ÇAĞIN GELİŞMELERİ


Bireyleri Milenyuma taşıyan 20. yüzyıl, artık tarihe karıştı diyebiliriz.
21. yüzyıl ise tam anlamıyla Bilgi / İletişim çağıdır.
Bu yüzyılda, teknolojik buluşlar, beyinlerin daha randımanlı çalışmalarını temin edecek.
Ayrıca yeni yüzyıla girerken sınırları olmayan, globalleşen bir dünya yaratacak. Farkı fark edebilmek ya da ettirebilmek yine insanın üstlenebileceği bir görev anlayışı olmakta.
Zira insan beyni olmadan bir işlem geçerliliğini yürütemediği gibi teknoloji de tek başına bir anlam ifade etmiyor.
Akışkanlık ise Beyin / Teknoloji karışımının ortaya koyduğu küreselleşme ile yoğunlaşıyor.
Tarih boyunca her dönem, düşünen beyinlerin egemenliği altında geçmişti. Nesiller yönünden düşündüğümüzde, 40’ lı kuşakların 60’lıları, 60'lı nesillerin de 2000’li yılların nesillerini takip etmesiyle gelişim çizgisini oluşturduğunu görüyoruz.
Diğer taraftan astrolojik bilgilere göre, 21. yüzyılın hazırlanışında, Uranüs’ün 96’ da Kova burcuna geçişinin önemi inkar edilemez...
Yeniden yapılanma diye tanımlayabileceğimiz bu dönemde, sınırların ortadan kalkmasına -bir anlamda hava yoluyla seyahat etmek gibi- internet adlı iletişim aracı yardımcı olmuştur.
İnternete hakimseniz artık globalleşmiş sayılırsınız. Şayet ikinci bir lisana sahip iseniz, -ki İngilizce olması tercih sebebidir- ulaşamayacağınız bir yer kalmayacak demektir.
Aslında lisan bilmek düşüncesi birçok konu için geçerlidir...
İstediğiniz, düşünebileceğiniz bir iş imkânı elde etmek,  merak ettiğiniz mistik bir teoriye ulaşmak , eğlence, öğrenim ya da  alışveriş amacıyla web sitelerine girmeniz yeterli olabilecektir.
İlginç bir örnek vermek gerekirse Zambiya’da kurulan Zam Net`e başvuranlar, ta Japonya’dan ikinci el araba satın alabiliyor. Artık alışveriş için evden çıkmanıza gerek yok. istediğiniz marketten sizin için gerekli olan şeyleri internet aracılığı ile hem de en iyisinden sipariş vermeniz yeterli olabiliyor. Ülkemizde pek çok iş kadını da bu yolu tercih etmekte. Londra’da bu işlemi `Tesco Marketler Zinciri " From mouse to house " ( mouse tan evinize) sloganıyla başarıyla yürütmekte. Aynı şekilde  çalışan sayısız firma mevcut.
Bir önemli olgu da eskiden zamana bırakılan birçok isteğin, artık anında gerçekleşme imkânının olması...
PC' nizin birkaç tuşuna dokunmanız yeterli olabiliyor...
En üzücü nokta ise, bugün teknolojik şovun önemini anlamayan, değer vermeyenlerin, azınlıkta kalanların tutumu.
Onlar örneğin, cep telefonlarına dahi, rağbet görmez düşüncesiyle değer vermemişlerdi. Bugün iletişim kolaylığı nedeniyle hemen hemen her birimizin bir telefonu var. Üstelik, dokunmadan konuşma yapılabilecek, sesli kumandayla arama yapılabilecek biçimde üretiliyorlar.
Gelişen çağın getirisindeki ortak nokta, teknoloji eşliğinde bilginin çığ gibi yayılışı olmaktadır.
Teknolojiyi akıl istikametinde kullananların başarabileceği bir iş bu...

Ahmet F. Yüksel
Londra - 24.2.2000