Fotoğraf arşivi alanında internette yatırım yapmış pek çok şirket var. Google ve Yahoo gibi belli başlı arama makinelerinin de İnternet’ te fotoğraf yapılmasına izin veren servislerini sayıp, Bill Gates’ in bile ortak olduğu bir dijital fotoğraf arşiv sitesi olduğunu öğrenince sanırım bu konuya verilen değer anlaşılır. İşte İnternet’ teki ücretsiz fotoğraf arşivleri:

Nasa.gov

NASA’IN Multimedia Galerisi içinde (http://www.nasa.gov/gallery/index.html) fotoğraf, video, ses ve sanat galerisine ulaşabilirsiniz. Oldukça detaylı arşivleri bulunan NASA’nın diğer sitelerine, kategorilere ayrılmış şekilde http://www.nasa.gov/cool.htlm adresinden ulaşabilirsiniz.

Nationalgeographic.ocm

Her ay çıkan dergilerinde, resimlerin web adreslerini de de vererek, sizleri fotoğraf galerilerine davet ediyorlar. Fotoğraf galerilerine ulaşmak için  http//:www.nationalgeographic.com/photography/adresini kullanabileceğiniz gibi, bu adreste sadece fotoğraf arşivleri değil, duvar kağıtları (wallpaper) da sizleri bekliyor!
Ayrıca Nationalgeographic fotoğraf galerisinde, fotoğraf severler için kategorilere ayrılmış fotoğraf sitelerinin linkleri de bulunmakta: http//www.nationalgeographic.com/photoraphy/photography/photolinks.htlm

Atlasturkey.com

Atlas dergisinin fotoğraf arşivi biraz dağınık (resim galerisi bölümünde home linkine tıkladığımızda, eski tasarımlı web sitesinin ana sayfasına yönlendirme yapması gibi). Fakat ne olursa olsun www.atlasturkey.com/990503/gallery/list.htlm adresindeki fotoğraflar oldukça güzel...

Cnn.com

Ünlü televizyon kanalı CNN’in fotoğraf galerisi de, tıpkı kendisi gibi oldukça ünlü.

Multimedia galerisine http://www.cnn.com/interacitive adresinden ulaşabilirsiniz.

Barking-dagenham.gov.uk

İngiltere’yi tanıtmak amacıyla oluşturulmuş arşive göz atarak, İngiltere’nin tarihi üzerine fotoğraflardan bilgi edinebilirsiniz.
Detaylara önem veren bu sitenin fotoğraf arşivine http/:/www.barkink-dagenham.gov.uk/ 4-heritage/archivephoto-ga/photo-gallery-menu.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Photonica.com

Hem bazı fotoğraf sanatçılarının eserlerini sergilemesi, hem de birkaç kategori ile fotoğraf galerisi sunması bakımından güzel bir site... Oldukça değişik ve yaratıcı flash tasarımı, siteyi hazırlayanların, site üzerinde ne denli titiz bir çalışma sergilediklerini gösteriyor. Fotoğraf arşivine ulaşmak için http://www.photonica.com/gallery.htm web adresini kullanabilirsiniz.

Fotografim.com

Fotoğraf dünyasından yazılara ve haberlere yer veren sitede, ayrıca fotoğraf sanatçılarının eserlerinden oluşan oldukça geniş bir fotoğraf arşivi de bulunmakta.

Moradam.com

Sanat, felsefe, edebiyat ve fotoğraf üzerine kurulu bir internet dergisi...

“Vapurlara şairlerimizin isimleri verilsin” gibi idealist düşüncelerde yazılan eleştiri/şikâyet yazılar da sitenin bünyesinde bulunuyor.

http://www.moradam.com/moradam/foto1htm web adresiyle başlayan arşivde fotoğrafların büyütülmemesi, sitenin bu bölümüne eksi puan getiriyor.

Popülerfoto.net

Yine fotoğraf üzerine kurulu bir site... Fotoğraf hakkında yazılara ve galerilere ulaşabileceğiniz bu site, biraz amatörce hazırlanmış.
Posterlere ayrı bir link atanmasına rağmen, http://www.allposters.com sitesiyle bağlantı kurulmuş. Tabi posterler de ücretsiz değil!

NOAA Photo Library

(NOAA Fotoğraf kütüphanesi)

“Fotoğraf kütüphanesi” olarak adlandırılmayı hakkediyor. Bu site bu site bünyesinde, 20 binden fazla fotoğraf bulunduruyor! Web adresi http://www.photolip.noaa.gov/, fotoğraf kataloğuna http://www.photolip.noaa.gov/collections.htlm adresinden yabancı fotoğraf sanatçıları hakkında bilgi toplayabilirsiniz.

Photo.net

Bu yazı hazırlandığı sırada bünyesinde toplam 246.147 adet resim bulunmaktaydı! Her konuda ulaşabileceğiniz bu sitede, fotoğraflar hakkında yapılan yorumları da okumanız mümkün.
Gerçekten fotoğraf konusunda insanın hayal gücünü zorluyor. Fotoğraf tutkunlarına tavsiye edebileceğimiz bir site.

Jazz Photo Gallery
(jazz fotoğraf galerisi)

Bu sitede, alfabetik kategoriye ayrılmış jazz müzisyenlerinin fotoğraflarını bulacaksınız. “Henüz tamamlanmadı” yazısına aldırmayın; bu haliyle bile oldukça geniş bir arşive sahip... Siz de jazz tutkunuysanız, işte web adresi; http://www.dkrist.com/jazzphoto

Atatürk Fotoğraf Galerisi

Şu an PC net dergisini okuyor olmanız, rahat bir şekilde sokakta yürüye bilmemiz vs hepsini O’na borçluyuz! Odamızda, ofisimizde, masamızda hep onun resimleri var. Gerçek hayatta belli bir ücret karşılığında elde edebileceğimiz Atatürk resimlerine, internet’te ulaşmak bir hayli zor. Bu sıkıntıyı Akşit Yayıncılık, sitesinde oluşturduğu Atatürk fotoğraf arşivi ile gidermiş. Bir birinden kaliteli toplam 94 fotoğrafa yer veren site de yapılan açıklamaya göre, bu fotoğraflar Atatürk’ün fotoğrafçısı Ethem Tem’in eşinden satın alınmış, çok eski olduğu için temizlenip düzeltilerek halkımıza sunulmuştur. Atatürk Fotoğraf Galerisine http://www.aksityayincılik.com/Atatürk /atatürk1.htm adresinden ulaşabilirsiniz.

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 15.04.2003

http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail