GELECEĞİN AYNASI LCD EKRANLAR

Çok yakında projektörlerin ve hologram televizyonlarının bu kadar alıştığımız yahut alışmaya başladığımız bir döneminde oluruz da, bu satırlarda onlardan bahsetme fırsatımız olur. Fakat şimdiki konumuz eski moda tüplü televizyonlar veya monitörler (CRT) ile LCD (likit kristal ekranlar) ler arasındaki farklar…

Bilgisayarımızın ayrılmaz bir parçası olan monitörlerde ciddi bir geçiş dönemi taşıyoruz. Bildiğimiz tüplü monitörler (CRT), fiyatları giderek ucuzlayan LCD (Liquid Crystal Display)’ lere göre bu avantajlarını da kaybetmek üzere...

Temel Kavramlar…

Monitör, bilgisayarın en çok kullanılan ve hatta, bazılarınca “bilgisayarın kendisi” olarak bilinen parçasıdır. Monitörler size bilgisayardan verilerin kısa zamanda geri dönmesini sağlar. Bu ne demektir? Açıklayalım… Klavyenizle ve farenizle her tıklamanızda, bilgisayarla ilgili her işleminizde, veriler bilgisayarın kasasına ait olan parçalarında üretilir ve kasanın arkasındaki “ekran data kablosuyla” monitöre ulaştırılır. Yukarıda yazılı olan verilerin geri dönmesi budur. Genellikle, masaüstü bilgisayarlarda CRT (Cathode Ray Tube) denilen teknoloji kullanılır. Taşınabilir sistemler ise daha çok LCD (Liquid Crystal Display), LED (Ligth Emitting Diode) ya da gaz plazma gibi teknolojiler kullanır.

Monitörün Zaman Çizelgesi:

-1981 yılında IBM yeni teknolojisi olan ve 320x200 çözünürlükte 4 renk gösterebilen CGA'i (Color Graphics Adapter - Renkli Grafik Arabirimi) tanıttı.

-IBM 1984 yılında EGA'yı (Enhanced Graphics Adapter - Geliştirilmiş Grafik Arayüzü) piyasa sürdü. EGA 640x350 çözünürlükte 16 renk gösterebiliyordu.

-1987 yılında IBM VGA'yı (Video Graphics Array - Video Grafik Giydirme) tanıttı. Şu anda çoğu bilgisayar bu sistemi kullanıyor.

-Daha sonra 1990 yılında IBM XGA (Extended Graphics Array - Genişletilmiş Grafik Giydirme) adlı teknolojiyi geliştirdi. XGA 800x600 çözünürlükte gerçek renk (16,8 milyar) ve 1024x768 çözünürlükte ise 65,536 renk gösterebiliyordu.

Monitör alacağınız zaman birkaç şey hakkında karar vermek zorunda kalacaksınız. Bu verdiğiniz kararlar monitörünüzün performansını, ne kadar veriyi görüntüleyebileceğinizi ve ne kadar tutacağını belirleyecek şeyler olacak.

Bunları aşağıda sıraladık:
-Görüntü Teknolojisi: Şu an seçebileceğiniz teknolojiler CRT ve LCD'dir.

-Kablo Teknolojisi: VGA veya daha yeni bir standart olan DVI.

-Görünebilir Alan: Genellikle monitörün bir köşesinden ötekine olan uzunluğu gösterirler. 17" gibi. 17” monitörler şu aralar rağbettedir.

-En yüksek Çözünürlük: Monitörün gösterebileceği en yüksek çözünürlük.

-Nokta Aralığı: Monitörün üzerindeki iki nokta arası uzaklık.

-Tazeleme Hızı: Ekrandaki veriyi tazeleme hızı.

-Renk Derinliği

-Enerji Tüketimi

LCD’ ekranın neden dominant tercih unsuru olduğuna bir bakalım:
-LCD ekranlar daha az yer kaplar…
15” CRT monitörün derinliği 40 cm’e yaklaşırken , 15” TFT-LCD ekranın derinliği en fazla 25 cm.dir. Yaklaşık 12 kg.lık bir ağırlık 15” CRT monitörü taşınması zor bir ürün yaparken, 4 kg.lık bir LCD monitörü rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

- Daha büyük görüntü alanı sağlar…
TFT-LCD ekranlar, kendileriyle aynı büyüklükteki CRT monitörlere göre daha büyük bir görüntü alanı sağlar. 15” TFT-LCD monitörde görüntü alanı tam 15” iken, CRT monitörde görüntü alanı 13.6” tir. Yani bir 15” LCD ekran yaklaşık olarak 17” CRT monitörün görüntü alanına sahiptir.

- LCD ekranlar daha az elektrik harcar…
Bir 15” monitör çalışırken, yaklaşık 70W elektrik enerjisi tüketir. Uyku modunda ise 3W kadar bir enerji tüketimine geçer.
TFT-LCD monitörler ise çalışırken 30W, uyku modunda ise 1W’tan daha az enerji tüketirler.

- Göz Sağlığı...
TFT-LCD ekranlar çalışma prensipleri dolayısı ile sıfır titreşimli ve sıfır radyasyonlu görüntü sağlarlar.

- LCD ekranlar daha uzun ömürlüdür…
Bir CRT tüp yaklaşık 10-15.000 saat çalışabilirken, TFT-LCD panelin ömrü 50.000 saattir. Uzun vadede LCD monitör CRT monitöre göre daha ekonomiktir.

- Aksesuar bakımından daha zengindir…
TFT-LCD monitörler, kullanım alanlarına göre çeşitli stand ve aksesuarlar ile kullanılabilir

Yakın zamanda ufak boyutları ve az enerji tüketmelerinden dolayı LCD monitörler CRT'lerin yerini almaya başlayacaklar. Zaten yavaş da olsa bu gerçekleşmiş durumda. Sadece hızlanması gerekecek. Ta ki bizler tüplü monitörleri unutana kadar.

Kaynaklar:
www.komer.com.tr
www.tomshardware.com.tr/
www.pclabs.gen.tr
www.kont.com.tr

volkan@ulcbilgisayar.com
İstanbul - 07.06.2005

http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail