Trafiğe Alternatif Çözüm

 

70’ lerden başlayan göçler ile İstanbul’un nüfusu da trafiği de artmaya başladı deniyor. Zamanla nüfusumuz artarak 10 milyonu geçmiş durumda. Ve araç trafiği de onu aratmayacak biçimdedir. Zaten söylendiğine göre, bütün metropol şehirlerde aynı derece trafik sorunları yaşanıyormuş.

Büyük park problemleri yaşanıyor İstanbul’da, bunu herkes biliyor. Metro, tramvay gibi ulaşım için yapılan atılımlar biraz da olsa rahatlama sağlıyor, ama bu tabi ki kesin bir çözüm değil.

Geriye kalan şey vatandaşın kendi trafiğini kendi yönlendirmesidir. Artık cep telefonlarından, notebook’lardan, avuç içi bilgisayarlardan online olarak trafiği takip edebilir, hatta görüntüsünü bile izleyebilirsiniz. Teknolojinin geniş kitleler tarafından algılanmasının en kolay yolu, fayda sağlayan hizmetlere dönüştürülmesi. İstanbulluların hayatını kolaylaştıracak çözümleri araştırıyor.

İstanbul Trafik Müdürlüğü tarafından internet ve cep telefonu için geliştirilen hizmetler, kentin trafik sorununu çözmese de İstanbullu sürücülere alternatif güzergâhlar sunmayı hedefliyor. Şehrin yoğun noktalarına yerleştirilen 110 kameradan elde edilen görüntüler, cep telefonu, Palm ve avuç içi bilgisayarlar gibi GSM uyumlu cihazlardan takip edilebiliyor. Trafik Müdürlüğü yetkilileri, sistemin çalışan bir demosunu yaparken, kullanıcılara ücretsiz olarak verilecek yazılımın yenisinin yakında hazır olacağını açıkladılar.

Cep telefonu uygulamasına eklenecek diğer bir özellik ise şehir genelinde ana arterler ve yol ağına yerleştirilmiş detektörler tarafından alınan bilgilerle oluşturulacak “Trafik Yoğunluk Haritası” olacak. Bu ölçümler sonucunda trafikteki sürücüler yoğunluk durumuna göre alternatif güzergâhlara yönlendirilebilecek. Tahmini seyahat sürelerinin hesaplanmasıyla iki nokta arasındaki ulaşımın farklı arterler kullanılarak ne kadar sürede gerçekleşeceği bilgisi sürücülere iletilebilecek.

Güzergâh hesaplama…
Özel araç sahipleri trafikte izleyecekleri güzergâhı Trafik Yoğunluk Haritası üzerinden alırken, toplu taşıma araçlarını kullananlar için ise çözüm İETT tarafından sağlanıyor. İstanbul içerisindeki iki nokta arasında seyahat etmek isteyen kişiler şu anda internet üzerinden, yakın bir gelecekte ise wap.iett.gov.tr adresindeki wap sayfası sayesinde cep telefonları üzerinden, kullanmaları gereken araç bilgilerini ve aktarma noktalarını öğrenebiliyorlar. Sistem otobüs servislerinin yanı sıra metro ve deniz yolları gibi alternatif kanalları da kapsıyor.

Geçen yazılardan birinde de bahsettiğimiz gibi bazı cep telefonu modellerinde bu sistem çoktan kullanılabiliyor. Ben, Ericsson W550i modelinde olduğunu biliyorum. Fakat diğer modellerde bunu inceleme fırsatını bulamadım.Bulanlar, diğerlerine anlatsın derim. Çünkü bir cep telefonundan bunu ilk defa görmek hayli heyecan verici oluyor. Ayrıca,  aşağıdaki adresler sayesinde internet üzerinden canlı olarak bazı bölgelerin trafik akışını izleyebilirsiniz.

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/AnaSayfa
http://tkm.ibb.gov.tr/
http://application.ibb.gov.tr/kameralar/kameralarbim.htm

Volkan Tolga
volkantolga@hotmail.com

İstanbul - 10.10.2006
http://sufizmveinsan.com

volkantolga@hotmail.com


Üst Ana sayfa e-mail