Somutlaşan Hayallerimiz

Yapabiliyor muyuz hayal ettiklerimizi? Bireysel olarak bu güce sahip misiniz bilemiyorum. Herkesin farklı gücü var. Ama insanoğlu olarak hayal denen gücü kullanma yoluyla ürettiklerimizi yapabiliyoruz. Bu reddedilemez bir gerçek ve bizler bu gerçekle yaşıyoruz. Yaşantımız, ürettiklerimiz üzerine kuruluyor çünkü. Cep telefonları hayali Uzay Yolu dizisinde ortaya atılmıştı ve  hayret edilen bir hayaldi. Şu an ise ekmek-su gibi son derece doğal bir ihtiyaç halini aldı. Peki ya Kara Şimşek dizisindeki, sürücünün bir arabayla, Kara Şimşek’ le konuştuğu, anlaştığı kol saati. Daha da önemlisi konuşarak anlaştığı, verdiği komutları yerine getiren, istenildiğinde tüm karşılaştırmaları yapıp problemleri çözen düzeyde bilgiye sahip bir araba. Adı Kit idi. Bazı filmlerde, Mars’ a ya da Ay’ a yerleşim merkezleri, hatta şehirler kurulduğunu görüyoruz. Ne dersiniz, bir gün bu da gerçekleşir mi? Peki ya arabayla giderken birden canınız sıkıldı ve deniz yolculuğu yapmak istediniz. Anında bu mümkün olur muydu?

Suda Giden Otomobil

İngiliz Gibbs Technologies firması hem karada hem denizde hızlı giden otomobil üretti. Amfibik Otomobil deniyor. Aquada adı verilen otomobilin Thames Nehrinde yapılan ilk denemesi büyük ilgi topladı. Karadaki hızı saatte 160 kilometre, denizde ise 50 kilometre. Yetkililer daha önce denizde saatte 10 kilometre hızla giden otomobil üretildiğini, ama bunun daha hızlı olduğunu söylediler. Yedi yıllık çalışmadan sonra geliştirilen HSA (High Speed Amphibian) teknolojisi, İngiltere tarihinin en heyecan verici mühendislik başarılarından bir olarak görülüyor. Ve sadece tek bir tuşa basarak karadan denize, denizden karaya geçebiliyor.

Görüntülü Telefon

LG firması genelde bilgisayar parçaları, monitörler, DVD’ ler çıkarıyordu. Fakat bu senenin son yarısından itibaren reklamlarda da gördüğümüz gibi “cep telefonu” piyasasına da girmeye başladı. İyi de ettiler yani... Telefonlarında bile ayrı bir kalite, bir zerafet var. LG Electronics G5300, W3000, G7020, B1300 modellerinin yanı sıra. Yüksek ekran çözünürlüğüyle, 270 derece dönebilen istiridye ekranıyla, flaşlı dijital kamerasıyla diğer firmalara adeta meydan okuyor. G7100 adlı ürünün bütün bu özelliklere sahipliğinden başka, bir de “karşılıklı görüntülü konuşma” özelliğini karşımıza getirdi tıpkı bilim-kurgu filmlerindeki gibi.

JVC Dijital Kamera

Bir kere ünlü olunmaya görsün, herhangi bir şey olabilir, bir insan ya da bir makine veya yeni bir tamamen farklı bir olay... Örneğin; mp3, bir çıktı pir çıktı. Mp3 çalarlı telefon, mp3 çalarlı vcd, mp3 çalarlı dvd. Bir de mp3 çalabilen kamera çıktı. JVC GR-DVP7A adlı dijital video kamera, süper high-band işlemcili mini DV formatı, web kamera fonksiyonu ve dijital fotoğraf çekimi gibi olanaklar sunuyor. Ve 8MB SD card hafıza kartı sayesinde, çektiğiniz dijital fotoğrafları, 3-4 dakikalık video kliplerinizi, ve mp3 kayıtlarınızı kolayca bilgisayara aktarabilirsiniz. Bu kamera dünyanın en küçük ve en hafif megapixel kamerası özelliğine de sahip.

Çektiğiniz fotoğrafların, kameranızla kaydettiğiniz görüntülerin kolayca saklanması, sevdiğiniz şarkıların canınızın istediği her zaman herhangi bir zorluk çekmeden karşınızda olması hayalini hiç kurmadınız mı?

Dünyayı kim, nasıl kurtaracak?

Geçtiğimiz dönemlerde, gazetelerdeki haberi “dünyadaki” herkes okumuştur sanırım. 2014 yılında dünyaya bir göktaşının “çarpma olasılığının olduğu” haberleri bir ara güncel konular arasına girivermişti. Bu göktaşına ad bile vermişler: “2003QQ47”. Ve bu göktaşının gezegenimize doğru yarattığı tehlikeyi gene filmlerdeki, yani hayallerimizle oluşturduğumuz senaryolardaki yöntemlerle yok etmeyi düşünüyoruz dünyalı olarak. Aslında bu göktaşının bu kadar ünlü olma nedeni de bir bakıma bu filmler. Bu olayın altından kalkma düşüncesi şimdilik 4 yola ayrılıyor.

1- Yollardan biri tıpkı “Armageddon ve Derin Darbe” filmlerindeki gibi göktaşının yörüngesini değiştirmek. Fakat bunun riski tıpkı filmde olduğu gibi çok yüksek. Patlama ile oluşacak binlerce küçük parça göktaşı dünyamızı yağmalayabilir.

2- Diğer bir seçenek, Hubble benzeri bir uydudan gönderilen lazer ışınlarıyla göktaşını yakarak yörüngesini değiştirmek.

3- Boyamak olarak açıklanan bir başka yol da, bir göktaşının hızı ve rotası ısısına bağlı olduğundan, boyaların güneşten emilen ısıyla ağırlaşıp, göktaşının yolunu şaşırması.

4- Son yol, dev hava yastıklarıyla göktaşını ittirmek. Uzay gemileri şişmemiş balonları göktaşının yanına getirecek. Burada kimyasal reaksiyonlarla şişirilen balonlar göktaşının yörüngesini değiştirecek.

Yukarıdaki haberler güncel konulara ilişkin haberlerdir. Hepsinin ortak özelliği: “Düşünmek ve yapmak.”

Hiç bu kadar şarkının nasıl oluştuğunu düşündünüz mü? Reklamlar, senaryolar, kitaplar, şiirler hepsi de bir üretimin sonucunda oluşur ve kendini tekrar etmez istisnaları olsa da. Yapılan şarkıların, şiirlerin, yazılan kitapların, senaryoların sayısını söyleyebilir misiniz?

İnsanoğlu üretiyor. Ürettikçe gelişiyor. Bizler de bunun belli bir zamanında belli bir yerindeyiz. Üretimler dünyada bizden önce de vardı, bizden sonra da olacak.

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 16.12.2003

http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail