Mutluluk genlerde

olabilir!


Bilim adamları bazı insanların diğerlerine göre neden daha fazla psikiyatrik sorunlara açık olduklarını izah eden genetik bir mekanizma keşfettiler.

Araştırmayı yapan ekip tek bir gendeki değişik varyasyonların  beyindeki kimyasal seretoninin değişik miktarlarda salgılanmasını sağladığını buldu. Bilindiği gibi seretonin insanların ruh halini, duygularını, iştahını ve uyku uyuma yeteneğini etkilemektedir.

Farelerde yapılan araştırmalara göre söz konusu gendeki tek bir değişiklik bile deneklerin diğerlerine göre  %50 ve %70 arasında değişen oranlarda daha az seretonin seviyesine sahip olmalarına yol açmıştır.

North Carolina’da bulunan Howard Hughes Enstitüsünden Marc Caron ‘’Biz beyindeki seretonin üretimini kontrol eden ve doğal olarak oluşan bir genetik farklılık tesbit ettik’’ demiştir.  Araştırmacılar bundan sonra insan genlerine bakmayı planlamaktadırlar.

Düşük seretonin düzeyleri depresyon dahil olmak üzere çeşitli psikiyatrik bozukluklarda önemli rol oynamaktadır. Ekip, seretonin düzeyini kontrol eden genin pek çok değişik versiyonu olduğuna inanmaktadır ki bu  da mental problemlere açık olmanın genetik olarak belirlendiğini  göstermektedir.

‘’İyi hissetme’’ kimyasalı olarak anılan seretonin beyin tarafından tekrar absorbe edilmektedir.  Antidepresan ilaçlar bu reabsorption (geri emilme) hızını yavaşlatmakta, böylece insanın ruh halini iyileştirici kimyasal madde beyinde daha uzun süre kalabilmektedir. Bilim adamları ‘’trytophan hydroxylase-2 (Tph2) isimli enzimin serotonin düzeyini yönetmekte olduğunu buldular.  Bir hastada ne tip bir Tph2 geni olduğunu bulmak ilaçların o insan üzerinde ne derece etkili ve yararlı olduğunu anlamaya yardımcı olacaktır.

Copyright © 2004 The Guardian.

 

İstanbul - 10.08.2004
http://www.sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail