Telefon ve Kulaklık

Cep telefonları hayatımıza girdiğinden beri birçok değişikliğe alışmak zorunda kalıyoruz. Şarj cihazlarını yanımızda gezdiriyor, pilimiz bitince hiç tanımadığımız bir işyerine gidip “”şarj cihazı var mı?” diye sorabiliyoruz. Sonraları ise araç kullananların dikkâtini dağıttığı “resmi olarak kanıtlanıp yasaklanınca” kulaklık kullanmaya başladık. Ardından cep telefonlarının yetenekleri artmaya başlayınca yardımcı cihazların da kaliteli ve kullanışlı olanlarını istiyoruz. Cep telefonu kulaklıkları çok değişik modellere ve yeteneğe sahip. Ancak kulaklıklar cep telefonlarıyla uyum sağlamayabilir.

Yolda yürürken kendi kendine konuşan insanlar görüyorduk. Bunların sayısının gün geçtikçe arttığını gördük. Ama sonradan anladık ki, bu insanlar ceplerindeki telefonu kulağına götürmek yerine, araya bir kablo çekerek, yani kulaklık yardımıyla konuşuyorlarmış karşı tarafla. Tabi ki kablosuzlar daha sonradan çıktı.

Bir de cep telefonlarının insan vücuduna getirdiği zararları bilim dünyası açıklayınca kulaklık kullanımı iyice arttı. Ama “neden kulaklık?” sorusunda aklıma gelen ilk cevap arabalarda yasaklanmasıdır.

Uyumluluk...

Kulaklık alırken ilk dikkât edeceğiniz nokta, uyum sorunu olmamasıdır. Aynı marka da olsa sorun yaşanabilir. Bunu önce bir test etmek gerekir.

Ucuz olanı kablolusu...

Cep telefonu kulaklıkları kablolu – kablosuz ve kaliteli – kalitesiz olarak değişiklik içindeler. Kablolu kulaklıkların fiyatları 10 eurodan başlıyor, 30 euroya kadar çeşitli marka ve modelleri mevcut. Ancak kablosuzlar 100 euronun üzerinde. Kulaklıklar marka ve özelliğine göre 300 euroya kadar fiyatlara gidebiliyorlar.

Bluetooth...

Taktir edersiniz ki, kablolu bir cihaz kullanan herkesin başına gelen bir olaydır kabloda sorun çıkması. Arabadan indiğinizde kabloyu koltuğa bırakıyorsunuz, tekrar koltuğa oturduğunuzda ise kulaklık altınızda kalmış bulunuyor. Oradan çıkarırken veya başka yerlere takılması sonucu kablolarda ufak tefek başlayan sorunlar size sonradan büyük oranda rahatsızlık verebilir.
Kablosuz kulaklık almayı düşünebilirsiniz. Ancak kablosuz kulaklıklar da her cep telefonunda çalışmıyor. Bu telefonlarda mutlaka bluetooth özelliğinin olması gerekiyor. Bluetooth teknolojisi, 10 metrelik alan içersinde kablosuz iletişime olanak tanıyor. Bu sizin için oldukça büyük bir kolaylıktır. Fakat bu da telefonun pilini çok harcıyor. Ayrıca bir başka kötü nokta da kulaklıkla telefonun ayrı ayrı şarj edilmesidir.

Kumanda...

Çağrı geldiğinde veya arama yapmak istediğinizde sesle kontrol etmek oldukça hoş bir özellik. Çoğu kablosuzda ise birkaç çalıştan sonra telefon otomatik olarak açılıyor. Ancak bu özelliği değiştirme, ayarlama yetkisine sahipsiniz. Bütün telefonlarda bu özellik vardır. Elle kontrollü kulaklıklar da oldukça kolaylık sağlıyor.

Yetenekliler...

Cep telefon kulaklıklarının bazıları oldukça gelişmiş durumda. Farklı fonksiyonlarıyla sadece kulaklık değil, bir mp3 çalar olarak da kullanılabiliyor. Hemen hemen bütün markalarda bu özellikte kulaklıklar mevcut ama taktir edersiniz ki biraz pahalı oluyor.

Bazı fiyatlar...

Motorola Kulaklıklı Araç Kiti (HFK2100)             16 EU +KDV
Motorola Kulaklıklı Araç Kiti (HFK7100)             18 EU +KDV
Ericsson - Bluetooth Kulaklık HBH - 20              88 Euro+KDV
Nokia HDB-4 Kulaklık                                         11 Euro+KDV
Nokia HDB-5 Kulaklık                                         12 Euro+KDV
Nokia HDW-2 Bluetooth Kulaklık Seti                 104 Euro+KDV

Motorola HFM8000 FM Radio                              36 Euro+KDV
Motorola HSK7500                                              14 Euro+KDV
Kulaklık+Çubuk mikrofon
Sony Ericsson Bluetooth Kablosuz Kulaklık
HBH-20                                                               198.240.000 TL.
Sony Ericsson Bluetooth Kablosuz Kulaklık
HBH-30(P800, T610)                                            255.515.000 TL.
Sony Ericsson Bluetooth Kablosuz Araç Kiti
HCB-30(P800, T610, T68i)                                    462,560,000 TL

 

wolkan98@hotmail.com
İstanbul - 04.05.2004

http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail