Star Wars, Güç Seninle Olsun!
Bölüm-2

 

Dijital Efektler…

İlk filmlerde dijital animasyon teknolojisi pek kullanılmadı, çünkü 80’ lerin sonlarına doğru bilgisayar teknolojisi henüz bu denli gelişmemişti. Ancak ileri görüşlü Lucas, 1975’ te ILM (Indistrual Light Magic) şirketini kurmuştu. Ve ILM sadece yıldız savaşlarına değil, Uzay Yolu, Jurasic Park gibi filmlere de hayat verdi. Bu filmlerin de fanatikleri var biliyorsunuz. Yani ta ozamanlardan kurulan bir şirket nelere mal oldu. Lucas kendisi ve yaptıkları hakkında bir şeyler öğrenen herkesi kendine hayran bırakıyor.

O zamanlar bu tarz görüntüler için çeşitli ışıklar, havai fişekler, çok sayıda figüran gerekiyordu. Hem pahalı hem de gerçeklikten uzak oluyordu.

Bir de Pixar var. ILM’ nin Pixar departmanı ilk kez Nicholas Meyer’ in yönettiği “Uzay Yolu-Khan’ ın İntikamı” filmindeki Genesis sahnesinde kullanılan bir bilgisayarlı animasyon geliştirmişti. Ve bu sahne tamamen bilgisayarlarla görüntülenmiş, dünyanın ilk film sahnesiydi. Jurasic Park dinozorları, Terminatör 2’ dekisıvı-metal T1000 ve Toy Story’ nin sevimli hayvancıkları hep Pixar yazılımları ile canlanmıştır.

Mavi Perde…

Yüzüklerin efendisi, Matric gibi büyük bütçeli filmlerin ucuza mal olmasını sağlayan bu sistemde, aktörler icraatlarını mavi perdenin önünde sergiliyorlar, daha sonradan bu mavi fona bilgisayarla bir gökdelen, bir uzay gemisi, bir yeşil vadi sahneye post-prodüksiyon’ da eklenince bambaşka bir görüntü oluşuyor. Böylece Star Wars’ ın yeni üçlemesinde donuk maketlerin yerini ışıl ışıl, hareketli bir Coruscant kenti alıyor. Burada, Bölüm 2’ de Prenses Lea’ yı öldürmek isteyen ajanı havada giden arabalarla takip sahnelerini hatırlamanızı tavsiye ederim.

Animatics…

George Lucas’ ın bir başka şaheseri de Animatics Sistemi. Eğer bu sistem olmasaydı Lucas film çekerken çok daha zorlanırdı. Animatics, çizgi roman tarzında çizilen “storyboard” lardan oluşuyor. Sahne sıralamasını gösteren altyazılı kareler, yönetmenin aklındakini görselleştirmesine yarıyor. Daha sonra bu, storyboard’ lar tıpkı çizgi film kareleri gibi peş peşe oynatılarak canlandırılıyor. 1999’ da storyboard’ lar bilgisayarlarla canlandırılmaya başlandı. Bu da dijital karakterlere sahnede akıcılık özelliği kazandırıyor. Bölüm 2 Klonların Saldırısı’ nda Jedi Master Yoda’ nın Count Doku ile dövüşmesini düşünürseniz ne denildiğini anlarsınız.

THX Ses Sistemi…

Yıldız Savaşlarının son ayağı ise THX ses sistemi, 7+1 dijital ses standardı ve dijital görüntü zenginleştirme tekniklerini getiriyor. Artık bilgisayar oyunlarına da giren THX 8 kanallı ses dağıtımı yapıyor ve her türlü kaydı 8 hoparlöre genişletebiliyor.

George Lukas’ ın Sinema sektöründeki doğuşu…

1971’ de stilistik THX 1138’ i çekerek Hollywood’ a bomba gibi düşmüşti ve Indiana Jones filmlerini yazarak sinemayı etkilemeye devam etti. Ancak, Warner Bross, THX’ i halkın gözüne batmasın diye kesip, ikinci sınıf sinemalarda oynattı. Universal’ da sonradan gişe hasılat rekorları kıran Amerikan Grafiti’ yi gösterime sokmamakla tehdit edince Lucas, kendi film çiftliğini kurmaya karar verdi. Artık rüyalarını Skywalker Ranch adını verdiği çiftliğinde gerçekleştiriyor.

Lucas’ ın Teknoloji Üssü Çiftliği…

Bu çiftlik öyle bildiğiniz çiftliklerden değil. Belki de hayal bile edemeyeceğiniz teknolojik aletlerle dolu. İnceleyelim;

1- Film ve efektler

İş istasyonları: Lucas Film’ in pazarlama, lisanslama ve online birimleri.

Sinema: 350 koltuklu, projektörlü titreşime karşı süspansiyonlu dijital sinema. Kreş ve oyun bahçesi de var.

2- Oyun ve efektler

Veri merkezi: Yeni kurulan Letterman Digital Arts’ ın merkezi. LucasArts ve ILM’ in de toplandığı üç basketbol sahası büyüklüğünde. 14000 bilgisayar kapasitesine sahip bir bilgi-işlem merkezi var ve10 Gigabit kapasiteli fiberoptik kablolarla, günde 1000 Terabayt’ lık veriyi aktarıyor.

Medya veri merkezi: Yüksek hızlı İnternet bağlantısına sahip sunucular, film bilgilerini sinemalar, montaj stüdyoları, montaj stüdyoları ve dokuz masaüstü sisteme aktarıyor.

Eğitim merkezi: Sanatçılar yeni programları ve aletleri kullanmayı öğreniyorlar. Spor salonu da yine aynı yerde yer alıyor.

3- Görüntüleme stüdyosu

34 kamera, stereo 3D görüntüleme sistemi, yüz elli metrelik sahne, 180 derecelik mavi perde ve film çekilirken görüntüleri dijital arka plana aktarma sistemi. 

Tarama ve kayıt odası: Bu oda, kent trafiğinin yol açtığı titreşimler ve gürültüden yalıtılmış.

Dijital kurgu odası: Djital renk, zamanlama, kurgu ve seslendirme için konfigürasyonu değiştirebilen 15 oda.

İş merkezi: Her gün gücü hissetmek mi istiyorsunuz? İşte size 15800 metrekarelik kiralık iş merkezi. Restoran, 1500 araba kapasiteli yer altı garajı, kesintisiz güç kaynağı, sanayi tipi jeneratörler de cabası.

Son olarak…

Filmdeki şeytani İmparatorluk’ ta, İkinci Dünya Savaşı Almanya’ sına göndermeler var. Darth Vader’ ın kaskı Alman askerlerinin kaskına, İmparatorluk subaylarının üniformaları SS subaylarının üniformalarına benziyor (Stormtroopers: Fırtına Birlikleri, Hitler’ in Yıldırım Harekâtına gönderme). Bir başka esinlenme de Türkiye’ den: Bölüm I’ deki Theed Sarayıo, Ayasofya Camii’ nden esinlenerek tasarlandı. Bölüm 3’ te ise Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker lav gezegeni Mustafar’ da düello ediyorlar. Sahnenin sonunda Anakin bildiğimiz Darth Vader olacaktır. İşte bu Mustafar gezegeni ismini Mustafa Kemal’ den almıştır. Evet George Lucas’ ta bir Atatürk hayranı. 

Senaryonun İncil’ de geçen konulara değindiğini düşünürsek, Lucas’ ın barışçıl Doğu Felsefesiyle Hristiyan ahlakını kucakladığını söyleyebiliriz. Bunun yanında Sith Lordu Darth Vader, çocukluktan kurtulamayan bir insanın, tutkularına yenik düşerek en çok korktuğu şeye dönüşmesini simgeliyor: Bir canavara.

En büyük Jedi Master’ ı Yoda diyor ki; “Güç bütün canlılar tarafından yaratılan, bizi kuşatan ve içimizde olan bir enerji alanıdır. Güç, hem iyiyi hem de kötüyü içerir.”

Bir tarih böyle yazıldı. Güç sizinle olsun!

Volkan Tolga
İstanbul - 13.09.2005
http://sufizmveinsan.com

Kaynaklar:
www.starwars.gen.tr
Focus Haziran 2005


Üst Ana sayfa e-mail