2005 Yılı Hatrına Burçlara  Genel Bakış...

Yeni bir yıla girerken tüm burçlara genel bir değerlendirme yaparak, 005 li bu yılda neler bizi bekliyor olabilir diye düşündüm ve bunları sizlerle paylaşmak istedim.
Bu tür çalışmalar genellikle yükselen burç baz alınarak yapılır. Çünkü daha kolay olur. Ben de öyle yapacağım. Yine de yazacağım şeylerden bir çoğu iç burçlar için de geçerlidir. Ayrıca özel bir şeyler yazmam gerekirse bunu belirtirim.
Ancak burada yazabileceklerim, bir yılda yaşanacakların ne kadarını kapsar bilemem ama sanırım çok fazlasını değil. Onun için derim ki; size bir fikir versin ama ne mutsuz satırlarla üzülün ne de mutlu satırlarla sevinin. Her şeyi yaşamaya hazır olalım ama abartmadan, aşırıya kaçmadan...

Her zaman olduğu gibi yine ilk konuğumuz; burçların ilki, öncüsü ve en “Ben”cisi KOÇ:
Bu yıl şanslarının açık olacağı alanlar sosyallik, ortaklık ve evlilik  diyebiliriz. Olumlu ilişkiler kurabilir, bu sayede başarılı ve mutlu olabilirsiniz. Tam zamanında hareket ederek fırsatları değerlendirirseniz istediğiniz konuda istediğiniz duruma gelebilmeniz mümkündür.
Dost olacağınız  veya halen mevcut dostlarınız konusunda yanılmanız mümkün. Etrafınızda çok çeşitli kişiler olabilir ama seçiminizi iyi yapmalısınız. Tatlı sözlere kanmayın boş olabilir, acıtır ama dost sözüdür.
     İdealleriniz ve ileriye dönük hedefleriniz önem kazanmaya başlar, bu yolda bir şeyler yapmak isteyebilir, belki de amacınıza uygun bir gruba katılmayı düşünebilirsiniz.
İç aleminiz, bilinç altınız biraz çetrefilli olabilir ve sizi beklenmedik zamanlarda zorlayabilir. Kendinizle ilgili açıklanmak istemediğiniz, gizlediğiniz  düşünceleriniz   aniden, kontrol edemediğiniz bir şekilde ortaya çıkabilir. Bu durum bazen probleminizin gerçek kaynağını bulmanızı sağlayabilir. İçinizde çok fazla gerginlik duyarsanız güvendiğiniz veya profesyenel birinden destek almak doğru olur. Mayısın ikinci ve üçüncü haftaları özellikle daha sert etkiler alabilirsiniz.
Bazılarınız için ebeveynler, aile büyükleri, bazılarınız için sevdiğiniz biri veya çocuklarınız sıkıntınızın kaynağı olabilir. Sorumluluklarınız çoğalabilir, kendinizi zor koşullarda çaresiz bulabilirsiniz.
İÇ Koçlar için; Mart ayının ikinci ve Nisanın ilk yarısı güzellik ve çekicilik zamanıdır. Sevmek, sevilmek veya sevdiğiniz bir işi yapmak için iyi bir zamandır.  Fakat fikirsel yönden ve isabetli kararlar vermek yönünden durup düşünme zamanıdır.
Haziran ortasından Temmuz sonuna kadar enerji yönünden çok dolu olursunuz. Benliğiniz çok güçlü olur. Çalışma temponuz, cesaretiniz, yaratıcılığınız artar ancak bir o kadar da artan acelecilik, telaş, dikkatsizlik, kimseye kulak vermeme eksileriniz yüzünden hoş olmayan durumlarla karşılaşmanız da mümkün.

İkinci sırada ağırlanacak olan, güvenlik, sağlamlık timsali, sabır küpü ama kırılırsa kızgın mı kızgın bir BOĞA...
Bu yıl sizi bekleyenler içinde çalışma şartlarınızın ve yaşadığınız çevrenin size sunacağı şanslı tablolar var. İş koşullarınızda iyileşme veya gelişme olur.  Yeteneklerinizi sergileyebilir, yaratma gücünüzün de desteği ile bir şekilde içinizdeki güzellikleri anlatabilirsiniz.
Sağlığınızda iyi olur veya sorunlar varsa iyileştirici yollar bulmanız kolaylaşır.
    Beslenme, sağlık, hijyen sizi daha çok ilgilendirir. Nispeten daha rahat olacak çevre ve çalışma şartları aman sizi rehavete ve kilo almaya itmesin. Bu yıl yapacağınız çalışmalardan zevk alırsınız, yaşamınız daha bir amaçlı  ve düzenli olur.
Bazı boğalar bilimsel konulara, değişik felsefelere ilgi duyarken bazıları ise ev ve aileleri ile daha fazla ilgilenmek isteyeceklerdir.
Aile bireyleri ve ebeveynlerle ilgili sorunlar çıkabilir. Kısa yolculuklarda sıkıntı verici durumlar yaşanabilir. Mart ortası, Temmuzun son haftası bu konularda daha sert olabilir.
Bu yıl, kariyer
  konusunda hayallerinizi gerçekleştirebileceğiniz gibi, zaman zaman da bazı endişelere kapılabilirsiniz.  Olmayacak hayallerle, gerçekler arasında bir karmaşa yaşarsınız.   Eğer düzenli ve kurallı bir çalışma tarzınız varsa buna sahip çıkarsınız, bunun aksine oturmuş, belli bir tarzınız yoksa, bu yolda bir amacınız olmadığını görerek her şeyi bırakabilirsiniz. Ancak ne olursa olsun mesleki alanda bazı heveslere kapılarak kararlar almamalısınız, çok riskli olabilir. Aldanmamak için, önce gerçekten ne yapmak istediğinizi, kapasitenizi, sizin için neyin anlamlı olduğunu çok iyi tespit etmeniz çok önemlidir.
Dostlarınızla ilgili süprizler yaşarsınız. Yabancı kişilerle dostluklara adım atabilirsiniz. Yeni arkadaşlıklara, dostluklara açık bir yıldır. Bunlar genellikle o zamana kadar olanlardan çok farklıdır. Kimliğinizi grup içinde göstermek imkanı bulabilir ve kendinizin de farklı yönlerinizi keşfedebilirsiniz. Hedef ve amaçlarınızda adeta reform değişimler yapmanız mümkündür. Bu yıl muhafazakar bir arkadaş çevresinde rahat edemez, kısıtlayıcı olmayan yeni arkadaşlar arayabilirsiniz. Ancak bu kez onlar üzerinde siz hükmedici olmamaya dikkat etmelisiniz.

Üçüncü sıradaki konuğumuz; kararsız ama zeki ve mantıklı, biraz da anarşist ruhlu, havadar  İKİZLER...
Bu yıl size şans aşk yönünden gülümseyecek. Pek kararlı olmasanız da, pek gönlünüz yoksa bile artık aşk heyecanları tatma, sevmeyi, bağlanmayı, sorumluluk yüklenmeyi bilme döneminiz olacak gibi. Bazılarınız için de  ilerleyebilecek bir arkadaşlığın başlangıcı veya var olan arkadaşlığın yeni boyutlar kazanması şeklinde gelişmeler olacaktır.
Yine bu yıl yaratıcılık gücünüz de eskiden olduğundan daha kuvvetli bir şekilde ortaya çıkar ve şansınızı yakalamada önemli rol oynar. Yaratıcı bir sahada çalışıyorsanız hem daha çok üretken olabilir hem de kendinizi ifade edebilirsiniz veya içinde bulunduğunuz ortam ve şartlara göre yenilikler yaratabilirsiniz. Korkusuzca, herhangi  bir gerekçe göstermeden ve bencillik de yapmadan kendinizi rahatça ifade edebilirsiniz. Bu sayede kişisel gelişim yönünden de aşamalar yapılabilirsiniz.
Çocuklarla olan ilişkileriniz güçlenir, anlamakta, anlatmakta zorlanmaz ayrıca onların daha iyi gelişmelerine faydalı katkılarda bulunursunuz... Çeşitli vesilelerle onlarla gururlanmanız mümkün.
Gelirler ve değerleriniz konusunda ise bu kadar güzel haberler yok. Biraz zorlanacaksınız. Belki bir şeylerden vazgeçmeyi ve yerine yeni ve daha değerli şeyler koymayı öğreneceksiniz. Zaten kaybedeceğiniz şey ister maddi ister moral veya manevi değerler olsun aslında ihtiyacınız olmadığı içindir ve sizi bilmediğiniz yüklerden kurtarmıştır. Bir an önce bunu fark edebilir ve kaybetme korkusunu kendinizden uzak tutabilirseniz bu dönemi daha rahat aşarsınız. O zaman kayıplarınızı daha farklı bir şekilde yeniden şekillendirmeniz daha kolay olacaktır.
Yılın ikinci yarısından sonra bazılarınız için  yakın çevre ilişkileri imtihan vesilesi olabilir. Onları farklı algılar veya şimdiye kadar görmediğiniz yönleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.  Bulunduğunuz çevreden uzaklaşmanız bu dönem için faydalı olabilir. Böylece, oluşları uzaktan seyrederek, kendi düşünce ve tavırlarınızda bir düzenleme yapabilirsiniz.
Eğitim çağında olanlar için, okulda çeşitli engellerle karşılaşma olasılığı vardır. Yoğun çalışmanız, daha çok sorumluluk almanız gerekebilir. Bazı engeller yüzünden eğitimi bırakmak veya ara vermek zorunluluğu olması da mümkündür.
Bu yıl, mesleki kariyerinizde sürpriz gelişmeler olması, beklenmedik fırsatların çıkması veya ummadığınız gelişmeler olması muhtemel. Çalışma tarzınızda modern çağa uygun adımlar da atabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde, ortaklık v.s lerinizde bitişler yaşamanız, bazı yeni formatlar yapmanız, aynı veya farklı kişilerle silbaştan yapmanız da mümkündür.
Önemli bir aşamanız da kendinizi tanıma, din, felsefe, ölüm ötesi konularla daha anlamlı ilgilenme ve  manevi kavramlarda zenginlik yönünde olur. Daha evvel hayal ettiğiniz ama gerçekleştiremediğiniz şeyleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu yıl yapacağınız mistik çalışmalar, seyahatler çok daha anlamlı olacak ve size şans getirecektir.

Çekingen, kendine güvensiz ama çocuksu ve samimi haliyle sırasını telaş içinde bekleyen kimler olabilir, suratları asılmadan hemen buyur edelim YENGEÇ leri...
Geçen yıldan beri ağırlığını taşıdıkları Satürn’ü, bu yılın yarısına kadar da taşımak zorundalar. Sonra İç Yengeçler için hafifleme zamanı ama yükselenler için henüz iş bitmedi…
Bazılarınız için esas  sıkıntı, darlık ve sorumluluk yüklenme gerçeklerle tanışma, sevdiğiniz veya ummadığınız kişilerden darbe almak zamanı olur. Fakat bütün bunlar kendinizden haberdar olma ve eğrileri  düzeltme ve zaman içinde başarılı olabilme dersleridir.
Yeni işlere girişmenizi ve uzun menzilli projeler yapmanızı tavsiye etmem. Önce doğruları ve yanlışları görün, sabırla tanışın sonra başarı gelecektir. Sağlığınıza özellikle çok dikkat etmelisiniz.. Fiziki rahatsızlıklar kadar ruhsal durumlara da kapılmanız olasıdır...
Bazılarınız içinse, neyin değerli neyin değersiz olduğunu öğrenme zamanıdır. Kişisel değerlerinizin ağır bastığı veya kaybetmekten korktuğunuz yönde kayıplar yaşarsınız. Madde planında, kontrol edemediğiniz yanlışlar yapabilirsiniz. Manevi değerlere körü körüne bağlı iseniz bu konuda  karşınıza öyle durumlar çıkar ki tüm değerleriniz yıkılır. Neye uğradığınızı şaşırabilirsiniz. Bu noktada sizden istenen, kendi değerlerinizle yüzleşip, doğruları bulabilmenizdir.

Aileniz, ebeveynleriniz, evinizle ilgili konularda ise şanslısınız. Bu kişilerle ilgili sorunlar varsa çareler de vardır. İyileşmeler ve herkes için hayırlı gelişmeler olur. Yalnızların kalbini sevgi ile doldurması, yeni arkadaşlıkların tomurcuklaşması mümkündür. Ve yine içinizdeki yaratıcılığınızı çıkarabileceğiniz, kendinizi bu yönde ifade edebileceğiniz böylece güveninizi güçlendirebileceğiniz bir yıla giriyorsunuz. Çocuklarınızla daha yakından ilgilenme fırsatları bulursunuz. Ailenizi genişletmek istiyorsanız bu yıl buna çok uygundur.
Bu yıl daha çok bilimsel konular, teknoloji, felsefe, astroloji gibi konularla uğraşarak zihninizi geliştirmelisiniz. Sosyal problemlere çözüm bulma konusunda da başarılı olabilirsiniz. Değişik seyahatler yapabilir, aniden yolculuğa çıkabilirsiniz. Yeni yerler keşfetmek, heyecan verecek ülkeleri görmek istersiniz.
Şubat/Mart ve Haziran/Temmuz aylarında özellikle iç Yengeçler sert etkiler alırlar. Egonuza ters düşen durumlarla karşılaşabilir ve kendinizi koruma adına dengesiz çıkışlar yapabilirsiniz. Ancak Haziran ayı hepiniz için sıcak, sevecen, yumuşak ve bir hayli cazibeli olabileceğiniz aynı zamanda şansınızın da iyi olacağı rahat bir zaman dilimi olur. Gevşeyip tembelleşmeniz bile mümkün.
Bu yılın son ayı ise Haziran sonu ve Temmuz başı doğan yengeçler için; verim ve başarıyı yakalayabilecekleri, enerjilerini iyi kullanabilecekleri dönemdir.
Netice olrak derim ki; her darlığın ardında bir genişlik, her sıkıntının ardında bir ferahlık vardır. İşte bununla tanışma yılınız bu yıl.

Şimdi herkes kenara çekilsin, görkemli halleri, çarpıcı enerjileri, ağır ama emin adımlarla yaklaşan  alemin kralı geliyor, kim mi? Tabii  ASLAN burcunda sıra…
Bu yıl gerek arkadaş, akraba, kardeş ve yakınlarınızla iyi kaynaşacak, hoşça eğlenceli ve karşılıklı faydalı olabilecek zamanlar geçirebileceksiniz. Yeni ve hayırlı arkadaşlıklar kurabilir, kendinizi zengin bir sosyal çevre içinde geliştirebilirsiniz. Bu gelişim sadece sosyal yönde değil, fikirsel açıdan da kendini gösterecektir.
Bazılarınızın, psikoloji, mitsizim, meditasyon, bilinç altı gibi konular ilginizi çekmeye başlar bu tür çalışmalara katılabilirsiniz. Kendi kendinizle yüzleşme, gerçek korkularınız, çekingeleriniz ile karşılaşma ve bunlarla başa çıkma zamanınızdır. Bunların sonunda adata kendinizde yeni bir devre başlatırsınız. Eğer durumları iyi değerlendirebilir, gerekenleri terk edebilirseniz tüm içsel ağırlıklardan kurtulur, hafiflersiniz. Temelde ruhsal sorunları olanlar  veya 12.ci evinde sert bir yıldız bulunanlar için bir bunalım hali gelişebilir. Profesyonel yardıma başvurmak gerekebilir.
Devletle, askeriye, polisiye gibi konularla ilgili gizlilik gerektiren işlere karışma veya bir şekilde ilginiz olması riskiniz de var. Veya gizli düşmanlarınızdan gelebilecek çeşitli durumlarla karşılaşabilirsiniz. Hastane, hapishane veya bunlara benzer   kapalı mekanlar, direkt veya dolaylı olarak, çok veya ucundan kıyısından, faydalı veya sıkıcı nedenlerle hayatınıza girebilir.
Bazılarınız için; olgunlaşma, kendinden haberdar olma ve  hatalarını görerek düzelme yılı olur.. Biraz sıkıntı, darlık, sorumlulukların artması mümkündür. Bazen bir şeyi yapmaya başlamakta zorlanabilirsiniz, kendinizi yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Bunlar sizi yıldırmasın, sizdeki size gereksiz olanlar alındıktan sonra, gelecekte daha başarılı olmak için neler yapmanız gerektiğini bilerek, gururla yolunuza devam edecek ve birkaç yıl içinde hafiflediğinizi, rahatladığınızı ve olgunlaştığınızı hissedebilirsiniz.
Yeni işlere girişmek ve uzun menzilli projeler yapmak yerine, eski işlerinizle daha dikkatli ilgilenebilirsiniz.
Evlilik, özel ilişkiler, ortaklıklar gibi görevlerinizde sürpriz durumlarla karşılaşmanız, beklenmedik gelişmeler olması mümkün. Yeni, farklı, değişik heyecanlar yaşayabilir, deneyimler kazanabilirsiniz. Ani ve sürpriz evlilikler, sallantılar veya ayrılıklar olabilir. Gerek kendinize koyduğunuz kurallardan gerekse başkalarının sizin üzerinizdeki baskılarından kurtulmak istersiniz..
Gelir kaynaklarınızda değişikler, gelirinizde düşme veya çıkmalar görülebilir. Miras kalması olasılığı da vardır. Mal, mülk hisselerinde karışıklıklar, borç alma verme gibi gereklilikler çıkabilir.

