Kalp Krizi Hakkında


(Eskiden doktorların ilk sorduğu soru şu olurdu. "Ailenizden daha önce spazm geçirmiş olan biri var mı?" Kalıtsallık arandığı zaman sorulan
genel  soru buydu. "Ailenizden daha önce şunu geçirmiş olan biri var mı??.."  Şimdilerde doktorlar akıllarına gelirse soruyorlar bu soruyu.Çünkü kalp krizi, -irsilik bir yana- yoğun strese maruz kalan ve genç-yaşlı ayrımı  yapmadan hemen hemen herkese tanıtıyor kendini artık..) 
Diyelim ki saat 18:15 ve zorlu bir iş gününden sonra arabanızla (yalnız başınıza) eve dönüyorsunuz. Gerçekten yorulduğunuz, sıkıldığınız ve çileden çıktığınız bir gününüzdesiniz. Birden göğsünüzde başlayıp,kolunuza ve çenenize doğru ilerleyen şiddetli bir ağrı hissediyorsunuz.
Evinize en yakın hastaneden sadece 10 km uzaklıktasınız, fakat o mesafeye bile ulaşıp ulaşamayacağınızdan emin değilsiniz. Ne yapabilirsiniz? Kalp masajı konusunda belki eğitim de almıştınız ama size öğreten şahıs,muhtemelen bu masajı kendi kendinize nasıl yapabileceğinizi öğretmedi...
Son zamanlarda bir sürü insan kalp krizine yalnız başınayken yakalanmaktadır. Yardım olmaksızın, normal kalp atışı bozulan ve baygınlık hisseden bir insanın bilincini yitirmeden önce sadece 10 saniyesi vardır. Bu durumda kalan şahıslar kendilerine, devamlı ve şiddetli bir şekilde öksürerek yardımcı olabilirler. Her öksürükten önce derin bir nefes alınmalı ve öksürük sanki göğüs derinliğinden balgam çıkarmak istercesine derin  ve uzun olmalıdır. Derin nefes alma ve öksürük, yardim gelene yada kalp  normal ritmine geri dönene kadar, durmaksızın her iki saniyede bir olacak  şekilde devam etmelidir. Derin nefes alma akciğerlere oksijen ulaştırırken,  öksürük hareketi kalbi sıkıştırarak kanın dolaşımını sürdürür. Kalp üzerindeki sıkıştırma hareketi aynı zamanda kalbin normal ritmine dönmesine de yardımcı olur. Bu şekilde, kalp krizine maruz kalan kişi, kendisini bir hastaneye ulaştırabilir.
Bunu elinizden geldiğince daha çok insana ulaştırın, onların hayatını kurtarabilirsiniz.

Kaynak:
*Bu makale Rochester General Hastanesi'nin "AND THE BEAT GOES ON..." adlı bülteninden alınmıştır, yeniden baskısı The Mended Hearts Inc'in "Heart Response" adlı yayımından yapılmıştır.

İstanbul-02.10.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail