TEMİZLİK MADDELERİNDEKİ TEHLİKELER


ODA PARFUMLERİ: Bunların çoğu burun kanallarınızı yağlı bir film ile kaplayarak koku almanızı engelleyen veya koku alma sinirini duyarsızlaştıran kimyasallar içerir.  Oda parfümlerinde  en çok kullanılan kimyasallar şunlardır. Formaldehid: Karsinojen olarak bilinen çok toksik bir maddedir.  Fenol: Cildinize temas ederse deride şişlik, yanık ve soyulmalar görülür. Soğuk terlemeler, dolaşım bozuklukları, koma ve hatta ölüm bile görülebilir. 

AMONYAK: Kolayca buharlaşabilen bir kimyasaldır. Gözler, nefes borusu ve cilt için de çok zararlıdır.

ÇAMAŞIR SUYU : Çok güçlü bir aşındırıcıdır.  Cildi, gözleri ve nefes borusunu tahriş eder hatta yanıklara bile neden olabilir.  Şayet yutulursa  ciğerlerde ödem, kusma ve koma halleri ortaya çıkabilir.

HALI VE DÖŞEME ŞAMPUANLARI:  Çoğu formüller lekeyi söküp atacak şekilde formüle edilmişlerdir.Tabii, bu işi gerçekleştirebilecek maddelerin de toksisite oranı yüksektir.Bu maddelerden bazıları şunladır. Perkloroetilen :  Karaciğer, böbrekler ve sinir sistemine zarar veridiği bilinen bir karsinojen. Amonyum hidroksit : Aşındırıcı. Gözler, cilt ve solunum yolları için çok zararlıdır.

BULAŞIK MAKİNASI DETERJANLARI: Çoğu ürünün içinde kurutulmuş ve konsantre bir şekilde klor bulunur ve istatistiklere göre  çocuk zehirlenmelerinde en birinci rolü oynar.

GİDER TEMİZLEYİCİLERİ:  Bunların çoğunda Kostik, Hidroklorik asit veya Trikloroetan kullanılır.  Kostik: Gözleri ve cildi yakar, şayet yutulursa özofagus ve mideye hasar verir. Hidroklorik asit : Göz, cilt, böbrekler, karaciğer ve  sindirim sistemine zarar verir. Trikloroetan: Göz ve cildi tahriş eder, Sinir sistemini çökertir, karaciğer ve böbreklere zarar verir.

MOBİLYA CİLASI:  Distile edilmiş petrol türevleri: Yüksek derecede yanıcıdırlar. Deri ve akciğer kanserine sebep olurlar. Fenol:  Zararları  "Oda parfümleri" bölümünde yazılmıştır.Nitrobenzen: Deriden kolaylıkla emilebilir ve çok toksiktir.

KÜF VE MİLDİYU(BİR NEVİ KÜF) TEMİZLEYİCİLERİ

Sodyum hipoklorit: Aşındırıcıdır,cildi ve gözleri yakar veya tahriş eder.Ciğerlerde su birikmesine neden olarak koma veya ölüme sebebiyet verebilir. Formaldehit: Yüksek oranda toksik bir madde,karsinojen.Gözleri,burnu,boğazı ve cildi tahriş edebilir.Mide bulantısı,baş ağrısı,burun kanaması,sersemleme,hafıza kaybı ve nefes darlığına neden olabilir.

FIRIN TEMİZLEYİCİLER: Sodyum hidroksit: Kostik, deri ve gözlere zarar verir, refleksleri engeller, şayet yutulursa çok ciddi doku hasarlarına sebep olur.

ANTİBAKTERİYEL TEMİZLEYİCİLER: İçeriklerinde Triklosan bulundurabilir. Ciltten emildiğinde karaciğerde hasar yaratabilir.

ÇAMAŞIR DETERJANLARI: Sodyum veya kalsiyum hipokrit: Çok aşındırıcı, ciltte, gözlerde ve solunum yolunda yanıklara neden olabilir. Cilt yolu ile  emilir ve karaciğere zarar verir. Sodyum tripolifosfat :Cilde ve yumuşak dokulara zarar verir, kusmaya neden olur.  Giyeceklerden cilde kolaylıkla bulaşır ve emilir.

TUVALET TEMİZLEYİCİLERİ: Hidroklorik Asit:  Çok aşındırıcı, cilt ve gözler  için çok zararlı. Böbrek ve karaciğere de zarar verir.  Sodyum hipoklorit:Aşındırıcı, gözlere, cilde ve nefes borusuna zarar verir.  Şayet yutulursa akciğerde ödem, kusma veya komaya yol açabilir. Diğer kimyasallarla temas klor buharı çıkartır ve ölüme neden olabilir.

www.consumerlawp.age


İstanbul-27.09.2007
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail