Sigara içmenin kalıcı etkileri


Boston’da bulunan tıp uzmanları sigara içmeyi bırakan eski tiryakilerin normal kişilere oranla uzun yıllar sonra bile daha fazla akciğer kanserine yakalanma olasılığının bulunduğunu belirttiler.  Hava kanalındaki bir gen grubu kesinlikle iyileşmiyor.
Boston Üniversitesi Tıp Fakültesinden Avrum Spira ve ekibi  93 kişiden alınan akciğer hücrelerini incelediler.  Bu grupta eski tiryakiler ve hiç sigara içmemiş kişiler bulunuyordu. Yapılan incelemelerde genlerin değişik ifade şekilleri olduğunu gördüler. Kısacası çeşitli kombinasyonların  her iki grupta nasıl açılıp kapandığını tesbit ettiler.  Sigarayı bırakmasının üzerinden iki sene geçmiş olanlar  hiç sigara içmemiş olanlarla benzer özellikler gösteriyorlardı. Ancak,  13 adet gen vardı ki bunlar 20-30 yıl sonra bile tipik tiryakilerde olan  özellikleri gösteriyorlardı.

Bu genlerin çoğunun akciğer kanseri ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Sonuçlar bu   hafta  Milli bilim akademisinin kaydettiği ilerlemeleri anlatan yayında açıklanmıştır.

The Guardian

İstanbul - 27.07.2004
http://sufizmveinsan.com

 


Üst Ana sayfa e-mail