Karşımda duran derli, toplu, tertemiz, kibar, nazik bir BAŞAK….
Şanslı olacağınız, yararlı gelişmeler yakalayabileceğiniz alan kazançlarınız konusunda olacak. Gelirinizde artış ve rahatlama başlar. Kötü şartlarınızı iyileştirebilecek fırsatlar karşınıza çıkmaya başlar. Durumu iyi olanlar kaynaklarını arttırabilir, iyi yatırımlar yapabilirler.
Sadece maddi konuda değil, manevi, ahlaki değerlerde zenginleşebileceğiniz tecrübeler yaşarsınız. Tabii önemli olan bunları iyi değerlendirebilmektir. Yoksa karşınıza fırsatlar çıkar ama alamazsanız kaçıp gider.
Bu yıl, sizi sıksa, istemediğiniz şeyler de olsa, dostlarınızdan, birlikte çalıştığınız, ortak hedefleriniz olan kişilerden önemli dersler alacaksınız. Yaşayacağınız çeşitli olaylar size daha özverili olmayı, kendinizden evvel karşınızdakini düşünebilmeği öğretmek amaçlı çıkar.  Bunları alabilirseniz ne ala, aksi halde karamsarlık, umutsuzluk gibi hissedişlerle uğraşmanız gerekir.
Eğer gerçekten bir hedefiniz ve buna erişme gayretiniz varsa oraya vardıracak bir yol  mutlaka karşınıza çıkar. Yavaş, dikkatli ve sabırlı bir tutumla oraya erişebilirsiniz.
Mayıs ayı kaza, tehlike gibi risklere oldukça açık. Ayrıca, kışkırtıcı, kızdırıcı etkiler alarak gereksiz fevri davranışlar yapabilir veya konuşmalarınızla kırıcı olabilirsiniz.
Temmuzun son haftasından Ağustosun sonuna kadar sosyal çevrenizle iyi ilişkileriniz olur. Havanız, cazibeniz, başkalarını etkileme gücünüz artacağından bazı işlerinizi daha kolay yapabilirsiniz. Fakat bunu çıkarlarınız yönünde kullanmamalısınız. Çoğu zaman da canınız tembellik yapmak isteyebilir. Ciddi çalışmalardan, zor işlerden ziyade hoşunuza gidecek aktivitelerle uğraşmak bu dönem için  daha uygundur.
Eylül ayında mantık ve zekanız daha güçlü olur. Hareketli çalışmalar, el becerileri ve mantıklı işler için uygun zamandır. Konuşma ihtiyacınız çok olur. Eleştirmeye de çok açık olursunuz.
Bu yıl çocuklarınızdan fazla şeyler ummamalı, onlarla ilgili beklentiler içine girmemelisiniz. Şans oyunlarından medet beklememeli, riskli olabilecek şeylerden kaçınmalısınız. Hayal kırıklıkları yaşamamak için...
Çevreniz, günlük rutin işlerinizde umduğunuz, veya ummadığınız değişiklikler olabilir.
Bir burç var ki; hakkı adaleti en iyi bilen, sevmek için yaratılmış, gönüllere hoş gelen, müzik ile beslenen……
TERAZİ…
Yılın en şanslıları kimler diyorsanız. Şüphesiz sizlersiniz demek uygun olur.
Jüpiterin feyzinden, şansından, neşesinden ve de tabii bilgeliğinden en fazla pay, en büyük dilim size nasip olacak. Önce iç aleminizde sonra kimliğinizdeki gelişmeyi tadabilirsiniz.. Gerçek kişiliğinizin farkına vararak,  korkusuz, güvenli, sağlam hissedişler içinde dengeyi yakalarsınız. Öğrenme ve araştırma adına ilgi duyulan konularda okumak, yeni kaynaklar bularak akıl kütüphanenizi  zenginleştirmek yolunda rahat yol katedebilirsiniz.. Bu arada, yeni iş, hobi, uğraşı gibi alanlarda süper imkanlar bularak, kendinizde gizli kalmış yetenekleri keşfetmeniz de mümkün.

Sizinle ilgili hoşunuza gitmeyen şeyleri iyileştirmek, kendinizi mutlu etmek için yeni yollar bulmak da kolay olabilir.
Bu yıl sosyal ilişkiler, faaliyetler artar, bunlar birçok faydalar getirir. Ancak bu sosyallik trafiğinde eğlenceye, yeme içmeğe de istek artar ve farkında olmadan kilo zengini de olabilirsiniz., aman dikkat..
Kasım ayından itibaren bazılarınız için gelir kaynak kapıları açılmaya başlar. Ayrıca hayat hakkında veya çeşitli konularda yeni değerler elde ederek yaşam görüşünüzü genişletebilirsiniz.
Mesleki alanda ise bazı denenmelerle karşılaşmanız mümkün. Önceden seçimlerinizi iyi yapmış ve temelinizi sağlam atmışsanız şimdi kariyer yapabilirsiniz. Fakat sorunlar varsa, zaten taşlar tam yerine oturmamışsa şimdi biraz uğraşmanız, yeni dersler almanız, imtihanlar yaşamanız mümkündür. Dar boğazdan geçmeniz gereksede, karşılaşacağınız durumları eğitim olarak kabul edip gereğini yaparsanız, daha iyi şekilde feraha çıkarsanız.
Aşkta da süprizler yılı diyebilirim. Zaten sevgisiz, aşksız olamayan sizler için bu yıl yeni heyecanlar, farklı renkleri yakalamak fırsatları var. Yeni metodlar, modern tarzlarla yaklaşımlar, aniden çılgınca aşık olma, mevcut olanı bırakma mümkündür. Ancak şunu unutmayın bu yıl kurulacak ilişkilerde her an her şey olabilir. Hoşa giden veya gitmeyen…! Çılgın başlayan bir ilişki yine çılgınca bitebilir veya bir anda nikah masasına oturabilirler.
Çocuklarınızla ilgili hesapta olmayan durumlar gelişebilir.  Özgürlük, gençlik sorunları kaza, ayrılık, gibi meseleler ortaya çıkabilir.     Kumar gibi şans oyunlarında sürpriz gelişler olsa da bir o kadar da beklenmedik kayıplar olabilir... Ebeveynleriniz veya aile büyüklerinizle ilgili beklentileriniz sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bırakın hayal kurmayı onları olduğu gibi kabul edin, siz de onlar da mutlu olun…

Ya karadır, ya beyaz, ya vardır ya yoktur, ya kötüdür ya iyi, ya yaparım, ya yaparım, hırs bende, ihtiras bende, kin bende, ölümüne sevgi bende… evet anladınız sıra AKREP lerde...
Bu yıl sizler için en hayırlı olacak, en karlı çıkabileceğiniz şey, öğrenmek , kendini geliştirmek, zenginleştirmak adına ne mümkünse yapmak. İşe kendinizi tanımaktan, iç aleminize dalarak oradakileri keşfetmekten başlarsanız daha da iyi olur.
Özellikle kendinin ruhi, dini, felsefi ve bilmi ölçülerinin ne olduğunu öğrenme zamanıdır. Aynı zamanda, içinizdeki korku ve endişeleri iyileştirip, gerçek iç huzurunu yakalama fırsatınızdır. Bu yönde sorunlarınız varsa  ve şayet  bunu kabul ediyorsanız, birileri size bu yönde gerekli iyileştirici yardımı yapar.
Eğitim ve öğretim çağında olanlar veya bunu kendi için isteyenler için çok büyük bir fırsattır. Gerçi otoritelerle veya disiplin konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz ama bunu çok mesele etmeyin.. Anlayış, yüksek idrak, üstün düşünce isteyen din, felsefe, hukuk, fizik v.b. gibi konulara ilginiz ve bunlarla başa çıkma yeteneğinizin en iyi olacağı yıldır. Aynı zamanda yaşam hakkında pratik sonuçlar yakalamanız, kestirmeden önemli noktaları bulmanız da mümkün olur. Her türlü etkinliği deneyip sergilemek, araştırmak, çabalamak, dibine kadar girmek için çok iyi zamandır.   Kendinizi soyutlamadan hayatın içine dalın ve parsayı toplayın derim. Pek çoğunuzda, zirveye ulaştırabilecek uygun bir enerji olur.. Eğlence amaçlı, sıradan, sudan konularla vakit geçirmemeli daha ciddi etkinliklere girmelisiniz.
Bu yıl yapacağınız uzun seyahatler, sıkıntılı ve sorunlu olabilir. Çeşitli mecburiyetlerden dolayı veya sorumluluk yüklenerek  seyahate çıkmanız gerekebilir.
Mayıs ayında, ailenizle ilgili, anne/ babanızı ilgilendiren hiç planlamadığınız durumlar ortaya çıkarak düzeninizi değiştirebilir. Çocukluk yıllarınız, geçmişinizle ilgili, örtülü kalmış bazı şeyleri öğrenmeniz veya bu tür arayışlara itebilecek olaylar olur.
Arkadaş, kardeş, akraba, komşu gibi yakın çevrenizdeki kimseyi değiştirmeye, onları kendinize uydurmaya heves etmeyin. Başarılı olamaz ve hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Özellikle Nisan ayında bu kişilerle ters durumlara girebilme riski var.
Ocak ayı hareketli, fazla koşuşturmalı olur. Bu arada kendinizle ilgili ufak tefek zor durumlar yaşayabilirsiniz. Ayın son günleri çok güçlü ama negatif ağırlıklı bir enerjiniz olur. Bundan zarar görebilirsiniz. Bu enerjiyi risksiz bir alanda tüketmeniz iyi olur.
Bu yıl önemli sayılabilecek büyük harcamalar yapabilir veya kayıplar yaşayabilirsiniz.  Sıkı sıkıya sarıldığınız, hiç elinizden alınmayacağını sandığınız maddi veya değil, bazı değerlerinizi kaybetmeyi öğrenme yılı da olabilir. Ancak esnek olursanız, illa demezseniz, daha kalıcı ve anlamlı olarak bu enkazları restore etmeniz de kaçınılmazdır.
Eylül ayından itibaren günlük yaşamınız, iş çevreniz, sağlık konularınızda yoğun, karmaşık, ters durumlarla karşılaşmanız ve çeşitli konularla savaşmanız mümkündür. Enerjinizin ve cesaretinizin de nispeten düşük zamanıdır, kendinizi fazla hırpalamamaya dikkat edin.

Yaydır oku fırlatır, ama ok hangi macera peşindedir, ne zaman, nereye takılır, ne zaman ne okur, ne öğrenir de bilgedir, kim bilir. Neşesi, çocuksuluğu, azmi ve asaleti ile  YAY larda şimdi sıra...
Güçlü, azimli olabileceğiniz bir yıl. Değişimler yaşar, kaybetmenin ve yeniden doğmanın tadını tadar, etkili bir kimlik taşırsınız.
Yılın ilk haftası bence sizlere torpil var. Bu günlerde ince görüş, farklı bakış, derinlere dalış yapabilir ve istediğiniz, yöneldiğiniz her ne ise ortaya çıkarabilirsiniz. Belki bulduklarınız istediğiniz şeyler olmaz ama en azından gerçekleri tanıma yönünden iyidir ve böylece kendinize çok daha doğru yön verebilirsiniz. Kesinlikle hayırlı destekler alacaksınız.
Bu yıl şans kapıları mesleki yönden açık. Aynı meslekte gelişmeler, iyileşme, saygın bir mevkiye geliş olabileceği gibi, yeni iş fırsatları, hatta kabuğunu kırıp dışarıya açılma, cesurca atılımlar yapabilme mümkündür.
Arkadaş çevrenizde sürpriz değişimler olabilir. Şimdiye kadar tanıdıklarınızdan farklı tipler hayatınıza girerek size yeni arkadaşlık deneyimleri yaşatabilir. Kardeş veya akrabalarla çeşitli nedenlerle sizden veya onlardan kaynaklanan  uzaklaşma, farklı bir yaşamı seçme gibi çıkışlar olabilir. Bazende birlikte yeni heyecanlara yelken açabilirsiniz.
Bilimsel konulara, teknik, elektronik çalışmalara ağırlık verirsiniz ancak bunlar şimdiye kadar yaptıklarınızdan farklı tarzlar olabilir. Hatta çevrenizdekilerin kabullenmesi zaman alabilir. Kendinizce yeni bir şeyler keşfetmek istersiniz.
Bu yıl maddi konulara pek kapılmayın. Büyük beklentiler, hayaller içinde olmayın. Bu konu biraz hayal kırıcı olabilir. Ancak fakirleşeceksiniz demek istemiyorum. Belki bolluk da olur, demek istediğim sadece hayaller kurmayın. Ayrıca, kendi emeğinizin dışındaki miras, sigorta, ortak mal, para v.s gibi sadece sizi ilgilendirmeyen hisseli konularda bazı sıkıntılar yaşanabilir. Hakkınızı almanız zor olabilir veya size ulaşması gecikebilir. Resmi konulardan yana biraz dar bir sene olabilir.
Kişiliğinizi zorlayıcı durumlar yaşarsınız. Nereden geldiğini bilmediğiniz güçlülük hisseder, herkese hükmetmek isteyebilir, sözünüzün dinlenmesini ister, kendinizi nerede ise oranın patronu gibi kabul edersiniz. Bilgeliğinizi ulaşılmaz görüp, dinlemeden, düşünmeden her yemeye maydanoz olmayın. Bunlar sizi biraz itici yapabilir. Şayet, sizdeki doğruları ve yanlışları görebilir, kabul eder ve düzeltmeye açık olursanız daha karlı çıkar ve sıcak havanızı soğutmamış olursunuz. Yoksa insanları kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Oysa yalnız kalmak size göre hiç değildir. Kısaca bu senenin önemli bir uğraşı da kendinizi yenilemeniz yönünde olacaktır. Belki bir şeyleri kaybedecek, önemli değişimler geçirecek, duruma göre kendinizi yeniden kurgulamanız gerekecek. Ruhsal gelişmenize daha çok önem vermeli, sezgilerinize kulak kabartmalı ama asla abartıya kaçmamalısınız.
Ocak ve Şubat ayları çok koşuşturmacalı, her telden çalan şekilde olur. Bu arada tersliklere ve tehlikelere, hatalara ve çok yorulmaya açıksınız. Fakat bir yandan da sıcak, çekici, cana yakın, espirili haliniz ve zekanız bazı eksileri kapatır ama fazla havalara girmeyin….. Mart ayında harcamalarınız artar, kesenizin ağzı mevcudunuzdan çok açılabilir, aman dikkat.. Ekim ve Kasım aylarında karşı cinsle iyi ilişkiler gelişebilir. Bir karar almanız gerekirse Aralığın 15 ine kadar  gerçekleştirmeniz iyi olur.

Onlar olmasa, düzen, disiplin sağlamak, eğitim almak, zorlanarak güçlenmek, sabrı öğrenmek nasıl mümkün olurdu. Belki biraz kendine dönük, belki nazi subayı gibi katı, eh oldukça da hesaplı ama kabul edin ki, değerli ağır toplardır, OĞLAK lar….
Yeni yıla çok iyi bir duygu ve beden uyumu içinde, kendinizi rahat hissederek giriyorsunuz. Ocak ve Şubat ayları da sizLER için çok önemli. Özellikle iç oğlaklar, kendinizdeki tüm yaraları iyileştirme, inançlarınızı son bir kez sağlamlama, düşüncelerinizi parlatma fırsatını kaçırmayın. Bazı yükselen Oğlaklar için bu tür feyiz alışlar bu yıl  da devam ediyor. Ah şunu da yapacaktım kaçırdım diyorsanız, Ağustostan yıl sonuna kadar himmet eli üstünüzde olacak.
Bu yıl eğitim, tahsil, öğrenim yönünden çok şanslısınız.  Öğrenme arzu ve kapasiteniz artar. Çalışmak zor gelmez ayrıca sadece kitaplardan okumakla kalmaz, yaşamın içinde gerçek değerler olarak gözlemleyebilirsiniz. Kısaca, daha inançlı, bilinçli ve idraklı olursunuz.
Çeşitli seyahatler yapabilirsiniz.. Bunlar eğlence, gezme için veya bilgi görgü arttırma, eğitim, tahsil amaçlı da olabilir. Yüksek öğrenim önem kazanır, iyi seçimler yapılabilir veya sorunlar, engeller varsa hal yoluna sokabilirsiniz. Yeni seçenekler, imkanlar karşınıza çıkar. Yazı yazanlar için çok iyi bir yıl olur, daha büyük kitlelere ulaşmak, sesinizi dünyaya duyurabilmek için elverişli bir enerji ile dolarsınız.
Kendinizi başkalarına kanıtlamak ihtiyacı duyarsınız. Bazen garip karşılanacak davranışlar yapabilirsiniz. Sizin mütevaziliğinize uymayan zengin, süslü hayallere kapılabilir hatta, imkanlarınız elveriyorsa uygulayabilirsiniz. Fiziksel enerjiniz güçlü değildir ama hissel olarak kendinizi iyi bulursunuz.. Arkadaşlık konusunda biraz isteksiz olursunuz. Ancak sevgi, yardım, ihtiyaçlara cevap verme yönünde çok isteklisinizdir.
Dış görünüşünüze daha çok önem verir, önceki tutumunuzdan farklı olarak, giyim, kuşama, saç, yüz, beden formunuza özen gösterir, çekici olmak için elinizden ne geliyorsa yaparsınız. Hatta estetik bile yaptırmayı düşünenler ve uygulayanlar olabilir.
Ekonomik, materyal, soyut ve somut değerleriniz konusunda büyük deneyimler yaşanır. Finansiyel yönden süprizlerle karşılaşmanız mümkün. Gelirinizde ani değişimler olabilir. Beklenmedik kazanç kapıları açılabilir veya açık olan kapılarınız aklınızın almadığı nedenlerle sallanabilir. Sahip olduğunuz şeylere fazla bel bağlamayın.  Bazılarınız, artık yeter deyip, madde ile uğraşma yükünden kurtulma isteyebilir. Veya metaryal, dünyevi konularla ilgili tutkular, düşünceler, değer yargıları değişir ve yeniler eskisinden daha üstün olur.  Geçimi sağlama şeklinde, değişiklik olabilir, normal işinizi değiştirebilir, eski ile alakası olmayan yeni ve farklı bir işe bile girmek mümkündür.

Ne desem, ne söylesem, nasıl davransam da, kabul görsem.! Sıradanlığı beğenmez, taklidi tutmaz, akılsızlığı hiç kabul etmez ama ondan akıllısını da istemez, anlaşılan işimiz zor, sevgili KOVA….
Bu yıl sonsuz hayalleriniz, sezgi ve ilham alışınız çok iyi olur. Fevkalade yaratıcı düşünceler üretebilir ve bunları yine farklı şekillerde ortaya çıkarabilirsiniz. Düşlediğinizi gerçekleştirme imkanınız fazla olur. Ancak eyleme geçmeden evvel çok iyi düşünmeli ve  gerçeklere çok iyi bir göz atarak karar vermelisiniz.
Kendinizi tanıma ve yeniden keşfetme anlamında çok değişik tecrübeler edinebilir ve yine kendinizi farklı boyutlara taşıyabilirsiniz. Gizli dünyanızda kendinizi çözümleyerek, mutluluğu bulmak istersiniz. Dış görünüşünüzü, yaşam tarzınızı, davranış biçiminizi değiştirmek istersiniz veya bunu yapmak gerekli olabilir. Yani “İN” ve “OUT” larınız tamamen değişmeye başlar, ancak bunlar sadece bu yılla sınırlı kalmaz.
Şubat ayı için çok iyi haberlerim var. Özellikle ilk üç haftası burcunuzda toplanan 5 uygun yıldız birikimi ve bunların Jüpiterle yaptığı güzel açı, hayatınıza yeni renkler, güzel fırsatlar katabilir. Kiminiz bunları iç dünyanızda yaşarken bazılarınız da kişiliğinizde yakalarsınız. Bu zamanı gerçekten yapmak istediğiniz şeylerle ve kendinizi maddi/manevi zenginleştirme amaçlı etkinliklerle değerlendirebilirsiniz.
Nisan  ve Mayıs ayları bir hayli hareketli, çetrefilli olur hem özgür olmak  hem de  kendini ispatlama ihtiyacı hissedilir.
Nisan ortaları tuhaf, garibimsi, huzursuzluk veren duygulara kapılabilir, çabuk kızabilirsiniz. Herşey bir şekilde sizi rahatsız edebilir. Aslında bu hal içinizden gelir dış etkenlerle ilgili değildir. Kendinizi isteksiz  hissedebilir ve bu nedenle hevesiniz kırılabilir.  Böyle hissettiğiniz zaman  en iyisi birkaç gün beklemektir. Zaten bu günlerde enerji yönünden de kendinizi güçsüz hissedeceğinizden pek başarılı olamayabilirsiniz. Fazla zorlarsanız psikolojik sorunlar olabilir.
Mayıs ortalarında ise adeta enerji fışkırması yaşarsınız. Olaylara acele ve sert tepkiler verebilirsiniz. Ayaklanmaya, başkaldırma ve itirazlara her an hazır gibisinizdir. Aslında bu günlerde plan yapmak ve onu uygulamak adeta imkansız gibidir.. Çeşitli tehlike ve kaza türleri ile karşı karşıya kalmanız, ve sağlık problemlerinin doğması da mümkündür.
Temmuz ayları arkadaşlarınız, kardeş ve akrabalarınızla hararetli ama bazen de  aksiliklerle dolu olabilir. Ağustos ayında ebeveynlerinizi kızdırıcak şeyler yapmamalısınız. Zaten bu yılın hemen hemen yarısı büyüklerinizle olan ilişkilerinizi ilgilendirecek olaylarla hareketlenecek. Aileniz, eviniz, ebeveynleriniz için çok fazla çalışmanız gerekebilir. Onlara fazla hükmedici olursanız bazen çatışmalı durumlar yaşanması da mümkündür. Özellikle evinizde size rakip birileri varsa bu aylar zor geçebilir. Mümkünse bu dönemde çok sık görüşmemek, ama birlikte yaşıyorsanız çok dikkatli olmanız hayırlı olacaktır.
Bu yıl bazı dostluklarınız bitebilir,  Daha bilinçli ve daha köklü yeni dostluklar kurmaya zemin olur. Duygusal ilişkilerde de bazı kopuşlar veya tatminsizlikler yaşamak mümkündür. İleriye dönük hedeflerinizde de önemli değişimler yapmanız, bazılarını sıfırlayarak yeni sahillere doğru yelken açmanız gerekebilir.
Resmi kapılarla ilgili işleriniz için iyi bir yıl. Açıktan gelebilecek gelir kaynakları ortaya çıkabilir. Banka, borsa, ortak mallar v.s türü işleriniz yoluna girer. Miras almanız da mümkün.

Zodyak kuşağındaki ziyaretlerimizin sonuncusuna geldi şimdi sıra. Hayallerini bozmadan, dünyasını karıştırmadan, rahatını kaçırmadan usulcana seslenerek, tahminlerim BALIK lar için...
Süprizlerle dolu bir yıla merhaba diyorsunuz. Kendinizi, çevrenizi, dünyanızı ve dünyayı yeniden keşfedebileceğiniz, yüksek çizgide bir yıl olur.
Çok emin söylüyorum bu yıl en şanslı ikili siz olursunuz. Eş, ortak, evlilik, sosyal ilişkiler yönünden önemli gelişmeler, büyümeler, zenginleşmeler var. Bozulmaya yüz tutmuş veya sorunlu evliliklerde iyileşmeler başlar. Yeni imkanlar karşınıza çıkar. Bunlar şanslı fırsatları doğurabilir. Karşılıklı anlayış ve özveri yarışı olur. Ortak çalışmalar yapmak isteyenler için yelpaze oldukça açıktır. Ve yine diplomasi, politika, yargı alanlarında bir mesleğiniz varsa bu yıl çok etkili olmanız mümkün. Yargı, adalet, anlayış hüküm konularında isabetli olursunuz.
Hayal gücüne dayanan ama ortaya somut bir şey koymayı gerektiren çalışmalar bu yıl sizden kaçmaz. Örneğin; estetikçi, reklamcı, film yapımcısı, dekoratör, ressam veya edebiyatçılar için çok verimli bir yıl olur. İç dünyanızdaki tüm heyecanları, tüm rüyalarınızı yaşamanız mümkün. Bazı ideallerinizi, hayallerinizi gerçekleştirebileceksiniz.
Aşk cephesinde ise durum böyle iç açıcı değil. Var olan sevgileri sorgulama, şüphelerden yola çıkarak daha bir dikkatli olma ve kararsızlık olur. Nikah masasına giden yollar biraz sıkıcı olabilir. İnceleme ve düşünme yılı olarak ele almanız daha iyi olacaktır.
Çocuklarınız konusunda bazı sıkıntılar yaşamanız mümkün. Sorumluluklarınızı unutmayın ama fazla aşırıya da gitmeyin ki ilişkileriniz zarar görmesin. Daha dikkatli, daha sabırlı olmanız gerekebilir.
Şubat ayında meslek yaşamınızda hareketlilik olur. Daha çok çalışmak istersiniz. Tersliklerle karşılaşmak da mümkündür. Bazı şeyleri değiştirmeniz gerekebilir. Bir yenileme yapma veya sıfırlayarak baştan yaratmak gereği olabilir.
Mayıs ayında kendinize çok dikkat etmelisiniz. Rahatsız edici ve kışkırtıcı etkiler altındasınız. Suyla ilgili konulardan zarar görme riskiniz var. Ayın ortalarında enerjiniz çok şiddetli olur. Kendinizi kontrol edemezseniz sert haller yaşayabilir, kendinize de zarar verebilirsiniz. Ağustos ayına kadar sizi etkileyecek, rahatınızı bozacak durumlar zaman zaman olacaktır.
Ağustos- Aralık arasında  harcamalarınız artar. Elinizden olmayan ihtiyaçlar kesenizin ağzını açtırır. İsabetsiz atışlarınız olabilir. Yatırım yapmak, maddi değerlerle ilgili planlamalar için bu ayların geçmesini beklemek daha uygun olabilir.
Bu dönemde, bir şekilde sevdiğiniz kişi ile aranızda kimlik çatışmaları doğabilir. Karşılıklı değerleriniz arasında kargaşalar, çatışmalı durumlar olabilir.  Kendi değerlerinizi korumak için savaş verebilirsiniz.
Bu yıl için size kar getirecek çalışmaların başında kendinizle ilgili tanıma, bilme, keşfetme gibi konular gelir. Dini, mistik, felsefi çalışmalar hem ilhamlarınızı besler hem de içinizde şimdiye kadar tatmadığınız yeni heyecanları bulmanıza yardım eder. Ve ayrıca yaşamla ilgili görüşleriniz açılır. Buluşlar yapmanız, yeni icatlara isim yazdırmanız, bilimsel çalışmalarla uğraşmanız hem kendiniz hem de başkaları için yararlı olabilir. Ama sakın hayal dünyasına kapılıp boğulmayın, aradabir ayaklarınız yere basıyor mu kontrol etmekte fayda var...

Çok daraltmadan çok da abartmadan, her burç için ayrı ayrı özel bir şeyler yazmaya çalıştım ancak tüm  burç sahiplerine söylemek istediğim tek bir cümle daha var;
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN, EN GÜZEL, EN HAYIRLI VE EN SAĞLIKLI GÜNLER SİZLERE NASİP OLSUN…!

İstanbul - 01.01.2005
e-mail: nurantuncel@yahoo.com
http://sufizmveinsan.com/astroloji/index.html


Üst Ana sayfa e-mail