PTT Sanal Alemden Siparişe Başlıyor

“T” si özelleşen PTT “çehresini değiştirecek” çalışmalar atağına başlıyor. “T” si özelleşen PTT’ den bahsederken hâlâ aynı harflerle ifade ediliyor halk arasında. Bu, aslında eskiyle olan bağlantısının bir işareti. Bunu hissetmiş olacaklar ki, PTT’ nin sanal âlemde de isim sahibi olması için uğraşılara ağırlık veriliyor.

Kurum içi çalışmalarını sürdürerek hizmet ağını genişletmeye başlayan PTT, kargoların takibini gelişmiş bir otomasyon sistemiyle takip etmekten İnternet üzerinden sipariş almaya uzanan geniş bir sistem hazırlığı içinde.

Alınan siparişlerin teslim bilgilerinin PTT web sayfası üzerinden şifre ile takip edilebilmesini sağlayacak çalışmalar ise başlamış durumda.

Diğer taraftan yeni sistemde müşteri, gönderisinin nerede olduğunu öğrenme olanağına sahip olacak. Gönderilen bir APS’ nin hangi aşamada olduğu bilgisayar üzerinden takip edilebilecek. PTT, bu hizmetle kayıp oranında büyük bir azalma bekliyor.

Postbank...

PTT’ nin ana statüsünde yapılan değişiklikle hazine bonosu, hisse senedi, tahvil gibi menkul kıymetlerin satışına aracılık etme, döviz alım satımı ve sigorta acenteliği yapma hakkı kazanan PTT, kamu bankalarının hangi alanlarda kâr, hangi alanlarda zarar ettiğini saptadı. Kanun gereği açık pozisyonda çalışma imkânı olmayan Postbank, diğer bankalara aracılık ve muhabirlik hizmeti verecek. Postbank kredi vermeyecek, ancak dünyadaki örneklere uygun olarak küçük tasarrufların toplanmasında etkin olacak.

Postbank’ ta vergi, belediye,  motorlu taşıtlar vergisi tahsilatları ile diğer kamu alacaklarının tahsilatı yapılacak. Postbank’ lar, geliştirilen PTT şubelerinden ayrılan bölümlere kurulacak. Manyetik kartın da kullanılabileceği Postbank’ larda para çekme ve yatırma işlemleri de yapılabilecek.  PTT Genel Müdürlüğü, Anadolu Finanas Kurumu, Garanti Bankası, Citybank ve Finansbank ile bankacılık sözleşmelerini imzaladı bile.

Koli kargo şirketi...

PTT piyasadaki şirketlerle rekabet edebilmek için koli kargo hizmetlerini, kuracağı özel bir şirketle vermeyi planlıyor. PTT, bu yeni şirketle birlikte pazardaki %2’ lik payını %30’ a çıkarmayı planlıyor. Kargo alanında verilmesi planlanan yeni hizmetlerden biri de Alo 169 servisi. Müşteri, bu numarayı arayıp paketinin alınacağı adresi belirtiyor. Sonrasında ekipler gelerek paketi alıyor ve adrese teslim ediyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’ de hizmete başlayan bu Alo 169 servisinde kamyon, panelvan, motosiklet ve bisiklet gibi çeşitli ulaşım araçları, bölgedeki trafiğin koşullarına göre hareket ediyor.

İtiraf etmeliyim, bunların hiçbirinden haberim yoktu. Eminim, bu satırları şu an okuyan onca insandan da bilen, birkaç kişi ya vardır ya yoktur. Ama bu hizmetleri bilmek bizim hakkımız, yeterince belirtilmesi gerekiyordu diye düşünüyorum. Velhasılıkelam, giderek dijitalize oluyoruz ve bu, işlerimizi kolaylaştırıyor, bir kalite getiriyor.

 

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 18.05.2004

http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail