E-posta ile ilgili bir yazı hazırlamıştık; fakat o, e-posta hesabı açmak ile ilgiliydi. Bu yazıda; “En basit yoluyla e-posta nasıl gönderilir ve alınır?” sorusunu cevaplayacağız. Tabi Microsoft Outlook Exspress’ i kullanacağız.

Başlangıç:
E-posta hesap bilgilerinizi Outlook Express’ e aktardıktan sonra programı çalıştırdığınızda karşınıza gelen pencerede, sol taraftaki bölümde dosyalarınızı görürsünüz. Sağ tarafta da e-postalarınızı yazıp okuyacağınız kullanım penceresini görürsünüz. İlk açıldığında en alttaki “When Outlook Express starts, go directly to my Inbox” (Başlangıçta Doğrudan Gelen Kutusu Klasörüne Git) cümlesinin yanındaki kutuya tıklayın. Kutunun içinde onay işareti belirecektir. Bundan sonra Outlook’ u her açtığınızda doğrudan gelen kutusuna gideceksiniz. Bunu yapmayanlar programı her açışlarında gelen kutusuna gitmek için bir tık fazla kullanmak zorundalar. Bırakın onlar uğraşsın, iyisi mi siz bu dediğimi yapın.

Mesaj Yazmak
E-posta yazmak genelde üç ana kısımdan oluşur: E-posta adresi, Konu satırı ve mesaj alanındaki mesajın kendisi. Konu satırı, hani şu mesaj aldığımızda ilk gördüğümüz kısımdır. “Merhabalar, dün atmış olduğun mesajın cevabı...” şeklinde adeta bir başlık olarak görürüz. Konu satırında genelde mesajın içeriğini kısa bir şekilde özetlemeliyiz. Mesaj alanına ise istediğimiz uzunlukta mesajlar yazabiliriz.

Mesaj Göndermek
1- Outlook Express penceresini açın.

2- Yeni ileti (New Mail) düğmesine tıklayın. Tıkladıktan sonra Yeni İleti penceresi görünür.

3- Kime (To) kutusuna tıklayın ve kendi e-posta adresinizi yazın.

4- Konu (Subject) kutusuna tıklayın ve Deneme yazın.

5- Mesajı alttaki kutucuğa yazın.

6- Gönder (Send) düğmesine tıklayın. Mesajın Giden Kutusu (Outbox) klasörüne gönderildiğini belirten bir kutu görünür. Tamam (Ok) düğmesine tıklayın.

7- Daha sonra Gönder ve Al (Send and Recv) düğmesine tıklayın. İlk mesajınızda şifrenizi yeniden girmeniz istenebilir, tekrar şifreyi girin.

8- Mesajın gönderilmekte olduğunu belirten bir kutu görünür. Mesajları gönderdikten sonra internetten otomatik olarak çıkması için İş bitince hattan çık (Hang up when finished) cümlesinin yanındaki kutuya tıklayabilirsiniz.

Mesaj Almak
1- Outlook Express’ i başlatın. Gönder ve al (Send and Recv) düğmesini tıklayın.

2- Giden Kutusu (Outbox) klasöründeki mesajların gönderildiğini ve bilgisayarın posta kutunuzda yeni mesaj olup olmadığına baktığını söyleyen bir kutu görünür.

3- Yeni gelen mesajlar Gelen Kutusu (Inbox) kutusuna indirilir. Eğer çok sayıda mesaj varsa, ya da bazı mesajlar çok büyükse bu işlem birkaç dakika sürebilir. Yeni mesajlar Gelen Kutusu klasöründe sıralanır.

4- Bir mesajı okumak için konu satırı üzerine çift tıklayın. Bu mesajı içeren yeni bir pencere açılır.

Çevrim Dışı Çalışmak
Diyelim ki işimiz nedeniyle birçok e-posta alıp cevaplıyoruz. Bunların hepsi bizim uzun zamanımızı alacaktır ve işlerin hepsini internetteyken yaparsak fatura rakamları oldukça yüksek gelecektir. Outlook Express’ in bize sunduğu iyiliklerden biri de çevrimdışı çalışabilme olanağıdır. Evet... Mesajlarımızı alıp internetten çıkabilir ve mesajların hepsini okuyup cevap yazdıktan sonra internete girebilir, sonra da mesajlarımızın yollanmasını sağlayabiliriz.

İstanbul - 11.12.2002
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail