Kameralı Cep Telefonları

Yaz geldi ya herkes birşeyler almak durumunda bulur kendini, bol güneşli günlerin verdiği enerjiyle. Tatil planları, tatilde giyilecekler, içilecekler, yenilecekler bunların hepsi itinayla seçilir ve bu yolda bir sürü para harcanır. İnsanlar sanki kışın çalışıp yazın harcarlar. Tabi ülkemizde dört mevsim de birbiri ardından yaşanınca giden mevsim gelen mevsimi özletiyor. Her biri de ayrı özelliklerle insanı yakalıyor. Yazın alış-veriş zamanıdır.

Peki ya cep telefonları? Yazın cep telefonu satışları da artar. Bunu reklamlardan bile anlayabilirsiniz. Renkli kapaklar, değişik özellikler sürekli insanların beğenisine sunulur. Ve tatil demek “anı“ demek. İnsanlar anılarını saklamak ihtiyacı hissederler. Ve bunların en iyi çözümü bir kamera, fotoğraf makinesi almak veya bu özellikleri taşıyan bir cep telefonu almaktır. Fakat hangisini alacağınıza karar vermeniz zor değil mi? Piyasada o kadar telefon var ki... Ama korkmayın. Sizlere güzel bir önerim var. Aşağıdaki devam edegiden satırları okuyunca, kafanızda bazı şeyler yerleşecek. Ve karar verirken daha bir istikrarlı olacaksınız.

1 Fotoğraf ve video çekebilen cep telefonları bu özelliklerini, doğrudan üzerilerinde dahili olarak bulunan ya da ayrı bir aparat olarak takılabilen kameralar yoluyla kullanıma sunar. Kullanım kolaylığı ve fonsksiyonellik açısından dahili kameralı cep telefonları tercih edilmelidir. Fakat bu özelliği çok fazla kullanmayacaksanız, harici aparatla kamera özelliğine sahip olan telefonlar, daha ekonomik bir çözüm olacaktır.

2 Resmin kalitesi cep telefonunuzla çektiğiniz fotoğrafların büyüklüğünü belirler. Örnekteki 640x480 değeri oldukça yeterli bir büyüklüğü ifade eder. Bu büyüklükle çekilen fotoğrafları tatmin edici bir kalitede kağıt üzerine basmanız mümkündür. Bu değerin altına düştükçe kalitede düşecek, dolayısıyla değer yükseldikçe kalitede yükselecektir.

3 Ekran kalitesi cep telefonunuzun ekranınında görülebilen renk sayısını belirler. Aslen cep telefonu fonskiyonlarını kullanabilmek için faydalandığınız ekranlar, aynı zamanda çektiğiniz resim ve videoları görüntüleme amacıyla da kullanılacağı için yüksek renk kaliteli ekranları tercih edebilirsiniz. 65.536 renk en iyi ekran rengi oranlarının başında gelmektedir. Bunun dışında 4096 renk ekranları
da tercih edebilirsiniz. Fakat 256 renk gibi daha düşük desizi kesinlikle tatmin etmeyecektir.

4 Cep telefonları profesyonel dijital kameralar gibi objektif bazlı yeteneklere sahip değildirler. Bu sebepten dolayı da yakınlaştırma işlemi genelde tamamen dijital olarak yapılır. Dijital yakınlaştırma, çekilen normal görüntünün dijital yolla büyütülmesi ve çeşitli filtreler yardımıyla görüntü kaybını en aza indirme esasına dayanır. Böylece dijital yakınlaştırmanın hiç bir zaman gerçek yakınlaştırma olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Örnekteki 2x ifadesi görüntüyü iki kat büyüttüğünü gösterir.

5 Günümüzde daha fazla veri depolama ihtiyacı duyan cep telefonları artık dahili belleklere sahipler. Bu bellekler çektiğiniz resimleri, videoları ve hatta aldığınız kısa mesajları dahi kaydetmek üzere kullanılabilirler. 6 MB bir dahili hafıza üzerine onlarca resim kaydedebilirsiniz. Bu hafızanın nasıl kullanıldığı ise tamamen telefonunuzun özelliklerine bağlıdır. Yani bu değer doğrudan kamera kullanımına ayrılmış olabileceği gibi, tüm telefon fonksiyonları için ortak kullanıma da sunulmuş olabilir.

6 Fotoğraf çekme özelliğine sahip bir çok cep telefonu aynı zamanda hareketli videolar da çekebilmektedir. Görüntü kaliteleri her ne kadar tatmin edici olmasa da özellikle yine telefon ekranında izlemek üzerine hareketli videolar çekebilirsiniz.

7 Gece de çeker Gece modu tıpkı bildiğimiz dijital kameralarda olduğu gibi gece gibi az ışıklı ortamlarda düşen görüntü kalitesini iyileştirmek için kullanılır. Özellikle flaşsız fotoğraf makinelerinde gece modu özelliğinin olup olmadığına dikkat etmenizde fayda var.

8 Resimli mesaj MMS gibi multimedya verilerini transfer etmenize olanak sağlayan servislerle, çektiğiniz resimleri bir başka cep telefonuna anında gönderebilirsiniz.

9 Dahili flaş kameralı cep telefonlarının bir çoğunda gece gibi karanlık ortamlarda çekimi yapabilmeniz için sadece gece modu bulunmaktadır. Bu durum yazılım tabanlı bir çözüm olduğu için de ortaya her zaman tatmin edici sonuçlar çıkmaz. Bu durumun üstesinden gelebilmek için tıpkı normal fotoğraf makinelerinde olduğu gibi bir flaşa ihtiyaç vardır. Üzerinde dahili flaşı bulunan kameralı cep telefonları, karanlık ve gece ortamlarında tıpkı fotoğraf makineleri gibi ortamı yeterli düzeyde aydınlatabilmektedir.

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 20.07.2004

http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail