Kayıt için burayı tıklayınOzon Deliği Gezecek


Avrupa Ozon Araştırma Komisyonu uyardı: Önümüzdeki haftalarda ozon tabakası hiç olmadığı kadar incelecek. Ozon deliği ise güneye doğru ilerlemeye başlayacak.

BBC - LONDRA - Ozon tabakasında önümüzdeki haftalarda, bu konuda kayıt tutulmaya başlanmasından bu yana en yoğun incelme yaşanacak. Avrupa Ozon Araştırma Koordinasyon Ünitesi, ozon katmanının bulunduğu stratosferde en soğuk kışın yaşandığını ve insan ürünü kimyasalların etkisinin hızlandığını açıkladı. Uzmanlar son 50 yılın en soğuk kışını geçiren atmosferin stratosfer tabakasında, şimdiye dek pek görülmeyen büyüklükte bulutların oluşmaya başladığını söyledi.
Cambridge Üniversitesi'ne bağlı koordinasyon ünitesinden Dr. Neil Harris, "Bugün şahit olduğumuz meteorolojik durum, en büyük ozon kaybının yaşandığı 1999-2000 kışının da daha kötü hali" dedi.
Uzmanlara göre ozon tabakasının en çok inceldiği Kuzey Kutbu'nun üzerindeki bölge, rüzgârlar sayesinde küresel iklim sisteminden pek etkilenmiyor. Ancak önümüzdeki birkaç hafta içinde bu koruma ortadan kalkacak ve incelen bölge Kuzey Avrupa üzerinde güneye doğru yayılmaya başlayacak.
Bu, Güneş'in kanser riskini artıran ultraviyole ışınlarının yeryüzüne ulaşması anlamına geliyor. Dünyada cilt kanserinin en kötü çeşidi sayılan 'melanoma' oranının arttığı biliniyor, ancak ozon tabakasındaki incelmenin hastalığın yayılmasında ne ölçüde etkili olduğu henüz hesaplanmış değil.
Dondurucu, sprey, çözücü ve köpük püskürtücü ürünlerde kullanılan ve CFC adı verilen kimyasalların ozon tabakasına zarar verdiği biliniyor. Uluslararası anlaşmalarla bu kimyasalların kullanımları kısıtlanmış durumda ancak ozon tabakasının tamirine yetecek seviyeye düşmeleri için yarım yüzyıl gerektiği belirtiliyor.

http://sufizmveinsan.com
03
.01.2005


Üst Ana sayfa e-mail