İnternet Fiyatları

 

Bir kullanıcı olarak hepimiz internet fiyatları konusunda tatmin olmuş değiliz. Geçtiğimiz yıllarda biraz da olsa ucuzlama gelmesine rağmen internet fiyatlarının gelişmekte olan bir ülke için oldukça yüksek kaldığı konusunda da herhalde hemfikirizdir. İndirimle bile olsa karşımıza çıkan fiyatlar bizi internetten bezdirmeye devam ediyor.

Örneğin, öğrenci sıfatıyla kayıt yapılan internet üyeliği ya da ADSL başvurusu diyelim, 30 YTL olarak gerçekten de bir öğrencinin altından kalkabileceği rakamları zorlamaktadır. Üstelik, bir öğrenci için uygulanan başvuru ücretinin alınmaması konusu ise karşımıza “kampanya” olarak çıkıyor ki aslında tüm öğrencilerin öncelikli hakkı olması gerekmektedir.

ABD’de yapılan bir araştırmada, operatörlerin geniş bant erişim ücretlerini düşürmeleriyle ülkedeki orta ve dar gelirli ailelerin ilk kez internet sahibi olduğu belirlendi.

“Pazar araştırma şirketi” Pew Internet and American Life Project tarafından yapılan araştırmaya göre, Mart2005-2006 aralığında geniş bant erişim yüzde 60 arttı. Özellikle, dar gelirli hanelerde internet erişimi yüzde 120 artış gösterdi. Uzmanlar, erişim ücretlerinin düşmesinin internetin yaygınlaşmasını kolaylaştırdığını vurguluyor. Erişim ücretleri ABD’ye göre yüksek olan Türkiye’de de internet yaygınlığı hala yüzde 10’un altında.

ABD’de son iki yılda yaşanan genişbant erişim ücretlerindeki hızlı düşüş, semeresini veriyor. Ülkede dar gelir grubuna sahip hanelerde genişbant erişim sahipliği yüzde 43’e yükseldi. ABD’de sınırsız genişbant erişim aylık 14 dolardan satılıyor. Araştırmayı yürüten Pew şirketi yöneticileri, fiyatların düşmesinin genişbant erişimi isteyen, ancak geliri yetmediği için alamayan haneleri internetle buluşturduğunu belirtiyor.

Bir başka ankette de ABD’li operatörlerin fiyatları düşürmesinden sonra geniş bant erişim abone sayısının katlanarak arttığı belirlendi. “Özellikle ABD’nin dar gelir grupları olan Kızılderililer, siyahlar, Latin Amerika kökenliler ve göçmenlerin düşük fiyatlar sayesinde evlerine ilk kez internet erişimi bağlattığı ortaya çıktı.”

Erişim ücretleri, internetin yaygınlaşmasında en önemli ekonomik engel sayılıyor. İnterneti toplumlarının tüm gelir gruplarına yaymayı başaran Güney Kore, Estonya gibi ülkeler, bunun ilk adımı olarak erişim ücretlerini düşürüyor. Türkiye’de ise bu ücretler, kişi başına gelir rakamları kendisinin birkaç katı olan AB ülkelerden dahi daha yüksek. OECD araştırmalarında da Türkiye, Meksika ile birlikte internet yaygınlığı değerlendirmesinde son sıralarda yer alıyor.

ABD’den sonra dünyanın ikinci büyük online nüfusuna sahip Çin de hızla internet bağlantı ağını genişletiyor. “Çin hükümeti, ülkenin ekonomik gelişmesine hız katmak amacıyla internete önemli yatırımlar yapıyor.” Çin ülkedeki eski internet ağını genişbant erişimle yeniliyor. Ve bildiğiniz gibi Türkiye’ de ise bant genişliği sağlanması tamamen daha fazla zam yapmaya yöneliktir. Çin’de tüm internet erişiminin yaklaşık yüzde 65’i genişbant üzerinden sağlanıyor. Çin’de kullanıcılar haftanın yaklaşık 17 saatini internette geçiriyor.
Buna karşılık, internetin özgürlükçü ortamının da rejime risk oluşturmaması için hükümet sürekli sansür uyguluyor ve site kapatıyor. Özellikle pornografik ve politik muhalif siteler kapatılıyor. Öte yandan, Çin kökenli internet siteleri de 110 bin’lik artışla 790.000’e ulaştı. ABD’de ise 204 milyon internet kullanıcısının olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye’nin neden geri kaldığı, dış kaynaklı yatırımlara gebe kaldığı, bu yazıda ortaya çıkardığımız zihniyetin neticesi olduğu su geçirmez bir gerçek. Çin bile yeniliklere açılabiliyorsa ve biz onlara şaşkınlıkla bakıyorsak yapacağımız tek şey şaşkınlıkla bakmaktır! Çünkü bu zihniyetle ülkenin gelişmesi mümkün değil. Ve sanırım uzun sürelerle bu halde kalmak zorundayız. İnternet şu anki fiyatından en az yarı misli az olsa, kullanıcı sayısı yükselen bir hızla artacaktır.
Ve biz hakkımız olan internetimizi her hanede olmak şartıyla istiyoruz!

Kaynak:
ASSOCIATED PRESS

Volkan Tolga
volkantolga@hotmail.com

İstanbul - 03.10.2006
http://sufizmveinsan.com

volkantolga@hotmail.com


Üst Ana sayfa e-mail