Oyun Bağımlılığı
-2-

 

Avrupa ülkelerinde rol yapma oyunlarında bilgisayar başında kalma ortalaması günlük 12-15 saat. Kalabalık nüfusu sebebiyle oyun üreticilerinin gözdesi olan Çin’ de bir oyuncu, başka bir oyuncuya, oyunda çok değerli olan kılıcı çaldı diye öldürmesi durumun vehametini ortaya koymaya yeter sanırım. Bazıları ise oyundaki alternatif evrende gezegeni değerli ve zengin hale getirip satıyorlar.

Bir kadın, kocası bilgisayar başından kalkmayınca ona yan odadan mesaj çekmiş. Böyle bir şey düşünebiliyor musunuz?

Ülkemizde  geçen bir olayda, birbirini seven bir çiftin aralarının bozulmasının garip öyküsü şöyledir:

Genç adam eve gelir gelmez bilgisayarın başına oturmaya ve oyunlara dalmaya başlamıştır. Kendisini o kadar kaptırıyordur ki masada yemek yiyip zaman kaybetmek istemiyor, yemeklerini bile bilgisayarının başında yer. İlgi bekleyen eş ise tüm ilginin bilgisayara yönlendiğini görünce çeşitli yöntemler dener. Kocasıyla iletişim kurmak için yan odadan mesaj çekmeyi bile dener. Tabi ki kısa bir süre sonunda kavgalar başlar. Araya giren aileler de duruma çare olamaz. Genç kadın, bu evliliğin bitmesinden kocasının bilgisayar oyunlarına aşırı merakını sorumlu tutar.

Gene benzer bir olayda yedi yıllık evliliklerini bitiren bir çift var. Burada da kadın mağdur, erkek ise bağımlı durumdadır. İlgisizlik ve düzen bozukluğu yüzünden biten evliliğin son yılları ise çürümüş bir dal gibi elle tutulacak gibi değildir.

Benim teorilerimden olduğu gibi bilimsel araştırmalar sonucu da ortaya çıkan bir şey var ki, bağımlılığa en çok erkeklerin dikkat etmesi gerekiyor. Hele evliyse eşi ile bilgisayarı arasında özel bir düzen kurmak zorundadır.

Psikologların açıklamaları ise şöyle:

Bilgisayar oyunlarında karşınızda bir insan olmadığı için iletişimde bulunmak, konuşmak, paylaşmak gerekmiyor (yani insanı tamamen bencil yapıyor.). Bilgisayar oyunundan sıkıldı mı, rekabetten yoruldu mu düğmesine basıp hayatından çıkarabiliyor. Oyun, dolayısıyla rekabet, zorlanmalar v.s istediği sürece hayatında var. Gerçek hayatta karşılaşmaya fırsat bulamadığı futbolcu Ronaldinho veya basketbolcu Kobe Brynt’ la karşı karşıya oynuyor.

Erkeklerin bilgisayar oyunlarına düşkünlüğünün arkasında kimi zaman eşlerinde aradığını bulamaması yatıyor. Ona göre bağıran ve sürekli konuşup şikâyet eden bir eşin açma-kapama düğmesi yok, ama oyundan sıkılınca istediği an kapatabiliyor.

İlişkilerde ise birtakım yerlerde sil baştan yapmak gerekiyor. Kadının da ilk aklına gelen şu: Eğer bilgisayar oynayacak zamanı varsa bana da olmalı. Demek ki bilgisayar benden daha önemli ve yeterince sevilmiyorum.

“Bilgisayar oynarken evdeyim işte, daha ne!” demek durumu düzeltmez. Çünkü gene yalnız başınasınız ve sizden ilgi bekleyenlere ilgi göstermeniz gerekmektedir.  Diğer tarafın “bu adamın bilgisayar oyunu yüzünden bu haldeyiz” demesi büyük bir inkârdır. Aslında her iki tarafın sorması gereken asıl soru şu: “Ben ne yapmalıyım da ilişkimizi düzene sokmalıyım?”

İnternetin ve internet hizmetlerinin sürekli yenilendiği bir dünyada yaşıyoruz. Bu açıdan bilgisayara bağlanma her zaman başımıza gelebilir. O yüzden bilgisayar kullanırken çok dikkâtli olmalıyız. Eğer bağımlılık oluştuğunu sezinliyorsak dikkâtimizi başka yerlere yönlendirmeliyiz belki de… Çünkü yıllarca uğraşarak, didinerek kurulan hayatlar daha kısa bir zamanda bitebiliyor.

Volkan Tolga
İstanbul - 05.07.2006
http://sufizmveinsan.com

volkantolga@hotmail.com

 


Üst Ana sayfa e-mail