Testesteronun Fonksiyonları:


Genel olarak erkek vücuduna ait gözle görülebilen karakteristiklerin meydana gelişinden sorumludur. Doğumdan önce fetusun testislerinde bir miktar testosteron sentezlenir. Bundan sonra 12-13 yaşlarına kadar bir daha sentezlenmez. Puberte başlangıcında sentezi hızla artarak hayat boyu devam eder, 40 yaşından sonra yavaş yavaş azalır ve 80 yaşında en yüksek değerinin beşte birine geriler. Testosteron hücre içine girip bir reseptöre bağlanarak, hücre çekirdeğine girerek DNA’dan RNA sentezini tahrik etmekte, buna bağlı olarak da hücre içi protein miktarında artış olmaktadır. Günler sonra DNA miktarı artmakta, buna bağlı olarak hücre sayısı da çoğalmaktadır.

Testosteron;

*Vücut ve yüzün kıllanmasına

*Kelliğe

*Sesin kalınlaşmasına

*Cildin kalınlaşmasına, yağlanmasına ve cilt altında melanin toplanmasına neden olduğundan cildin ton bakımından koyulaşmasına

*Kemiklerin kalınlığında artışa ve büyüme bölgelerinin erken kapanmasına

*Bazal metabolizmanın %15 kadar artışına

*Kırmızı kan hücre sayısının artışına (erkeklerde milimetre küpte 500.000 ile 1000.000 daha fazla alyuvar vardır) neden olur.

*Ayrıca testislerde oestrogen de sentez edilir (gebe olmayan kadının 1/5 kadar)ancak oestrogenin erkekteki işlevi bilinmemektedir.

ESTROGENİN FONKSİYONLARI:

Estrogen ve progesteron olmak üzere iki çeşit yumurtalık hormonu vardır. Estrogenler, vücutta özel hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını sağlar; ayrıca kadınsı cinsel karakterlerin gelişmesinden sorumludur. Progestron ise, rahmin gebeliğe hazırlanmasını ve memelerin de süt vermek üzere gelişmesini sağlar.

Gebe olmayan kadında estrogen yumurtalıklar tarafından salgılanır; az miktar da böbreküstü bezlerde yapılır. Gebelik süresince plesentadan da fazla miktarda estrogen salınır.(normal aylık siklüste yumurtalıklar tarafından salgılanan estrogenin 50 katıdır. )

Çocukluk çağında salgılanan estrogen miktarı çok düşüktür, buluğ çağından sonra hipofiz hormonlarının etkisi ile 20 katına ulaşır.

Cinsiyet organları çocuksu karakterlerini değiştirerek yetişkin bir dişinin karakterini kazanırlar.

Estrogen;

*Memelerin gelişmesini sağlar.

*İskelet sisteminin gelişimini hızlandırır.

*Protein sentezini hızlandırır; ancak testosterona nispetle çok azdır.

*Deri altında yağ doku birikimine neden olur.

*Cildin yumuşak ve düzgün olmasını sağlar.

İstanbul - 25.02.2003
 http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail