Spy' lardan nasıl korunurum?

 

Birçoğumuzun başı zaman zaman virüs ve benzerleriyle derde girmiştir. Ancak, sanırım daha önce hiçbir zaman onlar yüzünden bu kadar yoğun bir şekilde iş ve vakit kaybına uğramadık. Geçtiğimiz 5-6 sene boyunca virüslerin oluşturduğu sorunlarda azalma, ancak bunun yanında trojan, worm, spyware vb. tehditlerde artış oldu. Artık, kullandığımız anti-virüs programları neredeyse tüm virüs saldırılarını bertaraf edebilirken spyware vb için kullanılacak çok sayıda yazılım olmasına rağmen bunu söylemek o kadar kolay değil. Özellikle kablo ve ADSL bağlantılarının yaygınlaşmasından sonra alınan risk giderek artıyor.

SpyWare Nedir?

Aslında spyware kavramına giriş yapmadan adware kavramına kısa bir bakış yapmakta fayda var. Adware programlama masraflarını telafi etmek için programcıların, yazdıkları programa ekledikleri reklâmlardır. Aslında masum görünen bu reklâm bannerları daha sonraları hiç de masum sayılmayacak bir işe soyundular. Kullanıcıların sörf alışkanlıklarını kayıt etmenin yanında, kullanıcıların fark etmeyeceği şekilde Internet bağlantısını kullanarak zararlı birçok programcığın da sistemlere girmesine neden oldular. Ve spyware kavramı doğdu.

Sisteminizde SpyWare Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Beklenmedik zamanlarda hatta Internet’e bağlı olmadığınızda bile karşınıza çıkan reklâm sayfalarından, Web tarayıcınızın açılış sayfasının ansızın değişmesinden, Web tarayıcısı ve program pencerelerine eklenen ve çeşitli hizmetler sunduğu gözüken araç çubuklarından, PC’nizin yavaşlamasından, Sistem kilitlenmelerinin sıklaşmasından ve anlamsız zamanlarda oluşmasından...
Eğer yukarıdaki sorunlardan birkaçıyla karşı karşıyaysanız büyük ihtimalle bir spyware probleminiz var ve birtakım önlemler almanız gerekiyor demektir.

SpyWareden Nasıl Kurtulurum?

Nasıl kurtulacağınıza bakmadan önce, ne gibi önlemler almanız gerektiğine göz atalım. Öncelikle standart önlemler alınmalı. Bütçenize uygun ya da ücretsiz birer anti-virüs ve anti-spy programı kurun ve bunları güncel tutun. Bunu bir firewall ile birleştirirseniz daha güvenli olur. Çünkü eğer AV programlarının gözünden kaçırdığı bir program olduğunda ve bu kötü mizaçlı program Internet bağlantınızı kullanmaya kalktığında sizi uyaracak bir aracınız olur. Maalesef, Windows XP ile gelen firewall bu konuda pek güvenilir değil. Gelelim, sizlerin dikkât etmeniz gerekenlere: Öncelikle e-mail ayarlarınızı zararlı kodların sizin izniniz olmadan çalıştırılamayacağı duruma getirin. Böylelikle, e-mail yoluyla gelen spam mesajlardan gelebilecek tehditleri ortadan kaldırmış olursunuz. Örneğin Outlook Express artık bu seçeneği standart olarak sunuyor.

Girip çıktığınız sitelere özen gösterin. Özellikle, bedava hizmetler sunduklarını söyleyen sitelere azami dikkât ile yaklaşın. PC’nize bir takım eklentiler yüklemek isteyen sitelere, eğer güvenilir bir yer değilse izin vermeyin.

İndirdiğiniz shareware veya freeware programları taramadan geçirmeden PC’nize kurmayın. Kurarken de sistemdeki değişiklikleri iyi gözlemleyin.

Windows güncellemelerini düzenli takip edin veya WindowsUpdate’ i düzenli olarak çalıştırın.

Hangi Anti-Spyware Programları Kullanabilirim?

Piyasada ücretli/ücretsiz sayısız anti-spyware program var. Örneğin www.download.com’dan popülaritelerine göre sıralama yapıp ve yorumlarını okuyup kendinize ve bütçenize uygun bir tane seçebilirsiniz. Ya da forumlardan tecrübeleri okuyup karar verebilirsiniz. Benim şahsi tercihim bugüne kadar Ad-Aware (www.lavasoftusa.com), Ewido Antimalware (www.ewido.com), Microsoft Antispyware (www.microsoft.com) olmuştur. Bu programların gerekirse ikisini birden kurmakta faydalar olabilir. Sürekli güncellenmesi de ayrı bir önemli noktadır.

Benim anti virüs programım var diyenler, spy virüsleri diğer virüslerden olan solucan, exe  v.b gibi virüsleri çok çok geride bırakarak ilerliyor. Ve eski moda anti virüs programları bunlarla baş edemez. Modaya ayak uydurmakta yarar var.

Hangi programı tercih ederseniz edin, önemli olan günceliktir. Bunu akılda tutmanızda büyük yarar var.

Volkan Tolga
İstanbul - 11.04.2006
http://sufizmveinsan.com

volkantolga@hotmail.com

 


Üst Ana sayfa e-mail