Obezite, vücudun enerji alımıyla enerji harcaması arasındaki dengeyi sağlayamamasına bağlı olarak var olan aşırı yağlanmasına bağlı bir hastalıktır.

Şişmanlığın birçok Batılı ülkede salgın halinde olduğunu söyleyen sağlık uzmanları, yarın Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenecek 11'inci Avrupa Obezite Kongresi'nde buluşacak. Kongreye, 2 bin delege katılacak.
Yalnızca ABD'de kilo kaybettirici
ürünlere yaklaşık 33 milyar dolar (yaklaşık 33 katrilyon lira) harcanıyor.
300 milyondan fazla kişiyi etkileyen
obeziteyle ilgili bilgiler ve rakamlar şöyle:

Obezite, ağırlığın boyun karesiyle bölünmesi olan vücut kütle endeksiyle (BMI) hesaplanıyor. BMI'sı 30'un üzerinde olanlar şişman, 35'in üzerinde olanlar çok şişman ve 40'ın üzerinde olanlar aşırı şişman olarak değerlendiriliyor.

Avrupa ülkelerinde, erkeklerin tahmini yüzde 10 ila 20'si ve kadınların yüzde 10 ila 25'i şişman. Amerika'da da nüfusun yüzde 25 ila 33'ü şişman. ABD'deki şişman nüfusun büyük çoğunluğu kadınlar ve etnik azınlıklar.

Avrupa'da şişmanlık son 10 yıl içinde yüzde 10 ile 50 arasında arttı.

Şişmanlık, aralarında şeker, kemik, kalp, felç ve kanserin bulunduğu çok sayıda hastalığın nedeni olarak görülüyor. Ayrıca beraberinde depresyon gibi psikolojik sorunları da getiriyor.

Şişmanlık, yaşla birlikte artıyor ve hamilelik sayısıyla birlikte yükseliyor.

Batı ülkelerindeki sağlık harcamalarının yüzde 2-8'i şişmanlığa gidiyor.

Şişmanlığın nedenleri değişiyor, ancak şişmanlık çoğunlukla sağlıksız beslenme ve spor yapılmamasına dayanıyor. Şişmanlıkta, fiziksel ve genetik sorunların yanı sıra olumsuz duygular, bıkkınlık ya da depresyon büyük rol oynuyor. Bu arada, vücudun ağırlık ve yağını nasıl düzenlediği henüz tam anlaşılmış değil.

Antidepresanlar ve hormon içeren  ilaçlar kilo almaya yol açıyor.

İstanbul - 31.05.2001
http://afyuksel.com

 


Üst Ana sayfa e-mail