Dünya üzerindeki bütün takımları bir kefeye koyun, Amerika'nın ulusal basketbol B takımını da ( dikkat ederseniz  A takımı demiyorum ) diğer kefeye koyun. Amerika basketbol takımı daha ağır basar. Rakibe böylesine fark atılabilen bir spor dalı yoktur diyebiliriz.

Halen yapılmakta olan Dünya Şampiyonası, bize dünya basketbolunda yerimizi gösterme açısından fevkalâde önemli.

Türkiye, dünya basketbol klasmanında büyük bir olasılıkla ilk onun dışında kalacak. Zira bugün Yugoslavya’ yı yenmesi mümkün değil. Öyle görünüyor... Bu tahmini yapabilmek için kâhin olmak da gerekmiyor çünkü  bizim biraz da şanssızlıkla yenildiğimiz Brezilya’ yı evire çevire 20 farkla yendiler.

Türkiye aslında -Amerika’ yı hesaba katmıyorum- Yugoslavya, İspanya, Almanya ve Arjantin’ in rakibi değil Angola ve Lübnan’ın üstünde Porto Rico ve Brezilya ayarında bir ekip.

Ne var ki bizler bu gerçeği pek göremediğimiz için madalya ümidiyle oralara gittik. Porto Rico maçından önce, onların uzun ve iri cüsseli NBA patentli pivotunun söylediği sözler, bu gerçeği yüzümüze vurdu:

“ Türkiye’nin Avrupa ikinciliği, kendi ülkesinde oynaması ve hakemlerin yardımıyla olmuştur. Bu nedenle ben bu ikinciliği kabul edemiyorum. Burada oynayıp kendilerini göstersinler, derece alsınlar göreyim ”

Nitekim de öyle oldu. Ulusal basket takımımız yukarıda da belirttiğim gibi vasatı aşamadı.

Takımdaki oyunculara gelince: Başta Mirsat, Mehmet Okur, çaylak gard Kerem ve Halûk görevlerini yaptılar. İbrahim de sakat olmasına karşın müsabakalarda varını yoğunu ortaya koydu diyebiliriz. Hidayet’ e gelince... Sadece reklam filimindeki kıvırması ile akıllarda kaldı.  “Kolay baba ya! ” diyerek  topu İndianapolis’ e göndermesi  çok hoştu ama maçlarda faulleri bile atamaması doğrusu yadırgandı.

Ben Hüseyin Beşok’ u basketbolcu olarak düşünemiyorum. Belki bu işi bilmiyorum ancak bilsem  yine de kanaatim değişmeyecek. Bana iyi oynadığı bir maçı gösterin, size hak vereyim. Ayrıca, İsrail takımının  nasıl ona bir yıl için 1 milyon Dolar verdiğini de anlamış değilim. Herhalde paraları çok fazla.

Belki anlama yeteneğim kıt; ama bendeniz ulusal basketbol takımımızda, biraz olsun aile terbiyesi almış, olgun insanları görmek istiyorum...

Zira kariyer sahibi olmak, oynamak için yeterli bir sebep değildir diye düşünüyorum !...

İstanbul - 04.09.2002
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail