Neymiş Bu İnternet Dedikleri?

Eğer bu başlığı okuyup “Evet. Nedir?” diye soruyorsanız tavsiyem odur ki, bu yazıyı okuyup ezberleyin. Siz, diğerleri! İnce eleyip sık dokuyalım, “biliyorum” deyip geçmeyelim. En başından, en basitinden nasıl anlatılırmış bu internet görün. Ya birileri size anlatmanızı isterse! Onlara “Çevire tıklıyosun, bağlanıyor. Mavi renkli e işaretine tıklıyosun, adresi yazıyosun giriyosun, çet yapıyosun, şarkı dinliyosun. İşte öyle.” vesaire, diyenler gibi olmak istemeyiz herhalde. Bize yakışan sade ve düzgün bir anlatım. Sıralama da önemli tabi, ne, ne zaman devreye giriyor bilmeliyiz.

Cep telefonlarını görüyoruz, renkli ekranlı olmaya başladılar bile. Bunun 256 rengi var, 4000 küsur rengi var ve giderek artıyor. Kısa zamanda renkli ekranlar dünyayı ele geçirecek. Sonra internet kolaylaştırılıyor ve telefonlar görüldüğü üzere internetleştiriliyor. Yani ekranlar büyüyüp tuşlar rahatlaştırılıyor biliyorsunuz. Anlatmak istediğim nokta şudur ki; şaşkın bakışlarımız arasında geçip giden hayat, içerdiği yenilikleriyle her zamanki gibi evrim geçirirken, kendine adapte olanları kabul ediyor ve biz daha interneti bilmiyorsak ne cep telefonumuzdan internete girmeyi beceririz, ne de başımıza gelecek diğer teknoloji harikalarına adapte oluruz.

Başlıyoruz adapte olmaya...

İnternet: Dünya üzerindeki birçok küçük bilgisayar ağını birbirine bağlayan çok büyük bir ağdır.

Ağ: birbirleriyle bilgi ve kaynakları paylaşmak üzere birleştirilmiş bilgisayar ve bilgisayar donanımları grubuna verilen addır. Örneğin bizim çokça karşılaştığımız, aynı ofisteki bilgisayarlar, aynı dosyaları ve yazıcıları kullanabilmeleri için genellikle ağ oluşturacak şekilde birbirlerine bağlanmıştır. İnternetteki her kişi, tıpkı ofis ağlarındaki gibi birbirinden dosya alış-verişi yapabilir. Bunun için öncelikle bu özellikleri kullanabilen programların bilgisayarlarda kurulu olması gerekir. Mesela, kazaa, morpheus gibi programlarla şimdilerde favori olan mp3, klip film paylaşma çılgınlığı bu şekilde oluşmuştur. Programın izin verdiği ölçüde, paylaşmayı istediğimiz dosyaları seçeriz download edilebilmesi için.

Sunucular ve İstemciler

İnternet üzerinde iki ana tip bilgisayar vardır. Bilgileri saklayan, sıralayan ve dağıtan bilgisayarlara ev sahibi ya da sunucu bilgisayarlar denir. Bu bilgilere ulaşan evinizdeki bilgisayarlar gibi cihazlar da istemci diye anılır. Sunucular bir dükkân gibi, müşterisi olan bizlere hizmet eder.

Telefon Hatları

Ağ’ı oluşturan bilgisayar ağları, özel ve kamu telefon hatları aracılığı ile birbirine bağlanr. Telefon hatları üzerinden bilgi alır ve gönderirler. Şimdi can alıcı bir noktadayız. Sürekli şikayet konusu olan internet hızı da buna bağlıdır. Yani internete bağlanırken kullanılan telefon hatlarının hızı bize ne kadar hızlı olmamızı söylüyorsa o kadar hızlı olabiliyoruz. Buradan da bazen bana serzenişte bulunan insanlara da bir cevap olarak söylüyorum. Bu hatlar, birbirine sarılı bakır kablolardan, yüksek hızda veri taşıyabilen (bakır kablolara göre binlerce kez daha hızlı) cam lifli kablolara kadar geniş bir yelpazeden oluşur. Tabi ki bizim telefon hatlarımız cam lifli kablolardan olmadığına göre dünyadaki ilerlemenin biraz gerisinde ve hızımız normal. Tabi isteyenler yeni yeni piyasada yer edinmeye çalışan pahalı uydu destekli bağlantıya geçebilirler. Farklı ülkelerdeki ve kıtalardaki ağlar genellikle su altı kablolarıyla ya da uydu aracılığıyla birleşir.

Bağantılar

Üniversiteler, kamu kurumları ve kimi şirketler gibi büyük organizasyonlardaki bilgisayarlar, ağa adanmış bir bağlantı ile ulaşırlar. Bu, ağa sürekli bağlı oldukları anlamına gelir. Bizler evden internete bağlanırken bu kurumların ağlarından yararlanıyoruz.

Adlar ve Sayılar

İnternet üzerindeki tüm bilgisayarlar birbirleriyle sayılar dilinden konuşur. Siz bilgisayarınızda bir sitenin adını yazdığınızda bilgisayarınız bunu rakam olarak algılıyor aslında ve bu rakamları karşıya talep olarak iletiyor. Diğer bilgisayarlardan cevap geliyor rakamlarla ve sizin bilgisayarınız da bunları resim dosyası, yazı dosyası, ses dosyası şeklinde gösteriyor. Yani aslında bilgisayarlar yazılardan anlamaz, rakamlarla konuşur. Hatta rakamlar dediğimiz şeyler de mors alfabesi gibi elektrik kodlamalarından oluşur. Sayıları anımsamak güç olduğundan, her bilgisayara alan adı (domain name) verilir. Alan adı bilgisayarın nerede bulunduğuna dair bilgi veren üç kısımdan oluşur.

tubitak.gov.tr           Bu ad kullanıcının hangi kuruluşta bulunduğunu gösterir.
tubitak.gov.tr           Bu kısım kuruluşun çeşidini gösterir.
tubitak.gov.tr           Bu da size coğrafi bölgeyi ya da ülkeyi belirtir.

Ülke Kodları

Biçok ülkenin kendi kodu vardır. Tıpkı tr’ nin Türkiye’ yi belirtmesi gibi. Bunları bazıları:

tw          Tayvan
au          Avustralya
ca          Kanada
de          Almanya
nl           Hollanda
uk          Birleşik Krallık (İngiltere)

Bir adreste hiçbir kod bulunmuyorsa genelde o bilgisayarın Amerika Birleşik Devletleri’ nde olduğunu gösterir.

Kuruluşlar

com    (ya da co) ticari kuruluş
edu     eğitim kurumu
gov     kamu kurumu
net     Ağ’ı işletme ile ilgili olan kuruluş
org     kar amaçlı olmayan bir kuruluş
ac      akademik kuruluş

Gerekli Donanım

Burada tabi ki özel ağ bilgisayarlarından falan bahsetmeyeceğiz. Normal bir ev ya da ofis bilgisayarı yeterli. Bilgisayarın donanımında fax-modem cihazı bulunmalı. Bu cihaza bir telefon hattı girmeliyiz. Sonra da herhangi bir servis sağlayıcı şirketten internet hesabı satın alınca her şey hazır sayılır. İnternet hesabından sonra birtakım görüşmeler yapıp kullanıcı adınızı (user name) ve şifrenizi (password) alınca, sisteminizde bir çevirmeli ağ oluşturup bu bilgileri yazınca artık internettesiniz.

Fax-Modemler

Adından da anlaşılacağı gibi bu cihaz bilgisayarınızda bulunuyorsa fax çekebilir ve internete girebilirsiniz. Standart fax-modemlerde hız şu anda 56k (kilobyte) dır. Yukarıda da bahsettiğim gibi hızını beğenmeyenler paralarına kıyıp bir kablonet (tabi bulunduğunuz semtte hizmeti varsa) veya uydu destekli bir bağlantı alacaklar.

İnternet hesabı alırken de araştırmanız gereken en önemli şey, internet hızı, ücreti ve teknik yardım. Bunları iyi araştırmadan bir hesap açtırmayın bence. İyi sörfler.

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 05.08.2003

http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail