan EFT’ lerde ise binde 2 ile binde 4 oranında masraf alınıyor.

DIŞBANK: İnternet üzerinden bankacılıkları ücretsiz. Şubelerde işlem yapacaklar, iyi dinleyin: 12 milyon 500bin lira hizmet bedeli.

DENİZBANK: İnternet üzerinden ücretsiz işlemler. Şubeden yaptığınız bir EFT sizi 5 milyon liradan başlayan masraf ücretleriyle güldürüyor.

FİNANSBANK: İnternet üzerinden yapılan işlemler ücretsiz. Bankada 10 milyondan az olmamak kaydıyla, binde 3 oranında hizmet bedeli yansıtılıyor.

OYAKBANK: İnternetten yapılan işlemlerden para kesilmiyor. Şubedeki EFT işlemleri müşteriye binde 3 oranında yük oluyor.

PAMUKBANK: İnternetten yapılan işlemlerden para alınmıyor. Şubedeki EFT işlemleri binde 4 oranında kesilime uğruyor.

CİTİBANK: İnternet üzerinden yapılan işlemlere para alınmıyor. Düşünün ki büyük bir şirkette muhasebecisiniz. Şubeden 10 milyar liralık bir işlem yaptınız 80 milyon bankaya bıraktınız demektir.

VAKIFBANK: İnternette şubesi bulunmuyor. Bu zamanda ne güzel bir iş. Şubeden bir işlem yapalım mı? Güzel. 10 milyon rica edeyim. İletişim bedeli. Bu iletişimsizlikte iletişimin önemi nasıl bir çelişkiyle vurgulanıyor.

ZİRAAT: İnternet hizmeti yok ! Şubeden yapılan işlemlerde 1 milyon liraya 25 bin lira hizmet bedeli alınıyor. Yani, 10 milyon->250 bin lira. 100 milyon-> 2.5 milyon lira.

HALKBANK: İnternet üzerinden hizmet vermiyor. Şubeden yapılan işlemlerde 1 milyonluk işlemlerde 25 bin lira alınıyor.

İnternetten Kazananlar...

YAPI KREDİ: İnternet üzerinden gerçekleştirilen EFT işlem başına 500 bin liraya mal oluyor. Şubede ise 15 milyon 750 bin liradan az olmamak suretiyle, binde bir oranında alınıyor.

GARANTİ: İnternet üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde hizmet bedeli yansıtılmaya başlandı bile. İşlem başına 500 bin lira olan bu işlemler bankada binde3 oranında yansıtılıyor. Benden başka bir şubeye yapmam gereken bir EFT için 20 milyon istediler.

İŞ BANKASI: Önceden internet işlemlerine para alınmıyordu. Şimdi ise, EFT işlemlerinde 500 bin lira alınıyor. Şubede binde 4 alınıyor.

KOÇBANK: İnternetten yapılan EFT’ lerde 500 bin lira, şubeden, binde 2 oranında ücret alınıyor.

İşte böyle. Bankalarda saatlerce sıra beklemek ve durup dururken milyonlarca para ödemek yersiz artık. Siz de internet bankacılığını kullanın zamandan ve paradan tasarruf edin.

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 09.09.2003

http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail