Burçlara göre astım.!


Hayatlarını burçlara göre yönlendirenlere bilimsel bir destek geldi. Alerjik astımlılarla yapılan araştırmaya göre, hastalık en çok 'Yengeç'lerde görülüyor.
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta ve ekibi tarafından, 7-42 yaşlarındaki 438 alerjik astımlıyla bir araştırma yapıldı.
Bu hastaların 350'sinde ev tozu, 35'inde polen ve 53'ünde de hem ev tozu hem de polenlere karşı alerji olduğu saptandı. Hastaların büyük çoğunluğunun bahar ve yaz aylarında doğdukları; yani Koç, Boğa, İkizler, Yengeç ve Aslan burcunda oldukları anlaşıldı. Burçlara göre astım görülme oranları şöyle:
Yengeç burcu: Yüzde 15.5,
Aslan burcu:
Yüzde 12.3,
Koç burcu:
Yüzde 11.8,
Boğa burcu:
Yüzde 9.5,
Başak burcu:
Yüzde 9.1,
Terazi burcu:
Yüzde 7.4,
Balık burcu:
Yüzde 7.3,
İkizler burcu:
Yüzde 6.9,
Yay burcu:
Yüzde 6.8,
Oğlak burcu:
Yüzde 6.4,
Akrep burcu:
Yüzde 4.2,
Kova burcu:
Yüzde 2.8
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, "Astıma bazı burçlarda daha çok rastlanması, bu aylarda doğan çocukların yaşamlarının ilk aylarında daha fazla alerjene maruz kalmasından kaynaklanıyor" dedi.
Prof. Dr. Küçükusta
, bahar aylarında doğanlarda; yani Koç ve Boğa burcundan olanlarda polen, Yengeç ve Aslan burcunda doğanlarda ise ev tozu alerjisinin daha fazla görüldüğünü söyledi.
Bu arada ABD'li uzmanların araştırmasına göre çevresel faktörler, bebeklikte astım riskini belirliyor. Bebekte bir yaşına kadar gelişmeye başlayan akciğerler ve bağışıklık sistemi, çevresel kirlenmelerden olumsuz etkileniyor Evdeki böcekler ve böcek öldüren ilaçlar astım riskini 2-4 oranında katlarken odun ateşi ve yağlardan kaynaklanan dumanlar da astım riskini artırıyor. Bir yaşından sonra bu faktörlerin rolü azalıyor. (aa)

 

İstanbul - 22.05.2003
 http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail