Kayıt için burayı tıklayın

Kurumumuz asli üyesi, gazeteci, yazar ve fikir adamı sayın Ahmet Kabaklı da aramızdan ayrıldı.

Bir süre önce kalp ameliyatı geçiren Ahmet Kabaklı, 1924 yılında Harput’ta doğmuştur.İlk, orta ve lise öğrenimini Elazığ’da gören Ahmet Kabaklı, daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine girmiş, burada Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okumuştur.

Mezuniyetinden sonra bir süre öğretmenlik görevini yürütmüş daha sonra Ankara Üniversitesine bağlı Hukuk Fakğltesine devam etmeye başlamıştır.Bu fakülteyi de bitiren Ahmet Kabaklı daha çok gazetecilikle meşgul olmuş, Hareket, Bizim Türkiye, Hisar dergilerinde şiirleri ve edebi yazıları yayınlanmıştır.

Anmet Kabaklı, Türkiye’nin pek çok köşesinde konferanslar vermiş 1956 yılında Tercüman gazetesinde “Gün Işığı” başlığı altında fıkre yazarlığına başlamıştır.

Yazdığı yazılarla bir dönemin önde gelen yazarları arasında yerini almış ve bu çabalarıyla kendisine Şeyhülmuharririn unvanı verilmiştir.

Ahmet Kabaklı daha sonra türkiye gazetesinde yazmaya başlar.

Zarif, hoşsohbet bir kişiliğe sahip olan Ahmet Kabakı, Türk Dil Kurumunun asli üyesiydi.Üç ciltlik Türk Edebiyatı adlı eseri onun çalışmalarının başında gelir.Ahmet Rasim’den sadeleştirerek aktardığı Şehir Mektupları 1001 Temel Eser dizisi arasında yayınlanmıştır.

Ülkesini seven, kendini milletinin refahona ve huzuruna adayan bu değerli ağabeyimizi kaybetmekten dolayı çok üzgünüz.

Derginin basıma verileceği günlerde ölüm haberini aldık.Burada yalnızca onun ölümünü okuyucularımıza bir haber olarak sunuyoruz.Bundan sonraki sayımızda kendisi hakkında bir makale yayımlanacaktır.

Türkiye’ye ve Türklüğe aşkla bağlı olan ağabeyimize ve sevgili eşine Tanrıdan rahmetler, ailesine de başsağlığı dileriz.

İstanbul - 15.03.2001
http://afyuksel.com

TÜRK DİLİ Dil ve Edebiyat dergisi
Mart 2001


Üst Ana sayfa e-mail