eknolojinin  son on yılda yaptığı inanılmaz boyutlardaki ataklar, yaşamımıza renk getirdiği gibi, bizleri hızla değişmeye de zorluyor. Toplum, teknolojinin sunduğu pek çok olanak ile hem çevresini daha iyi tanıyabiliyor hem de  dünyayı daha net biçimde görebiliyor. Ve küreselleşme denen  olgu her alanda kendini alabildiğine gösteriyor.

Dünya bu elektronik ağ sayesinde her yerle her an iletişim kurma şansını yaşamaya bakıyor.

Toplumun bir kesimi küreselleşmeye ayak uydururken, azınlıkta olan kısım ise yabancılaşma korkusunu üzerinden atamama nedeniyle, eski kültür birikimlerine sahip çıkmaktan geri kalmıyor.

Yaklaşık bir  sene önce Londra’da, web sitemi takip için Victoria  semtinde  Underground yakınında bir internet cafede çağın bu inanılmaz yeniliğini bizzat yaşamış oldum. Sayfadaki  düzenlemeleri takip edebildiğim gibi, Türkiye’de basında çıkan her türlü bilgiyi de bu arada edindim. Bundan daha güzel bir olay tasavvur edemiyorum.

Bu açıdan bakınca, internetin sağladığı imkânları, sınırlı alanları ile görsel basında yakalamak sanırım mümkün olamazdı.

Bilgisayar ve internetin üstünlükleri sadece bu kadarla da kalmıyor,  ticari alanda da her türlü aktiviteyi sağlayabiliyor.

Önemli olan,  herkesin bu aracı az çok bir gayret sarf ederek kullanabilir hale gelmesidir. İnternetten daha fazlasını da beklemek akılcı bir iş olsa gerek.

Sonuçta   “elektronik ağ ile yapabilecek şeylerin ne denli fazla olduğunu, üretime katkıda bulunduğunu, bizlere her türlü kolaylığı sağladığını, bu düzeni paylaştıkça bireyin evrenselliği yakalamada daha başarılı olacağını, paylaşım arttıkça bilgi payından da üzerine düşeni alabileceğini  “düşünürsek, önem derecesini bir nebze de olsa fark etmiş oluruz.

Bir kez daha vurgulamakta yarar var.

Yeni teknoloji ve internetin bize tanıdığı şans kolay bulunabilir bir nimet değil.

Bence bu faktör iyi değerlendirilmeli.

İstanbul - 18.4.2001
http://afyuksel.com


Üst Ana sayfa e-mail