Radyasyon Yayınlarından Korunalım

 

Modern yaşam, elektromanyetik radyasyonun kuşatması altında. Televizyondan bilgisayara, cep telefonundan saç kurutma makinesine, gündelik kullanım araçlarının radyasyon yayınlarının etkisi altındayız. Televizyon ekranları, fotokopi makineleri, mikrodalga fırınları gibi cihazlar, yaydıkları elektromanyetik nedeniyle insan sağlığını tehdit ediyor. Bilim adamları bu tür radyasyon yayan cihazlara mümkün olduğu kadar belli bir mesafede durulması gerektiğini vurguluyor. En çok dikkât edilmesi gerekenler ise küçük çocuklar.

Türkiye’ de kendi dalında ilk ve tek olan, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Ana Bilim Dalı ve Non-İyonizasyon Radyasyondan Korunma Merkezi tarafından yapılan “Elektromanyetik Kirlilik” araştırması, üniversitenin aylık dergisinde yayımlandı. Araştırma, trafik ve askeri alanlarda kullanılan radarlar, radyo ve televizyonlar vericileri ve baz istasyonlarının çoğalmasıyla kente yayılan radyasyon miktarının arttığını savunuyor. Buna ek olarak, evler ve ofislerde kullanılan elektrikli cihazlar, trafolar ve yüksek gerilim hatları da birer radyasyon kaynağı.

Boğazda kuruluk? Uykusuzluk? Başağrısı ?

Araştırma, kanser, Alzheimer, Parkinson veya MS gibi hastalıklarda gözlenen artışı elektromanyetik kirliliğin artmasıyla ilişkilendiriyor. Rapor, laboratuvar deneylerinde, düşük frekanslı elektromanyetik alanların kan biyokimyası ve hematolojisinde sapmalara neden olduğu, sindirim ve kardiyovasküler sistem ile deri sıcaklığını etkilediğinin tespit edildiğini vurguluyor.

Araştırmada, elektromanyetik alanlara karşı hassasiyet durumunda, “Boğazda kuruluk hissi, gözde problemler, baş ağrısı, alerji, yüzde kızarıklık, uykusuzluk, seslere karşı hassasiyet, işitme zorluğu ve yorgunluk şeklinde reaksiyonlar ortaya çıkabilmektedir” denildi.

Radyasyondan korunmanın yolları…

Araştırmada, elektromanyetik radyasyondan korunmak için çeşitli öneriler veriliyor: Elektrikli cihazlardan mümkün olduğunca uzak durun. Elektromanyetik etki mesafeyle azalıyor. Mikrodalga fırın çalışırken en az 1 metre uzakta durun. Fotokopi makinelerinden en az 50 cm uzakta durun. Televizyonu (ön ve arka) en az 2 metre uzaktan izleyin. Elektrikli tıraş makinesini, mümkünse şarjlı olarak kullanmayı tercih edin. Çocuklarda sinir sisteminin ve başın gelişimi sürdüğü için, çocuk ve gençler risk altındadır. Bu nedenle on altı yaşın altındakilerin cep telefonu kullanmamaları, zorunlu olması halinde ise günde on dakikayı geçmemesi Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilmektedir. Cep telefonu, kullanılmadığı sürece kapalı tutulmalı. Cep telefonunuzdan kulaklıkla konuşmayı tercih edin. Saç kurutma makinesinin manyetik alanı yüksektir. Uzun süreli kullanmak yerine aralıklarla kullanın. Uyku düzeninizin bozulmaması için saç kurutma makinesini yatmadan önce kullanmayın.

Yatak odası önerileri…

Dinlendirici bir uyku için yatak odasında televizyon ve bilgisayar bulundurmayın veya bu cihazları tamamen kapalı konumda tutun. Yatağınızı elektromanyetik alanlardan mümkün olduğu kadar uzağa yerleştirin. Elektrikle çalışan radyolu çalar saatleri başınızdan mümkün olduğunca uzak tutun, mümkünse pille çalışanları tercih edin. Televizyonların, bilgisayarların arkasındaki elektromanyetik alanlar daha fazladır. Elektrikli battaniyeyi yatağa girmeden önce kapatın. Halojen, floresan gibi ekonomi lambalarını, okurken kullanmayın. Kullanmadığınız cihazları kapalı tutun ya da fişten çıkarın. Cihazlar stand-by konumdayken elektromanyetik kirlilik yaratacaktır. Dizüstü bilgisayarlar, şarjlı kullanıldığında daha düşük elektromanyetik alana sahiptir.

Bunların hepsinin birer nimet olduğunu söyler dururuz. Ama karşılığında nelerden taviz verdiğimizi görüyoruz: Sağlığımız. Bu nimetleri kullanıyoruz diyoruz, ama hani? Bilgisayarımızı on parmak kullanıyoruz, yazıcımızdan çıktılar alıyoruz, fotoğraf makinemizdeki resimleri bilgisayarımıza aktarıp çıktı alabiliyoruz, veya diğer aletleri tam anlamıyla kullanıyoruz diye düşünüyoruz ya, işte gerçek anlamıyla kullanım veya hakkını vererek kullanım bu yazıda anlatılanları da uygulamakla olur. Teknolojik gelişmelerin güzelliğiyle sarhoş olup kullanabiliriz ama bilinçli kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Volkan Tolga
İstanbul - 16.08.2005
http://sufizmveinsan.com

 


Üst Ana sayfa e-mail