İnternette Sosyalleşme

Eni konu asosyal insanlarız. Bunların izlerini her zaman görebilirsiniz bakarsanız. Mesela, sinema bileti alacakken;

Arkadaşınız: -Git sen sor
Siz: - Neyi?
Arkadaşınız: -Öğrenci saatleri ne zaman, ilk seans kaçta, arkalardan yer var mı?

Veya bir Cafe’ desiniz:

Arkadaşınız: -Tuvaletin yerini biliyor musun?
Siz: -Hayır. Sorsana.
Arkadaşınız: -Ya, sen sor sana daha yakın, bak arkandan geçiyor.

Yahut kendinizi: “Şu kazağın fiyatını sorsana” derken bulabilirsiniz hani alacakaranlık kuşağına girmiş gibi, olayların aslında tam tersi yönde olup suratınıza çarpmasıyla ayılırsınız gizli küçük dünyanızdan. Bunları hepimiz yaşıyoruz ara sıra.

SOSYALLEŞME VE BUNA YARDIMCI OLANLAR

Bazen bunları fark ederek bir arayış, sosyalleşme çabası içinde oluruz ya da kaderin aslen belirli, bizlerce belirsiz kıvrımları arasında çeşitli ortamlarla, aktivitelerle karşılaşıp zamanla belli şeyleri yaparız. Dönüp baktığımızda görürüz ki, birkaç zaman önce tamamen bilişsiz iken, şimdi o konunun, o zaman bile gerçek savunucusu olup farkına varamadığımızı anlarız; artık aşinası olmuşuzdur.

Sosyalleşme, çeşitli şekillerde olurken; internetle beraber çok acayip olanları da görerek, hem insanların bilmediğimiz ne kadar çok olguyla yaşadıklarını, hem de bunların bazılarını aslında bizim de istediğimizi anlar ve olaya gireriz hemen bir yerlere ait olduğumuzu tanımlamak için.

Özellikle son on on iki yılr içinde özel TV kanalları ve internet ile, beyinlerin bir köşelerinde sıkıştırılan bazı duygu ve isteklerin, nasıl kendine bir ortam bulunca saldıran virüsler varsa, aynen onlar gibi patlayarak çıktıklarını görüyoruz. Evet, son on yılda birçok şeyi akıp giden zamana ve yeni değerlere kurban veriyor ve bir o kadar çok şeyi de isteyerek kucaklıyor ya da kucaklamak zorunda kalıyoruz!

Gene son yıllarda popüler olan TV kanallarındaki herkesin katılabildiği yarışmalarda bazı insanların nasıl bir psikolojik çıkmazda olduklarını görünce, toplumsallaşma, iletişim, kendini ifade etme, edemeyenlere örnekler gösterip ders çıkarmalarını sağlamak gibi konulardan, toplumumuzun bir görevi olduğu halde bu dersten senelerdir sınıfta kaldığını söyleyebiliriz.

İNTERNETİN BU MEVZUDAKİ KONUMU:

İnternetin bizlere tamamen hediyesi; beynin yeni bölgelerinde egzersiz yapmamızı sağlamasıdır. Mesela bir Chat (çet) kavramı. Chat ortamlarında, kimi küfürler ederek, kimi şiirler yazarak, kimi web siteleri açarak uyuyan çeşitli güçlerini açığa çıkardılar. Bence en önemlilerinden biri iletişimdir. Çünkü insanlar bir şekilde yaşarlar, iyi ya da kötü, zengin ya da fakir. Yaşamda ise gayeler vardır. Bir tanesi ve bu yazının konusu olan: Kendini bir yere ait hissetme ve onu yaşama...
Kendimizi bir aile olarak hissederiz ve bir aile kurarız. Kendimizi sporcu olarak hissederiz ve spor yaparız.

Fakat bu konular dışında birçok alt başlık vardır ki, bazılarını gizlemek zorunda kalırız. Çoğu, toplum baskısındandır. Bilinçli baskılar bir yana bilinçsizce yapılanları yukarıda da söylediğim gibi psikolojik sorunlara yol açmak üzere düzenlenmiş gibidir. İşte internet bu gibi olumsuzlukları kaldırıyor. İnsanlar akın akın aitlik hissettikleri grubun üyesi oluyor, bilgilerini ediniyor ve belki de uygun olmadığını anlayıp terk ediyor yersiz isteklerini. Önemli olanı ise kısalan zaman ve mekân kavramıyla birlikte insanların daha geniş bilgi edinebilmeleri. Globalleşmeye ayak uyduruyor gençlik ve bu akışa uyamayanlarla arası açılırken, önüne sunulan fırsatlardan birini seçerek daha memnun bir hayat yaşama fırsatını elde ediyor. Eskiye oranla artık bir senarist, bir tiyatrocu, bir veteriner, bir hayvansever, bir kaykaycı olmak çok çok daha kolay.

ÖRNEK SİTELER:

www.evlierkeklerkulubu.org
Mesaj açık zaten. Evli erkeklerin yaşadıkları, bekârlara ve evlenmeyi düşünenlere tavsiyeleri “erkekçe” duygular, serzenişler vesaire ... Evli erkekler, ortak dertlerinden bahsederek, ya da ortak güzelliklerinden bahsederek, evlilik üzerine çeşitli tartışmalar yaşayabilirler. Evlenmeyi düşünmek büyük, karar verince geri adım atılması zor bir olay. Önce biraz araştırmak gerekiyor sanırım. Yoksa güllük gülistanlık giden bir gönül ilişkisinde objektif ya da samimi olmak ne kadar kolay olabilir ki!

www.kadinsagligi.com
Kadınlar her zaman temizlik ve düzene özen göstermişlerdir. Bu sitede kadınlarla ilgili her türlü sağlık sorunları, çözümleri, bebeklerle ilgili isimler, resimler v.b... Kadınlara sesleniyorum: Bu siteye girin. Güzel bir site!..

Hazır konu kadın-erkek olayına gelmişken; İnternet imparatorluğunun nüfusunun sadece %30’u kadınlardan oluşuyor. Dünyada da benzer bir durum söz konusu. Buradan sesleniyorum: Kadınlarla erkekler internette eşit değil.

www.evlilik.org
Erkeklerden, kadınlardan bahsedince bu da olmalı diye düşündüm. Evlilikle ilgili bir sitede ne olabilir ki?...

www.arkadas.com
Bir yerde güzel bir arkadaşlık, dostluk sitesi; diğer yerde sanal çöpçatan diyebiliriz.

www.kayakturkiye.com
Kayak yapmadım, yapanı da görmedim. İşte bu da benim görüp bilemediğim, sevemediğim konulardan. Kısmet olmuş olsa belki de sevecektim. Sevgili kayak meraklıları; sitede kayak merkezlerinden, kayak hocalarına kadar gereken her türlü bilgiyi bulabilirsiniz.

www.gribeson.com
Tam kış ayına uygun bir durum. Hele ki yeni garip isimli gripler gelip çattıkça. İnsan merak ediyor. İsim çok iddialı. Hazır tam mevsimindeyken bu siteye girenlerin kazançlı çıkacaklarını söylemeliyim. Bir de atasözü aklıma geldi. “Soğuğa yiğitlik geçmez. Sürç-i lisan ettikse affola.

Yorum gerektirmeyen siteler:
http://www.muzisyenler-sitesi.com

http://www.siirdemeti.com
http://www.afiyetolsun.net

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 13.01.2004

http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail