Teknolojide Kazanan Kaybeden Belli

 

Her yıl belli dönemlerde bazı karşılaştırmalar, iniş-çıkışlar, eğilimler belirlenir. Bu daha çok yılsonuna yakın zamanlarda yahut yılbaşından hemen sonraki hafta için güzel haberlerdir. Ama bazı araştırma şirketleri kolları erkenden sıvayarak bulgularını açıklarlar. Hele ki konu geniş veya çok detaylıysa araştırmaların sayısı zaten bilinemez.

Teknoloji konusu da hayli detaylı bir alandır. Değişmeler, yenilikler, artırımlar vesaire, bir sürü şey çıkar karşımıza da bazen uyum sağlamakta bile zorlanırız. İlk bilgisayarımın 4 MB (Megabyte) hard diski vardı, diyenleri tanıyorum. Onlar o zamanlarda 750 MB’lık diskleri hayal bile edemezlerdi herhalde. Demek istediğim, konu teknoloji olunca değişim-gelişim epeyce büyük çapta gerçekleşiyor. Ve ona göre araştırmalar da çoğalıyor. 2006 senesi için yapılan bir araştırmaya bir göz atalım.

Wired40 dergisinin yaptığı bir araştırma…

Listenin ilk on  sırasında arama motoru, e - ticaret, genetik, yazılım ve dijital teknoloji dallarında faaliyet gösteren şirketler yer alıyor.
Bu yıl ilk ona giren tek yeni firma MySpace.com ile önemli bir atılıma imza atan medya devi Rupert Murdoch’ın News Corp. şirketi oldu. Geleceğin medyasının online platformda şekilleneceğini ve bu alana yatırım yapacağını açıklamasının ardından, 'MySpace.com’ sitesiyle gençleri sanal dünyada buluşturarak önemli bir başarıya imza atan Murdoch, bu başarısıyla Wired 40 listesine girdi.

Google…

Bu yıl listenin en tepesinde, çıkardığı onlarca yeni nesil servisle rakiplerine fark atan arama motoru dünyasının lider firması Google var. Bu arada ilk 10 içinde, gösterdikleri performansla dikkat çeken iki firma bulunuyor. Bunlar, 7. sıradan 4’üncülüğe çıkan Genentech ile 17’ncilikten 8’inci sıraya yerleşen General Electric (GE) şirketleri.

GE, enerji alanında faaliyet gösterirken, bir genetik mühendislik şirketi olan Genentech, insan büyüme hormonu ve insan insülin genlerini bakteride klonlayan bir firma.

Bunun dışında 'Wired 40’ listesine yeni giren firmalar ise, güneş enerjisi alanında yatırım yapan Sunpower Corp. (17.), internette iş dünyası ve arama kavramlarını bir araya getiren Infospace (20.), ABD’li telekom operatörü Verizon (22.), bioteknoloji alanında yatırım yapan Dupont (27.) ve IBM’in PC bölümünü satın alan Çinli Lenovo (29.) oldu.

Nokia listeden çıktı
2005 yılında yaptıkları yatırımların ardından listeye yeni giren şirketlerin yanı sıra bir önceki yıla göre ilk 40 listesinden çıkan şirketler de sektörlerinin iddialı isimleri.

Wired’ın analizine göre 2005 yılında kötü performans gösterip listenin dışına çıkan firmalar şu şekilde sıralanıyor:
Bilgisayar firması Dell, dağıtım firması Fedex, yenilik yapmakta zorlanan cep telefonu üreticisi Nokia, dijital animasyon dünyasının önde gelen ismi Pixar, online broker’lık yapan TD Ameritrade ve 3G’ye yaptığı yatırımların bir türlü geri dönüşünü alamayan ve rekor zarar rakamları açıklayan Vodafone.

Teknolojiye yön veren firmalar (2006)
1.
Google (2005 sıralaması: 2)
2. Apple (2005 sıralaması: 1)
3. Samsung (2005 sıralaması: 3)
4. Genentech (2005 sıralaması: 7)
5. Yahoo (2005 sıralaması: 5)
6. Amazon.com (2005 sıralaması: 4)
7. Toyota (2005 sıralaması: 8)
8. GE (2005 sıralaması: 17)
9. News Corp. (2005 sıralaması: -)
10. SAP (2005 sıralaması: 11)

Tabi ki yenilik yapmak, bir şey icat etmek o kadar da basit değil. Bu yenilik kördüğümünde bir düğüm de sizin tarafınızdan atılmazsa belki de bir dahaki yıl koskoca uluslar arası firma iflas edebilir. Gerçekten kullanıcılar için kolay, ama firmalar için yürünülen yol gerçekten zordur. Birinci sıraya çıkmak da batmak da an meselesi.

Bu yol uzaktır, menzili çoktur, geçidi yoktur, Derin sular var.

aki yıl koskoca uluslar arası firma iflas edebilir. Gerçekten kullanıcılar için kolay, ama firmalar için yürünülen yol gerçekten zordur. Birinci sıraya çıkmak da batmak da an meselesi.

Bu yol uzaktır, menzili çoktur, geçidi yoktur, Derin sular var.

Volkan Tolga
volkantolga@hotmail.com

İstanbul - 19.09.2006
http://sufizmveinsan.com

volkantolga@hotmail.com


Üst Ana sayfa e-mail