Hayalimdeki Dünya

Dünya, canlıların yaşadığı yerdir. Kır çiçekleri, papatyalar, şırıl şırıl akan dereler, cıvıl cıvıl öten kuşlar bize güzellikler yaşatır. Dünyayı güzel kullanırsak o da bize güzellikler verir. Çiftçiler toprağı eker, buğday yetiştirir. Bahçıvanlar ağaçları özenerek buda, çiçekleri sularlar. İyi bakılırsa toprak, demet demet çiçekle gülümseyen bir anne olur. Fabrikalarda işçi-usta amcalar, durmadan dinlenmeden mal üretirler. Herkes bir iş yapar.

Mutlu yaşamak için birbirimize saygılı olmalıyız. İnsanlar birbirini sevdikçe hayatımız huzur dolar.

Yaşadığımız dünyada savaş değil barış istiyorum. Televizyonlarda bebek ölüleri görmekten çok korkuyorum. Büyüklerim neyi paylaşamıyorlar?.. Dünya çok geniş, niye yetmiyor gibi insanlar kardeşlerini sıkıştırıyor?.. Büyüklerin yüreği yok mu? Onlar üzülmüyor mu ölen kardeşlerime?.. Durmadan silahlar patlıyor. Uçaklar şehirlere bomba atıyor. Pilotların çocukları yok mu?.. Askerlerin anneleri yok mu? Ben anlamıyorum büyükleri!..

Biz çocuklar yaşanabilir bir dünya istiyoruz. Bizden sonra gelecek çocuklara tertemiz bir çevre ve dünya bırakacağız. O dünyada bombalar, silahlar, ölen bebekler, ağlayan anneler olmayacak.

Sevgi ve çiçeklerle süslü bir dünya için şimdiden söz veriyoruz.

Muhammed Ali DOĞRAMACI
minikdervis@hotmail.com
Özel Mavigün İlköğretim Okulu
İstanbul - 03.06.
2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail