Günümüzde PC (Personal Computer) yani bilgisayar, tüm aileniz için ilgi çekici bir öğrenim dünyasına kapılarınızı açıyor; yaratıcılığınızı ortaya çıkarmanıza olanak sağlıyor, arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim halinde olmanızı sağlıyor ve belki de en önemlisi, size kapsamlı bir eğlence merkezi sunuyor. Çünkü insanlar öğrenmeden durabiliyor, fakat eğlenmeden duramıyor.

Güçlü bir PC, internet ile bir anda sizi sonsuz bir okyanusta keşfe davet ediyor. Haberler ve hava durumu raporları gibi bilgilere kolayca ulaşabiliyorsunuz. Annenizin işine yarayacak yemek tariflerine ulaşabiliyorsunuz. Dünyanın neresinde olursa olsun, pek çok yer ve kültür hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Seyahat rezervasyonları yapabiliyor, hatta online olarak biletinizi ayırabiliyorsunuz. Oyunlar oynayıp, chat arkadaşları bulabiliyorsunuz.

Pc’ nin aynı zamanda mükemmel bir eğitim aracı olduğunu söylemeye herhalde gerek yok. Görüntü, grafik ve ses kullanımına olanak sağlamakla birlikte, öğrenme sürecini kolay ve ilgi çekici hale getirebiliyor ve zor konular artık sıkıcı olmaktan çıkıyor. Görüntülü dersler görebiliyorsunuz. Cep telefonlarınıza çeşitli animasyonlar veya şarkılar yükleyebiliyorsunuz. Melodi devri neredeyse kapanmak üzere. Yeni telefonlarda MMS (Multi Messaging Service) ile beraber gelen özellik olan hareketli-görüntülü-renkli mesajları internetten gönderebiliyorsunuz ve melodi diye adlandırdığımız telefon zilleri, artık şarkı kıvamında çalabiliyor.

PC’niz İle Daha Fazlasını Yapın:

Çocuklarınız sınıflarından daha ileride olsun istemez misiniz? PC ile eğitim hem eğlenceli, hem kolay hem de görsel olanaklar sağladığından daha yararlı olabilir. Çünkü eğitim CD-ROM2c’ları, ansiklopediler ve eğitim içerikli web sitelerinde daha ilgi çekici ve daha iyi etkileşimli, gerçekçi eğitim ortamlarını sağlayabilirsiniz.

İnternet ve İletişim:

Güçlü bir PC ve internet, dünyanın neresinde olurlarsa olsun, insanlar arasındaki uzaklığı kapatabiliyor ve iletişimin yoğun ve daha ucuz olmasını getiriyor. Artık dünyanın öteki ucundaki arkadaşlarınızla konuşmak istediğinizde, yüksek telefon ücretleri ödemeniz gerekmiyor; çünkü e-posta ile haberleşmeniz mümkün. İsterseniz de anında mesajlaşma imkânı yakalayabilirsiniz. Ayrıca arkadaşınıza fotoğraf, görüntü ve müzik de gönderebiliyorsunuz. Bazı kullanıcılar, yurt dışındaki web sitelerine bağlanınca bile telefon faturasında uluslararası yazacağını düşünüyorlar. Artık daha ucuz ve hızlı iletişimimizi engelleyen tek şey, bu yanlış düşüncedir.

Eğlence, Oyun, Yaratıcılık ve Görüntü Oluşturma:

Bir PC satın aldığınızda verdiğiniz paranın karşılığını fazlasıyla alıyorsunuz; çünkü artık PC’ ler bir bilgisayardan fazlasını sunuyorlar. Güçlü bir PC 3 boyutlu görüntü, surround ses özelliği ile tam donanımlı bir eğlence merkezi haline geliyor. En berrak ses kalitesinde film izlemek, yüksek çözünürlükte gerçekçi oyunlar oynamak, dünya genelinde online radyo dinlemek mümkün. Fotoğrafçı ve müzisyen olma fırsatı da ayağınızın altında. Dijital kamera, tarayıcı, video camcorder gibi dijital aygıtlar, doğru yazılımla buluştuğu takdirde, size dileğinizi sınırsız olarak sunmuş oluyor.

Doğru Bilgisayarı Seçerken: 

İşlemciyi bilgisayarınızın beyni gibi düşünün…

İşlemci, bilgisayarın hızını ve gücünü temsil eder. İşlemci ne kadar hızlı ise PC’ nizin performansı da o kadar yüksek olacaktır.

Intel Pentium 4 işlemci ev bilgisayarlarına yönelik en güçlü işlemcidir. Bu işlemci yukarıda sayılan bütün özelliklerin en iyi performansla yapılabilmesine olanak sağlar.
Intel Celeron işlemci, günlük ihtiyaçlarınıza yanıt veren çok cazip bir fiyat karşılığında sahip olabileceğiniz güvenilir bir işlemcidir.

PC’ niz ile Neler Yapacaksınız, Bütçeniz Sınırlı mı?

1-) “Evet, ama yine de yüksek kalitede en güvenilir düzeyde bir şey satın almak istiyorum” Diyorsanız:

CELERON:

-         E-posta

-         Verimlilik amaçlı uygulamalar

-         İnternette sörf

-         Eğitim

-         Genel multimedya

 

2-) Biraz daha fazla bütçe ayırabilirim; ama karşılığında ne alacağım önemli dediğinizde ise,

PENTIUM 4:

-         İnternet üzerinden ses

-         Akan görüntü

-         Oyun

-         Elektronik fotoğrafa albümü gibi içerik oluşturma

özelliklerine sahip bir PC seçeceksiniz demektir.

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 04.03.2003

http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail