Işığın Sırrı Çözülüyor


ABD’de bilim adamları, ilk kez ışığı durdurup, saklayıp daha sonra yeniden yaymayı başardılar.

New York Times gazetesinin, bilgisayarların hızı ve iletişimin güvenliği konusunda bir dönüm noktası olarak tanımladığı "ışığa müdahaleyi", birbirinden bağımsız çalışan iki grup bilim adamı başardı.

Massachusetts eyaletindeki Harvard Üniversitesi`nden Lene Vestergaard Hau ile Harvard Smithsonian Astrofizik merkezinden Ronald Walsworth ve Mikhail Lukin, benzer yöntemler kullanarak ışık üzerinde kontrol sağladılar. Walsworth ve Lukin ekibi, normalde saniyede 300 bin km. yol kat eden ışığın hızını, özel olarak hazırlanmış gaz konteynırlarda düşürdüler ve sonunda ışığı durdurdular.

Uzmanlar daha sonra gaz konteynıra yeni bir ışık göndererek, durdurulmuş orijinal ışığı tekrar hayata döndürdüler. Yavaşlatılıp, tamamen durdurulan, daha sonra yeniden harekete geçirilen ışık, gaz konteynırdan çıktığında, orijinalinde bulunan hemen hemen hiçbir özelliğini yitirmemişti.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü`nden Prof. Seth Lloyd, prensipte ışığın hapsedildiğini ve bir uyarıcı alana dek ışığın hapsedildiği yerden kurtulamadığını belirtti.Işığın tutulup, değişik zamanlarda yeniden kullanılmak üzere saklanması, bugüne dek ancak hayal edilebiliyordu.

Uzmanlar, ışığın üzerinde bu derece etkili olarak, ileride bilgisayarların, bugün tahmin edilemeyen bir hıza ulaşabileceğini ve bilgi iletiminde bir devrim yaşanabileceğini belirtiyorlar.

http://www.fezakoleji.com/images/fizik/isiginsirri.htm

İstanbul - 16.12.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail