Her olayın bir tekniği olduğu gerçeğini, düşünebilen beyinler bulmuşlar.

Yazıma bu şekilde bir giriş seçmemin sebebi , Mekke’de, Kâbe’ de cereyan eden ve  Allah Resûlü olan Efendimiz’e ait bir kıssanın zihnimde aydınlanmış olması sanırım.
Olay şöyle gelişmiş:

“Efendimiz, yanında Sıddık olarak tanınmış olan Ebu Bekr ile Kâbe’ye arkasını dayamış halde sohbet ederken , karşılarında öfkeyle yürümekte olan Ebu Cehil’in karısı belirir.
Elinde bir taş parçasıyla doğrudan Ebu Bekr’in yanına gelip,
nerede O”
?
diyerek kendisini sorar , oysa hemen Ebu Bekr’in yanındadır.

Ebu Bekr de , “işte yanımda görmüyor musun? “ der.
Kadın,
“Sen benimle dalga mı geçiyorsun!” diyerek , O’nu görmediğini söyler

Bu konu üzerinde oldukça düşünmüşümdür.
Nasıl oluyor da , Ebu Bekr O’nu görürken , düşmanı olan kadın göremiyor? 
Eğer kendini görünmez hale getirmiş olsa , Ebu Bekr’in de görememesi lazım.
Veya diğer insanların da....

Yahut, kadının beynindeki görme merkezini bloke etse, kadının Ebu Bekr’i  veya diğer insanları da görmemesi gerekmeyecekmiydi?.

Bu olayın tekniğini çözmenin vakti , internetin hayatımıza iyice girdiği bu dönemde ortaya çıktı diyebilirim..

İnternette ICQ denen bir software var. Bu software’ in amacı insanlar arası sohbet ( chat ) ve mesajlaşmayı sağlamak.

Değişik  semtlerden , şehirlerden , birbirinden  uzak ülkelerden insanların aynı noktada kesişerek, dostlukların oluşmasını sağlayan sanal bir ortamı yaratır bu internet programı.

Burada, görüşmek istediğiniz insanların oluşturduğu bir listeniz vardır. O listedekilerle aynı anda , internette ICQ programına girerseniz , birbirinizi ONLINE listenizde görebilirsiniz. Yok, aynı anda girmezseniz , birbirinizin OFFLINE listesinde yer alırsınız.

ONLINE olmak, birbirinize mesaj atıp , chat yapabileceğiniz anlamına geliyor. Halk dili ile hemhal olabilecek imkânları paylaşmakta olduğunuza işaret edecektir.

İşte bu programdaki bir özellik , yukarıda anlattığım kıssayı çözmeme yardımcı oldu , sanki bu mucizenin tekniği idi .
Security ( güvenlik)  opsiyonu içinde yer alan bir alt seçenekti ve  size , online listenizde yer alan diğer kişilere VISIBLE veya INVISIBLE olabilme imkânı tanıyordu.

Eğer birtakım insanları , visible listenize almışsanız , o kişiler sizi daima online listelerinde görebilecektir. Oysa invisible listenizde olan üyelerde,  offline listesindekiler içinde  yer alacaksınız ve onlar sizi göremeyeceklerdir.

İşte tabiri caizse, püf noktası burasıydı, yukarıda anlatılan kıssanın. 
Aynı anda birilerine görünebilirken (visible olurken) , diğerlerine de görünmeme (invisible olabilme) özelliği ..

Beynimizdeki görme merkezi , göze dışarıdan ulaşan dört  bin ile  yedi bin angström arasındaki ışınların , gözdeki sinirlerin vasıtası ile elektriğe çevrilmesi sonucu uyarılır ve görme işlemine başlar.

Gelen sinyaller beyne daha önce ulaşmış sinyallerden ise , beyin hafıza merkezinde o sinyallerle mukayese edilir ve beyindeki canlandırma-musavvire merkezi tarafından da şekle dönüştürülür.

Eğer gelen sinyaller daha önce hafıza merkezindekilerden farklı ise , kendine en yakın olan sinyallerin oluşturduğu logolara benzetilerek görüntü beyinde oluşturulur. 

Efendimiz, düşmanı olan kadının beynindeki hafıza merkezinde kendi suretine ait olan logoyu geçici olarak dondurmuş , kadın Efendimiz’e ait dışarıdan gelen sinyalleri değerlendirememiş ve Ebu Bekr’i  visible olarak algılarken , Efendimiz ona yani kadına invisible olmuştur.

Görme, esasen beyinde temayüz eden bir olaydır. Siz dışarıda bir file bakıp “ben fil görüyorum” dediğinizde, aslında o fil beyinde belli hücre gruplarının faaliyeti ile algılanmıştır. Filin kendisi beyninizin içinde değildir. Dolayısı ile, dışarıdan gelen etki ile faaliyete geçen beyindeki  görme işlemini oluştururken , dışarıdan bir etki gelmemesine rağmen, görmeyi ilgilendiren hücre grupları arasında gerçekleştirilecek faaliyet, dışarıda bir görüntü gibi de aksedebilecektir. Nitekim, düşman olan kadında Efendimiz’e ait olan logo silikleşince , hafıza merkezinde bir değerlendirme yapamayan beyin, görme için gerekli hücre faaliyeti yoğunluğunu  oluşturamamış ve içte meydana gelen görememe durumu, dışarıda da görememeye neden olmuştur.

İşte size belki de , bugüne kadar basit  gelen kıssanın altında yatan gerçekler bunlar.
Bir programdaki invisible seçeneğini “O” na dayandırabilmenin mutluluğu içinde size yansıtabildiysem ne mutlu bana.
 

İstanbul -  30.11.2000
afy@hotmail.com
sufafy@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail