Üzümün Zarındaki Protein Kanser Hücrelerini Öldürüyor


Bilim adamları  kırmızı şarap içmenin ve içindeki az miktardaki reseveratrol maddesinin  hastalığı nasıl kontrol ettiğini keşfediyorlar.
Bio kimya asistanı olan Marty Mayo resveratrol kanser hücresini besleyen bir proteinin işlevini bloke ederek  kanser hücresinin üremesini engelleyebiliyor.  Genlerin fonksiyonlarını ve hücrelerin yaşamalarını devam ettirmesini sağlayan protein tüm hücrelerin çekirdeğinde bulunuyor ve  ‘’nuclear factor kappa B (Nf-kB) olarak adlandırılıyor.

Her ne kadar kırmız şarap da bu madde bulunuyorsa da önerilen miktardan fazla içildiğinde kanser riskini arttırabiliyor.

Resveratrol İle İlgili Bilgiler

Bu madde değişik bitkilerde bulunan bir anti oksidan dır. Üzümün zarında, böğürtlen, ve fıstıkta bulunur.

Tabiatta ise yağmur dönemlerinde ortaya çıkan mantarla savaşır.

Mayo’nun teorsisine göre resveratrol ile temas eden kanser hücrelerinde Tumor Nectrosis Factor alpha (TNFa) maddesine karşı bir hassasiyet ortaya çıkmakta dolayısıyla da hücre ölmektedir.

Ayrıca, kanser hücrelerinin kendi kendilerini yok ettiği bir sistem vardır. Buna ‘’apoptosis’’ denmektedir. İşte bu proses  resevratrol maddesi ile harekete geçirilmektedir.

Diğer çalışmalar göstermiştirki  resveratrol arterioskleroz, kalp hastalıkları, artrit ve vücudun bağışıklık sistemi bozukluklarının tedavisinde de önemli bir rol oynamaktadır.

http://mercola.com/2004/jun/9/grape_skin.htm

İstanbul - 22.06.2004
http://sufizmveinsan.com

 


Üst Ana sayfa e-mail