Karşıyız karşı,
her şeye karşı !

“Tek kanallı televizyonlu zamanlardı…” diyerek başlayan cümleleri bilirsiniz. Bir sonraki cümle de buradan çıkıyor ama korkmayın, yazının tamamını kaplamayacak bu anlatım. 
Ofiste sıcakların etkisiyle pişme noktasına yaklaştığım düşüncesinin verdiği etkiyle yüzüme su serperken birden aklıma bunlar geldi işte. Sudan gelen enerjiyle sanırım sıcaklardan alıklaşan beynim biraz da olsa uyanıverdi. Yani beynimin dışarıyla ilgilenen kısmı..
Konumuza gelirsek; o işte tek kanallı televizyonda bugün televizyonu dolduran ve aslında pek de bir şey ifade etmeyen, sadece bir “zaman harcattırıcısı” olan programlardan daha kaliteli yayınların olduğunu hayal meyal hatırlıyorum. O günlerde bir komedi programı vardı. “Karşıyız karşı” idi sanırım ismi. İsminden de anlaşılacağı gibi bazı şeylerin eleştirisini yapıyorlardı program boyunca.
Sonra, aklıma bugün kullanılan teknolojiler geldi. Değil miydi ki hepsi belli olguların yerini alıyorlar ve hepsi bir şeylere karşılar? Hatta, bazıları çok eskilerden, sanayi devrimlerinden başlayarak insanlara karşılar. Örneğin… Örnekler, aşağıda tabi ki.

Milyarlarca dolar, yüz binlerce işçi, hatta matematikle ifade edildiği zaman onların gerçekten hissettikleri zamanı karşılayamayacak kadar çok dakika-zaman harcanarak üretilmiş bir film, program ya da herhangi bir üretimin-eserin karşısına çıkan birkaç yüz dolar, birkaç kişi ve birkaç saatlik bir emekle üretilmiş teknolojiler firmaları eni konu gelir kayıplarıyla tehdit ediyor.
Özellikle internet kullanıcıları arasında çok popüler olan
bir zamanların yeraltı teknolojileri büyük paraların döndüğü sektörlerdeki oyuncular tarfından yasaklanmaya çalışılsa da, günümüzde geniş kitleler tarafından kabul görmüş ve yer üstünde de hükmünü sürdürmektedir. Zira, hiç kimse evinizde satın aldığınız bir film ya da müzik albümünün bir kopyasını çıkarmanıza engel olamaz. Korsancılık hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ancak, iş bunları hiç tanımadıklarınızla paylaşmaya gelince ortalık biraz karışıyor. Telif haklarıyla korunan sayısız eserin korsan kopyalarını üretmek, dijital teknolojiler yoluyla sadece bir kaç dakika alıyor bu zamanı bile değişikliğe uğratan çağımızda.
İşte örneklerimiz:


MP3 Müzik endüstrisine karşı …

Bilgisayarda ya da cd player veya mp3 player gibi taşınabilir cihazlarda CD kalitesinde müzik dinlenmesine izin veren bu teknoloji özellikle Amerikan Müzik Yapımcıları Birliğinin tüm şimşeklerini üstüne çekti. Telif hakları ödenmemiş şarkıları dijital de olsa para ödemeden internetten indirmek ve bilgisayarınızda çalmak onlara göre suç. Bizdeyse "korsan kaset ve CD" konusunda plak şirketlerinin ve sanatçılarının başı yeterince dertte.
Kimse henüz "MP3'le mücadelemiz engellenemez" naraları atmıyor. Çünkü o hale geldi ki, insanlar  
"yeldeğirmenlerine savaş açan Don Kişot” pozisyonuna düşmek istemiyorlar. Don Kişot’ un yaptığı “kötülüğün ve küstahlığın belalısı olmak”
gibi onurlu bir isteği taşısalar bile onun kadar eksik değiller ve bu durumu değiştirmek için zamanı bekliyorlar. Bu arada bunu şu an için engellemek halka bu bilinci aşılamaktır ki, bunun için de karşılarında gene halk vardır karşıt işlemleri icra eden.


DivX Film endüstrisine karşı …

Video'nun MP3'ü olarak bilinen DivX formatı DVD kalitesinde üstelik tek bir CD'de video izleme olanağı sunuyor. Bu teknolojinin de en büyük düşmanı Amerikan Film Yapımcıları Birliği. Zira sonuçta yine telif hakları ve izinsiz kullanım-çoğaltım söz konusu. Nasıl engellenir, nasıl izin verilir konularında tartışmalar süredursun, VCD'  den kesinlikle daha kaliteli bir video formatı olan DivX'in yerli malı oynatıcısı bile var. DVD teknolojisi açısından durum pek iç açısı değil. Yani boynuz kulağı geçmek üzere ve gittikçe kocayan kurt koyunların maskarası oluyor.

DeCSS DVD endüstrisine karşı …

Özellikle, film içerikli DVD'lerde kullanılan ve içindeki verilerin kopyalanmamasını sağlayan şifreleme algoritması DeCSS adı verilen bir panzehir ile tarihe karıştı. DVD endüstrisi bu programı bir çeşit "kutsal günah" sınıfına soktu ve Amerikan mahkemelerinden bu programın bulunduğu sitelerden bile söz edilmemesi şeklinde bir karar bile aldırdı. DeCSS programı günümüzde pek çok yazılım geliştirici tarafından ürünlerinde kullanılıyor.

Sonuç olarak …

Dijital nimetlerle destekli yeni teknolojiler, çağın gerisinde kalmış endüstrilerdeki gelirleri eni konu tehdit ediyorlar. Adeta, kendi dünyalarında bir zamanların TV  programını yapıyorlar ve şöyle diyorlar:

“Karşıyız karşı, her şeye karşı”.

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 06.07.2004

http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail